Topscorer
Vi anbefaler
Nyheder

Rødvin

Køb rødvin fra det meste af verden. Du finder her et bredt sortiment af rødvine, både når det gælder geografi, druer, smag og pris. Her er helt sikkert noget for din smag. Direkte import af rødvine fra førende og små vinproducenter og dermed direkte salg, gør at vi kan sælge en stor del af vinene direkte til dig uden fordyrende mellemled.

Du finder altid gode tilbud på rødvine både her og under TILBUD. Køb i vores butik i Slagelse, eller bestil online.. og få vinen leveret lige til din dør.

Herunder finder du vores store rødvinsudvalg. Ønsker du en mere detaljeret søgning kan du gå direkte til den udvidede søgning i venstre side.

Sorter resultater:

BARREL MONKEYS SHIRAZ - MCLAREN VALE - REDHEADS STUDIO 2022

En top-Shiraz fra McLaren Vale – kraftfuld, koncentreret og cremet med næsten hele 15 % alkohol, skabt af det legendariske RedHeads Studio i en fremragende årgang.

I næsen mødes du af intense aromaer af brombær, mørke kirsebær, nelliker og et strejf af hvid peber. Smagen er fyldig og dyb med noter af mørke bær, moden kirsebær, mørk chokolade og mokka. Teksturen er silkeblød med elegante tanniner og en lang, vedvarende eftersmag med ristede egetoner.

     EN TOP SHIRAZ - TIL EN VANVITTIG PRIS !!  ***** 90 Points – Catavinum.

Barrel Monkeys Shiraz indkapsler essensen af RedHeads – en kælder skabt af passionerede vinmagere med frie hænder til at eksperimentere og skabe vine med karakter. Fra de første eksperimenter i McLaren Vale til nutidens moderne faciliteter og egne marker i McLaren Vale, har RedHeads fastholdt en kompromisløs tilgang til kvalitet – med Alex i spidsen for holdet.

Nydes nu eller gemmes i op til 4 år.

Perfekt til: Grillet kød, vildt, lam, Sashi eller Freygaard oksekød, krydrede pølser, pizza, burgere og BBQ.

Serveringstemperatur: 14-15 °C
Indhold: 75 cl
Alkohol: 14,5 % (Den er godt 15 %.. 14,9 %..)
Kasse med 12 flasker

En vanvittig god Shiraz – til en endnu vildere pris!

TEST:

* Gold - Catavinum

* 90 Points – Catavinum


Readheads Studio

Redheads Studio vingård ligger i South Australia i byen Tanuda i Barossa Valley, hvor det dedikerede team bag Redheads arbejder utrætteligt, fra vinstok til flaske og videre, for at sikre, at vinene altid kan drikkes i deres bedste stand.

Det hele startede med et par australske vinproducenter, der tog til Frankrig for at vise de 'gamle hænder' nogle nye tricks der. Australsk vi n havde erobret verden i 1970'erne og 1980'erne. Derfor bragte Tony Laithwaite nogle australiere til Frankrig. Det var der, at begyndelsen på RedHeads nye vindyrkningsbevægelse blev lagt.

I et lille skur i McLaren Vale, en tidligere indisk restaurant, tog nogle vinproducenter udfordringen op med at gøre deres drøm til virkelighed: at lave smukke, kreative vine i små mængder med primært fokus på kvalitet.

De ønskede at lave vine uden at blive generet af alle mulige forretningsmæssige bekymringer, hvilket resulterede i en eksplosion af kreativitet og eksperimenter.

I mellemtiden gør vingården Redheads store internationale fremskridt, og de giver stadig unge talenter mulighed for at slippe deres kreativitet og talenter løs på de bedste druer i regionen.

Redheads Wines siger om sig selv: "En frisindet bevægelse, der frigør de bedste druer fra premium-etiketterne for at lave vine med sjæl, karakter og personlighed"

Se produktinformation og ingredienser via denne side.

99,95DKK 149,00DKK (spar 49,05DKK)

Luna Argenta Negroamaro/Primitivo IGT Appassite - Puglia 2021 er en *** POWER vin. En tæt, koncentreret og silkeblød saftbombe fra Puglia lavet på de lokale druer, Negroamaro og Primitivo, hvoraf en andel har fået lov at hænge ekstra lang tid på vinstokkene før vinifikationen, så de skrumper ind. Derved opkoncentreres aromastofferne, og det giver ekstra krop og power til vinen.

Sydens sol og varme bidrager i vinen med ekstra fylde uden medfølgende garvesyre. Duft og smag har intense nuancer af svesker, fuldmodne brombær, kirsebær, mælkechokolade og "varme" krydderier i retning af kanel. Smagen er fyldig og koncentreret, men helt uden raspende garvesyre.

Luna Argenta nydes til maskuline stegeretter, der stiller krav om power og fylde fra vinsiden, men prøv den også til en lagret, hård ost som Pecorino Sardo eller en vellagret Parmiggiano eller Manchego. Kan man godt lide saft og fylde, så er vinens struktur så blid, at det også går an at drikke den uden mad. Bør serveres lidt under stuetemperatur, ved ca. 16-17 grader.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  14 % Alkohol.
 

Denne vintype er mest kendt fra Valpolicella i den anden ende af Italien, men fungerer altså også glimrende i Puglia! Med sin store fylde, blide struktur og let sødmefulde frugt, så har La Luna en profil, der klart går i retning af Amarone.

 

99,95DKK

VEROSSO Primitivo Negroamaro Salento Vino Rosso IGT *  Super populær italiener til prisen! Vinen byder på en fantastisk saftig aroma af tørret druer med en dejlig blød eftersmag. Den er intens fyldig og behagelig, lavet efter Ripasso metoden. Vinen har en flot dyb mørkerød farve, og en smag af røde bær samt et strejf af lidt vanilje. Aroma af tørrede frugter som solbær og kirsebær. En frugtrig vin med kraft og fylde samt bløde tanniner i eftersmagen.

Velegnet til kylling (lyst kød), ikke for kraftigt oksekød, lam, pastaretter, pizza samt middel kraftige oste eller blot som et glas i utide.

Serveres ved 16 grader.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13,5 % Alkohol.

49,95DKK 85,95DKK (spar 36,00DKK)

NERONE Negroamaro / Primitivo Puglia IGP BIB 3 LTR.  **** i BT - Vinen er lavet på de absolut bedste druer af negroamaro og primitivo. Den har en charmerende frugtagtig, blød og cremet smag med en intens aroma af solmodne hindbær, blommer og krydderier, der ender med en dejlig frisk sødme.

NERONE er en perfekt ledsager til oksekød, svinekød, pastaretter og modne oste eller blot til at drikke for sig selv.

**** i BT - Vinen er lavet på de absolut bedste druer af negroamaro og primitivo..

Dette er Bag-In-Box, men den findes også på vinflaske.

Årgang: 2023

En kasse indeholder 4 boxe - á 300 cl. - 13 % Alkohol.

149,00DKK 169,00DKK (spar 20,00DKK)

California ZIN Zinfandel – Storkøb 6 flasker      kun 49,84 kr. pr. flaske
En klassisk californisk Zinfandel med masser af charme og value-for-money.

California ZIN Zinfandel er en fyldig og frugtrig rødvin, der byder på nuancer af modne bær, rosiner og et strejf af chokolade. Eftersmagen er rund og behagelig med bløde tanniner og et hint af figen, som gør vinen særdeles imødekommende.

Vinen er fremstillet af druer fra solrige californiske vinmarker og har allerede vundet indpas på flere danske restauranter. Den er alsidig og fungerer både som ledsager til mad og til ren nydelse.

Perfekt til: det danske køkken, pasta, kylling, oksekød eller blot et godt glas i sofaen.
Servering: 15–16 °C
Indhold: 6 flasker à 75 cl | 14,5 % alkohol

Pris ved køb af 6 flasker: kun 49,84 kr. pr. flaske

299,00DKK 594,00DKK (spar 295,00DKK)

***** 98 Point af Luca Maroni. GOVERNO All Uso Rosso Toscano IGT - Gerone 2023 byder på masser af smagsoplevelser. En lækker bøfvin.

     GODT KØB! ***** MÅSKE DANMARKS BEDSTE GOVERNO..

uddelt af Vinavisen - Til prisen er den ret attraktiv..

Denne Governo All Uso Rosso er en af tidens bedste vinkøb i Italien.

Denne vin er produceret efter en klassisk toscansk metode. Hvis du er fan af de store vine fra Valpolicella, vil du elske denne lækre Governo. En levende vin med dyb rød farve som man genkender af Governo karakter. Der er noter af modne kirsebær, skovbær, grønne urter og krydrede nelliker samt en unik bouquet.

Denne Governo all’Uso Toscano er produceret på Sangiovese-druer og andre lokale druesorter. Druerne behandles efter den traditionelle Governo all’uso Toscano metode, som er en over 700 år gammel toskansk teknik for at behandle vin. Metoden var i mange år gået lidt i glemmebogen og først for nylig har vinbønder i Toskana genopdaget denne metode. I lighed med Ripasso-metoden, som kendes fra Venetos Amaronevine, tørres druerne under Toskanas varme sol i et par uger. De tørrede druer giver en koncentreret juice, som tilfører kompleksitet og fylde til vinen.
Governo-metoden er gunstig for Sangiovese-vinene, som ofte fremstår med en lidt karakteristisk frugtsyre. Governo-metoden fjerner en stor del af Sangiovese-druens syre og giver således en vin med power og lækker fylde.

Toskana er én af Italiens mest innovative og dynamiske vinregioner.

Den glatte smag er den perfekte balance mellem blødhed og syrlighed, der gør det til en ideel ledsager til oksekød grillet, couvettesteg, vildt, kylling, velsmagende pastaretter og stegt kød i almindelighed, kinesiske retter, samt bløde oste.

Bør serveres ved 16-18 grader.

Test:
* 98 Point af Luca Maroni (årgang 2020) 98 Point ud af 99 - TOP!
* 98 Point af Luca Maroni (årgang 2019) 98 Point ud af 99 - og Best Producer 2018.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13,5 % Alkohol.

Governo:
Governo er navnet på en gammel toskansk teknik, der minder om Ripasso-metoden i Valpolicella: Den består i, at man tilsætter druesaft fra senthøstede og delvist tørrede duer til den netop færdig gærede most. Herved opstår en ny gæring i mosten med flere smags- og duftstoffer samt druesødme som resultat. Det er sådan, denne glimrende rødvin er blevet til. Duften er aromatisk og fuld af modne bær. Smagen er rig på frisk og saftig frugt - især solbær og kirsebær. En nydelse fra ende til anden.

Se produktinformation og ingredienser via denne side.

75,00DKK 129,00DKK (spar 54,00DKK)

Kendall Jackson Pinot Noir Vintners Reserve 2023  En rigtig flot Pinot Noir! Vinen har en flot granatrød farve, duft af mørke kirsebær, jordbær og hindbær, lettere noter af lidt cola samt milde krydderier. Denne Pinot Noir er fyldig og intens, men samtidig dejlig blød og rund frugtsmagen, med et strejf af krydderier og vanilje, fløjlsbløde tannin, samt en meget behagelig og vedvarende eftersmag.

***** VI ER I TOP KLASSE AF PINOT NOIR !!

Denne Pinot er 100% Pinot Noir druer, der er dyrket i to Californiske områder, Monterey County (85%) og Santa Barbara County (15%). Fadlagring er 7 måneder på franske egetræsfade hvor 15 % udgår nye fade.

Server denne vin ved 12 til 14 grader til lyst kød, pastaretter, kylling, and eller lettere oste.

En kasse indeholder 6 flasker – 75 cl.  13,5 % alkohol

169,00DKK 249,00DKK (spar 80,00DKK)

Chateau Pierrail Bordeaux Superieur 2020

Château Pierrail.. ***** TOP Bordeaux Superieur med masser af medaljer! Noget af det bedste i denne prisklasse.. Vinen er solmoden, intens, fed og med god frugtrig stil, samt meget elegant vin med masser af mørke røde bær, modne kirsebær og chokolade i både duft og smag. Luk øjnene og føles som en lækker Saint Emilion.

Jordbunden består her af præcis de samme ler og kalkholdige formationer, vi også kender fra Saint-Émilion-distriktet. Det kan derfor ikke overraske, at Merlot-druen, der især er kendt for den fylde og blødhed, den tilfører vinene fra Saint-Emilion og Pomerol, også er absolut vigtigste druesort i denne rødvin.

Netop kombinationen af fremragende jordbundsforhold, velvalgte druesorter, og den dygtighed og omhu, Jacques og Alice Demonchaux lægger i alle led af fremstillingen, er baggrunden for den fremragende og konstante kvalitet.

Château Pierrail blev bygget i det 17. århundrede på fundamenterne af en gammel middelalderborg. Vinslottet har siden 1970 har tilhørt Jacques og Alice Demonchaux, som befinder sig på Garonne-flodens højre bred, i det sydøstlige ved siden af Saint-Émilion.

Hele ejendommen omfatter 200 hektar, hvoraf 30 hektar er tilplantet med vinstokke. Vinmarkerne nyder en perfekt placering på et lille plateau, der skråner svagt mod syd.

Druesamsætning: 85 % merlot og 15 % Cabernet Sauvignon med en 12 måneders fadlagring.

Denne vin kan nydes med mørkt kød, vildt, and, kalvekød, krydrede retter samt fyldige franske oste.


Serveringstemperatur ved 15-16 grader

Medaljer:

* GOLD MEDAL - Concours de Bordeaux
* GOLD MEDAL - Los Angeles International Wine Competition
* GOLD MEDAL - Elu TALENT 2017 - Des Bordeaux Superieurs

En kasse indeholder 12 flasker – 14,5 % Alkohol

179,00DKK 199,00DKK (spar 20,00DKK)

Barone Montalto Rosso Terre Siciliane IGT - Bag-In-Box, 3 liter er en * super populær - kraftfuld, fyldig men også blød Nero d'Avola fra det solbeskinnede Sicilien, hvor der er puslet om alle detaljer. Vinen er produceret på øens "egen" drue - Nero d'Avola, der i denne fortolkning byder på en bærmættet, tæt vin med blid struktur og stor stoflighed. Duft og smag er domineret af tætte skovbæraromaer med brombær, sorte kirsebær og blåbær. PASSIVENTO (appassimento) stilen skinner tydeligt igennem med stor stoflighed i vinen og en snert af sødmefuld, tørret frugt.

Vinen kan med stort velbehag nydes nu til kraftigere stege eller gryderetter, vildt, saftfulde grillede bøffer samt fede oste.

En kasse indeholder 4 bokse a 300 cl. - 14 % Alkohol.


Barone Montalto dyrker Nero d'Avola med stor succes i den vestligt beliggende Belice-dals grusede jord i en højde på 350-500 meter over havet, hvor vekselvirkningen mellem høje dagtemperaturer og kølige nætter giver både modenhed og friskhed i druerne. For at booste druernes naturlige koncentration har en andel af drueklaserne fået lov at tørre lidt ind på vinstokkene, den såkaldte ’appassimento-metode’. Herved opkoncentreres sukker- og aromastoffer i druerne, hvilket tilføjer vinen en signatur, der kan minde om en god Valpolicella Ripasso.

199,00DKK 289,00DKK (spar 90,00DKK)

VITO Negroamaro/Zinfandel, Puglia 3 liter Bag-in-Box

Italiensk charmør, der med sin saftspændte stil er en vin, man kan nyde til en veltilsmagt kødret - men som også er aldeles glimrende "hyggevin". VITO er lavet på de velkendte Zinfandel og Negroamaro druer, der giver et saftigt, fyldigt fundament med moden, mørk frugt og en svesket, letkrydret helhed. Den er endnu et bevis på, at det sydlige Italien kan give fremragende vin for pengene. De senere års teknologiske landvindinger har kun forstærket denne tendens, idet vinene nu udviser endnu bedre koncentration og friskhed.

Duft og smag byder på fuldmoden bærfrugt samt lidt sveske. Stilen er fyldig og imødekommende og VITO lander i munden på blid og behagelig vis. Eftersmagen udviser god harmoni og en smule frugtsødme med en silkeblød, vedvarende finish.

Nyd vinen under stuetemperatur, ved 16-17 grader, til et bredt spektrum af kødretter, men også til tomatbaserede pastaretter.

Vinen holder sig frisk flere uger efter åbning – hvilket dog må siges at være en teoretisk betragtning, da den ofte er væk længe inden da :-).

En kasse indeholder 4 x 3 Ltr. Box - 13,5 % Alkohol.

169,00DKK 189,00DKK (spar 20,00DKK)

Ripasso Pariondo - Brunelli Classico Superiore 2022 - en vin i topklasse og med en flot intens rubinrød farve, med en rig og gennemtrængende duft, med strejf af sort ribs, brombær og friske sveskeblommer, samt en let vaniljeduft. Smagen er dyb, blød, koncentreret og kraftig.

Det bedste udvalg af årgangens Valpolicella druer gæres på de tørrede drueskind af Amarone vinen. Det endnu saftige drueskind danner en anden gæring, der øger alkoholprocenten. Efter denne fremgangsmåde bliver vinen mere rig på farve og dufte, og det styrker samtidig vinens udvikling i årene frem. Efter lagring i 18 måneder på egetræs fade, får vinen balance og struktur, nye aromatiske strejf og en stabil farve. Efterfølgende modnes vinen 6 måneder på flaske før den sendes på markedet.

***** 92 Point af James Suckling (årgang 2021)

Vinen er pefekt til Freygaard kød, SASHI oksekød, oksekød (grillet), vildt og mellemmodne oste. Bør serveres ved e temperatur på 17-18° C.

* GOLD MEDAL - Challenge International (Årgang 2017)

* 92 Point af James Suckling (årgang 2015)
* "TOP wine 2018" af Vivino (årgang 2015)

TEST fra tidligere årgange:
* 90 Point i WINE ENTHUSIAST.
* GOLD MEDAL Concours International de Lyon 2013
* Storebror Campo Inferi fik 94 Points, WINE ENTHUSIAST - stilen kan smages i denne vin.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  14 % Alkohol.

Se produktinformation og ingredienser via denne side.

99,95DKK 149,00DKK (spar 49,05DKK)

PINOT NOIR LIGHT HORSE 2021  En skønt frisk og elegant Pinot Noir.. Farven er rubinrød med noter af modne kirsebær, jordbær og en smule anis. I smagen finder man modne kirsebær, hindbær, jorbær samt lidt anis. Eftersmagen har toner af en anelse friskrevet sort peber. Vinen er tør og forfriskende hele vejen igennem.

Druesamsætning er på 97,5% Pinot Noir, og en knivspids Barbera. Lagring er på 30% fransk eg i 4 måneder.

Nyd den gerne på en temperatur 12 – 14 grader.

Skal nydes til lette retter med fjerkræ eller svinekød, eller frokost/buffet.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  14 % Alkohol

Jamieson Ranch Vineyards

Vinen er produceret hos det Top rated vinhus Jamieson Ranch - California

99,95DKK 139,00DKK (spar 39,05DKK)

PILLASTRO PRIMITIVO IGP 2022

Pillastro Primitivo IGP – Fyldig og Forførende Rødvin fra Syditalien..

Med smagsnoter af modne mørke frugter som brombær, blomme og kirsebær, samt et strejf af krydderi og en diskret sødme, er Pillastro Primitivo en sand fornøjelse i glasset.

Pillastro Primitivo IGP er en skøn rødvin fra Apulien i Syditalien, kendt for sin intense fylde og rige smag. Denne vin er fremstillet på den klassiske Primitivo-drue, som trives i regionens varme klima og giver en blød, frugtrig vin med masser af god dybde.

* GODT KØB!

***** 4,1 Vivino
***** 4,5 Lathwates... UK

Med smagsnoter af modne mørke frugter som brombær, blomme og kirsebær, samt et strejf af krydderi og en diskret sødme, er Pillastro Primitivo en sand fornøjelse i glasset. Vinen har en rund og balanceret struktur, som gør den ideel til at nyde alene eller som ledsager til måltidet.

En vin, der er elsket for sin kvalitet og tilgængelige pris – ideel til både særlige lejligheder og hverdagsforkælelse.

Vinen er rig på smag, mørk og en fyldig fløjlsblød rødvin.

Det er fra Winemaker - Maestro af Puglia.. Angelo Maci, og hans stolthed og fantastiske vingård - Cantine due Palme, der to gange er blevet kåret som det sydlige Italiens fineste Champion - for den lille avler..
Maci har nu slået sig sammen med sin datter, efter de gamle traditioner, der gør disse vine så rige, karakterfulde og superladede. En rig, kraftfuld italiensk rød og et godt match til ekempelvis krydret tomatpasta retter..

Anbefales til: Perfekt til kraftige kødretter som grillet oksekød, vildt, lammekølle eller en velsmagende pasta med tomatbaseret sauce. Går godt sammen med modne oste.

Serveringstemperatur: 16-18 °C

Lad Pillastro Primitivo tage dig på en smagsrejse til Syditalien med sin charmerende kombination af kraft og elegance. En vin, der er elsket for sin kvalitet og tilgængelige pris – ideel til både særlige lejligheder og hverdagsforkælelse.

En kasse indeholder  - 12 flasker - 75 cl. 13,5 % Alkohol

75,00DKK 119,00DKK (spar 44,00DKK)

Villa Antinori Rosso IGT 2023

En skøn Toscana vin, med intens og spændende aroma med noter af rød frugt, især kirsebær og ribs, sammen med antydninger af krydderier, vanilje og hasselnødder.

Smagen er fyldig og behageligt saftig med en livlig friskhed.. og defineret af smidige tanniner. Vinen lukker med en vedvarende afslutning.

***** 90 Points - DECANTER

***** 92 Points James Suckling

Nyd vin til Pizza, pasta, tapas eller lettere retter..

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  13,5 % Alkohol

169,00DKK 199,00DKK (spar 30,00DKK)

Heaven Hill Zinfandel – Lodi, Californien
STORKØB – KASSE MED 6 FLASKER

En klassisk californisk Zinfandel med masser af smag – og rigtig meget vin for pengene.

Heaven Hill Zinfandel er lavet på druer fra det solrige Lodi-område i Californien, som er kendt for sine modne og frugtrige Zinfandel-vine. Resultatet er en fyldig og intens rødvin med flot dybrød farve og en generøs aroma af brombær, ribs og modne mørke bær, ledsaget af fine krydrede noter.

Smagen er rund og saftig med masser af frugt, let sødme og strejf af sort peber. Vinen har en blød, cremet struktur og en lang, behagelig eftersmag, der gør den både let at drikke og svær at modstå.

En alsidig vin der passer perfekt til mange retter – eller bare et godt glas i hyggeligt selskab.

Serveringsforslag
Serveres ved ca. 16-17°C til eksempelvis:

  • Oksekød, kalv eller svinekød

  • Pastaretter

  • Grillretter og buffet

  • Krydrede retter som kinesisk eller thai

  • Oste

Detaljer

  • Område: Lodi, Californien

  • Drue: Zinfandel

  • Alkohol: 14,5 %

  • Indhold: 6 flasker pr. kasse

Prisen er for en hel kasse med 6 flasker.

Et virkelig godt kassekøb for dig, der elsker frugtrig og krydret californisk Zinfandel.

349,00DKK 660,00DKK (spar 311,00DKK)

PSI Ribera del Duero Dominio de Pingus Peter Sisseck 2023

Vinen er skabt på langt overvejende Tempranillo (normalt tilsat en smule Garnacha), købt fra en række vinbønder, som indtil for få år siden blev betalt for at levere kvantitet, men som nu har indledt et samarbejde med Peter Sisseck og hans partner Pablo Rubio, der i første omgang går ud på at efterstræbe kvalitet frem for kvantitet.

***** FLOT VIN...

PSI er en charmerende oplevelse. Den er mørk i glasset og så byder den sig til med herlig, moden frugt i duften, hvor de modne røde frugter finder sammen med friske violer og en antydning af brombærlikør. Vinen er intens med en underliggende, pulserende friskhed, som giver vinen kant og kalder smilet frem.

Denne PSI er vinen fra Danske Peter Sisseck er opkaldt efter det 23. bogstav i det græske alfabet og er det seneste resultat af Peter Sisseck's dybe engagement i Ribera del Duero.

Projektet er markant forskelligt fra Pingus og Flor de Pingus, for med PSI handler det mere om at afsøge de muligheder, der ligger gemt i de rodfæstede traditioner, end om at præstere voldsomme vine, der slår benene væk under verdenspressen.
Smuk vin fra en legelysten Peter Sisseck, og et smukt eksempel på, at behersket anvendelse af større og ældre fade kan være svært vanedannende.

Denne vin må ikke gå forbi en dejlig lækker grillet bøf, lam, vildt, spansk tapas og serveres bedst i store glas og med store armbevægelser ved en temperatur på 15 til 17 grader.

En kasse indeholder 6 flasker – 75 cl.  13,5 % Alkohol

299,00DKK 349,00DKK (spar 50,00DKK)

The Full Fifteen Big Red 2022 - McPherson 

Australiens mest imponerende rødvin til prisen! ⭐⭐⭐⭐⭐

Oplev den nye årgang af den eftertragtede Full Fifteen Big Red, en australsk rødvin der har taget Danmark med storm! Denne vin er et absolut superhit og er nu tilbage på markedet.

Fantastisk værdi for pengene!

Full Fifteen har længe været en favorit blandt danske vinelskere, og med den nye 2022-årgang fortsætter succesen. Denne vin er skabt af den anerkendte vinproducent Andrew McPherson fra New South Wales – Riverina, et af Australiens største vinområder.

En smagsoplevelse ud over det sædvanlige:

  • Rig og fyldig frugt
  • Blide krydderier og et hint af eucalyptus
  • Dybe noter af mørke skovbær, brombær, lakrids, mild peber og let sødlig tobak
  • Perfekt balance mellem frugt, intensitet og sødme

Perfekt til enhver anledning: Full Fifteen er en alsidig vin, der kan nydes til grillet gris, vildt, lam, flæskesteg, krydrede gryderetter, grillet bøf, tapas eller som ren nydelse alene.

Server den ved 16-18 grader for den bedste smagsoplevelse.

Druer og lagring:

  • Druer: Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon og Petit Verdot
  • Lagring: Amerikansk eg, som giver en toastet finish

75 cl, 15% alkohol

Køb en kasse med 12 flasker og oplev denne fantastiske rødvin, der er klar til at blive nydt nu!

75,00DKK 129,00DKK (spar 54,00DKK)

LA Cetto Petite Sirah/Syrah 2022

* LA Cetto blev kåret som "Winery of The Year 2014" v/ New York Int. Wine Competition 2014 og i 2006 blev de kåret som Årets Winemakers i Sydamerika”.

De charmerende vine fra Mexico overrasker de fleste. Kvaliteten er høj og priserne er mere end rimelige. Denne Petit Sirah er jo opkaldt efter druen. Den har ligget 6 måneder på store egetræsfade og derefter 6 måneder på flaske. Vinen er virkelig mørk i glasset med en flot dyb, rubinrød farve med en ekstraordinær klarhed. Smagen er krydret med en snert af røde frugter. Den er velafbalanceret med en moden tannin, der ligger længe i munden, har en tør men alligevel meget rund og velafbalanceret afslutning. Perfekt til rødt kød, mexicansk mad, krydrede kraftige kødretter samt stærke oste. Bør nydes ved max 16 grader.

En kasse indeholder 6 flasker. - 75 cl. 14 % alkohol.

Mexico er nok et nyt vinland for de fleste danskere, men nybegyndere er de bestemt ikke! I 1525 dikterede den spanske Guvernør af Mexico, at der skulle plantes vinstokke i denne nyerobrede koloni. Det blev så stor en succes, at Kongen af Spanien i 1595 måtte stoppe nyplantninger, da han frygtede landet ville blive selvforsynende med vin! Dette forbud eksisterede i mere end 150 år og hæmmede de indtjeningsmuligheder, der lå for mexicanerne i produktionen af vin. Mexico var spansk koloni i 300 år mellem 1521-1821.

Rent faktisk ligger de ældste vingårde i hele det ”amerikanske” område (gældende for både Nord-, Syd- og Mellemamerika) i Mexico. De bedste mexicanske distrikter ligger i Baja i California - i forlængelse af det amerikanske Californien. Her ligger da også vinhuset L. A. Cetto. Firmaet blev etableret i 1926 af den italienske immigrant, Angelo Cetto. I dag er det 3. generation, der driver det prestigefyldte vinhus, som i dag har status som Mexicos i særklasse bedste producent.

Se produktinformation og ingredienser via denne side.

99,95DKK 119,00DKK (spar 19,05DKK)

VEROSSO Vino Rosso Salento - KASSEKØB 6 Flasker

Saftig aroma af tørret druer med en dejlig blød eftersmag.

Vinen er intens fyldig og behagelig.. Vinen har en flot dyb mørkerød farve, og en smag af røde bær, samt et strejf af lidt vanilje. Aroma af tørrede frugter som solbær og kirsebær. En frugtrig vin med lettere kraft og fylde, samt bløde tanniner i eftersmagen.

Velegnet til kylling (lyst kød) ikke for kraftigt oksekød, lam, pastaretter, pizza samt middel kraftige oste eller blot som et glas i utide.

Serveres ved 16 grader.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. Alkohol: 13,5% Vol

299,00DKK 516,00DKK (spar 217,00DKK)

 Croix de Pérenne - Blaye Cotes De Bordeaux 2022 i trækasse 6 flasker. Denne TOP Cuvee fra Château Perenne.. Vi har fået fingrene i denne i et helt fantastisk parti fra Bordeaux! Ønologen Michel Rolland er inden over..

***** Et Brag af et Bordeaux KUP af de helt STORE! 6 Flasker i en flot trækasse.. SPAR KR: 752,- (Flaskepris vejledende er kr: 225,-)

Denne årgang er produceret af ønologen Michel Rolland.

Vi har fået fingrene i et fantastisk parti fra Bordeaux.

Intet ringere end selve TOP-Cuvéen fra Château Pérenne. Denne årgang er produceret af Bernard Magrez med ønologen Michel Rolland i spidsen. Denne top Cuvee er helt sort og kraftfuld vin, der naturligvis tåler nogle år i kælderen endnu.

Perenne kan nemt kan nydes nu, I store glas eller den får et par timer på en karaffel. Drueblend er 85 % Merlot, 13 % Cabernet Sauvignon, 1% Malbec og 1% Cabernet Franc.

Bemærk at det er en Bordeaux med hele 15 % Alkohol. Vin er ufiltreret og meget smagfuld..

Er helt perfekt til store grillede bøffer, and, flæske steg.

Køb, køb den er for vild!

En kasse indeholder 6 flasker i trækasse - 75 cl. 15 % Alkohol

649,00DKK 1.350,00DKK (spar 701,00DKK)

Agustin Cubero Stylo 8 Unico Garnacha - Calatayud DO 2023 * Denne Stylo 8 er en outstanding flot rødvin med noter af brombær, kirsebær og anis i duft, med meget mørke solbær, brombær, lidt dadler, fed kraftig, samt masser af cremet frugt og fylde. 15 % Saftbamse..

Bodegas Agustin Cubero har været i familiens eje i fire generationer, og at den nuværende ejer Jesús Javier Cubero Eguita, ved hvad han har med at gøre, er der ingen tvivl om, og det bekræftes tydeligt af vinen i glasset. Præcis som sin kendte navnebroder behersker han kunsten at forvandle vand til vin af ypperste kvalitet.


GRAND GOLD – Concours Mondial de Bruxelles 2026 Grande Médaille d’Or - medaljevinder i 2026 med denne årgang 2023.

GOLD MEDAL - Mundus Vini 30. august 2025.

Vinen har en flot mørk violet farve i glasset og en forførende duft af sorte bær, chokolade og diskrete fadtoner. Den saftige frugt har en lokkende frugtsødme garneret med kraftig mørk frugt samt krydderier og mørk chokolade. En potent vin..

Vinens fylde er imponerende, uden på noget tidspunkt at blive for meget, eftersmagen er herlig lang og tanniner er bløde som fløjl. Stylo Unicos kvaliteter betyder, at vinen fortjener at være i højsædet. Udfordringen er derfor at finde en passende ret, der kan ledsage vinen i glasset uden at forstyrre nydelsen med de stærke krydderier og de andre dominerende smagselementer.

Garnacha, der er det spanske navn for Rhône druen Grenache, elsker varme og sol, og det stærke, ultraviolette lys i højderne fremmer dannelsen af tætte, mørke farvetoner i drueskallen. Resultatet er en høj alkoholstyrke på 15 %. Vinen tilbyder, trods den høje alkohol, en fin balance med et overflødighedshorn af smagsindtryk samt et lækker pift af vanilje og andre fadkrydderier, fra otte måneders lagring på egetræsfade.

Stylo 8 Unico er meget velegnet til spanske Tapas, vildt, lammekød, grillede bøffer, krydret mad eller blot til ren nydelse.

Serveringstemperatur: 15-16 grader


En kasse indeholder 6 flasker - 15 % Alkohol

Vinhus.

Bodegas Augustin Cubero blev grundlagt i 1953 i byen Godejos og er ejet af Cubero familien. Det drives af Jesús Javier Cubero Eguita, som er 2. generation. Han kan virkelig sit kram – og det bekræftes af den fantastiske smagsoplevelse man oplever i glasset.

Måden at drive vingården bygger på familietraditioner og deres passion for kvalitet. Familietraditionerne sikrer, at deres knowhow og grundværdier videregives til de fremtidige generationer. På den måde sikres den høje kvalitet til de fornuftige priser.

Nok er vingården først blevet grundlagt i 1953, men vinstokkene er endnu ældre. En stor del af Garnacha planterne kan dateres til at være plantet helt tilbage til midt 1930’erne. Markerne ligger på skråninger i ca. 600m højde, hvilket giver gode forudsætninger for den gode kvalitet af vin i Calatayud.

99,95DKK 149,00DKK (spar 49,05DKK)

Gigondas Domaine Saint Gayan 2019

En Stor og en perfekt vin med masser af kraft, saft og peber. Domaine Saint Gayans Gigondas er sammensat af 80 % Grenache, 15 % Syrah og 5 % Mourvedre.

* Noget af det bedste Gigondas vi har smagt !! Vin er sammensat på 5 druer... !!

***** Vildt godt køb !

Vinen vinificeres på traditionelle store fade og lagres efterfølgende i 12 måneder på egetræsfade, inden den aftappes uden filtrering. Gigondas er en kraftfuld vin med en dyb-rød farve. Den bliver kun bedre af at blive lagret. Er drikkemoden efter 5 år, men kan sagtens gemmes og udvikler sig positivt mellem 5 og 10 år og endda mere for visse årgange.

* TOP ÅRGANG !! * GODT KØB!

Gigondas er en fremragende ledsager til rødt og hvidt kød,gryderetter, vildt og ost.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 15 % alkohol.

I James Turnballs bog over Rhônedalens 90 bedste vinproducenter finder man selvfølgelig Domaine Saint Gayan. I Robert Parkers vurdering af, hvem der er dygtigst til at producere Gigondas, nævnes Domaine Saint Gayan naturligvis. Der er ingen tvivl om at denne historiske vingård er blandt de allerbedste i den sydlige Rhônedal. Domaine Saint Gayan er en af de mest berømte godser i Gigondas, på grund af den regelmæssige høje kvalitet af vinen. Dette bevidnes bl.a. af årgang 2005 - som har høstet 20 medaljer ved den berømte "Contest Général Agricole de Paris "- inklusive 10 Guldmedaljer - plus andre præmier i respekterede vinkonkurrencer. Historie og kvalitet går hånd i hånd hos Domaine Saint Gayan. Den vinkulturelle historie går hele 11 generationer tilbage i lige linie. De har altså et unikt erfaringsgrundlag. Mere en halvdelen af vingårdens 37 hektarer er beplantet med vinstokke, der er mere end 80 år gamle.

199,00DKK 249,00DKK (spar 50,00DKK)

Wollridge Zinfandel Reserve Lodi Californien

* En saftfuld, fyldig og blød Zinfandel. Wollridge Zinfandel Reserva 2021 Lodi Californien USA er en virkelig vellavet og meget dejlig rødvin med en bred smag, der fylder munden. Der er blød frugt, eukalyptus, laurbær og lavendler". I glasset finder du en kraftfuld og saftig vin, der har sin klassiske varme sødmefulde duft af kirsebær, brombær, jordbær og lidt røgede undertoner fra fadlagringen. Også i smagen er det en helt klassisk ”Old Zin”. Californiens vinstolthed er uden sammenligning Zinfandel druen.

Regionen Lodi i Central Valley betragter sig selv som hovedstaden for zinfandel. Der produceres omkring 40 % af den bedste californiske Zinfandel i Lodi – heraf mange på ”old vines” - så der er noget om snakken. Nogle af vinstokkene i regionen kan dateres helt tilbage til 1880'erne. 

Wollridge Zinfandel Reserve produceres på druer fra én af de bedste og mest anerkendte vingårde i Lodi, der hvert år frasælger en del af produktionen under synonymet ”Wollridge”. Vinen har gennemgået en vinifikation på topmoderne udstyr, og det er udelukkende druer fra gamle vinstokke, der har været anvendt. Wollridge lagres på amerikanske egefade i en periode på 6 måneder, inden vinen afskibes og tappes på flaske. Oplevelsen er et meget fyldigt og velsmagende glas vin. I duften fornemmes toner af sødmefuld frugt, peber, vanilje og brombær. Farven er tæt og mørk. I munden føles vinen fed, tæt og koncentreret med et dejligt lille aftryk fra fadlagringen med skønne toner af vanilje. Det er ZIN i den bedste udgave af ”value for money”

Serveringstemperaturen bør ligge mellem 16-18 grader.

Wollridge Zinfandel er velegnet til retter med rødt oksekød, lam, kraftige og let krydrede kødretter som andesteg, flæskesteg. Den er også anvendelig til gode oste, herunder kraftige blåskimmeloste.

Test:
*****  5 STJERNER ud af 5 I VINAVISEN (årgang 2012).

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13,5 % Alkohol.

99,95DKK 120,00DKK (spar 20,05DKK)

Barone Montalto Rosso Terre Siciliane IGT Passivento 2021. Det er en kraftfuld, fyldig og blød rødvin fra det solbeskinnede Sicilien. Vinen er produceret på øens "egen" drue - Nero d'Avola, der i denne fortolkning byder på en bærmættet, tæt vin med blid struktur, hvor de har pudslet om alle detaljer. Duft og smag er domineret af tætte skovbæraromaer med brombærlikør, sorte kirsebær og blåbær. PASSIVENTO (Appassimento) stilen skinner tydeligt igennem med stor stoflighed i vinen og en snert af sødmefuld, tørret frugt.

Vinen kan med stort velbehag nydes nu til kraftigere stege eller gryderetter, ligesom vildt er et indlysende match. Nyd vinen nu ved en serveringstemperatur på cirka 16 grader eller gem vinen yderligere et par år, hvorefter den bør serveres en grad eller to varmere i takt med at frugtsødmen fortager sig og lagringsaromaerne dukker op. 

Perfekt til saftfulde grillede bøffer med peber, samt fede oste..

En kasse indeholder 6 fl. - 75 cl. - 13,5 % Alkohol.


Barone Montalto dyrker Nero d'Avola med stor succes i den vestligt beliggende Belice-dals grusede jord i en højde på 350-500 meter over havet, hvor vekselvirkningen mellem høje dagtemperaturer og kølige nætter giver både modenhed og friskhed i druerne. For at booste druernes naturlige koncentration har en andel af drueklaserne fået lov at tørre lidt ind på vinstokkene, den såkaldte ’appassimento-metode’. Herved opkoncentreres sukker- og aromastoffer i druerne, hvilket tilføjer vinen en signatur, der kan minde om en god Valpolicella Ripasso.

Vinen er gæret i Barone Montaltos moderne vineri i Santa Ninfa i 15 dage under temperaturkontrol med intens maceration, hvorefter den inden sammenstikning lagres 4 måneder på franske 2. og 3. års fade. Dette mikrooxiderer denne antioxidante drue uden at bidrage med markante aromatiske komponenter. 

89,95DKK 119,00DKK (spar 29,05DKK)

MIREA PRIMITIVO DI MANDURIA - MASSERIA BORGO DEI TRULLI DOP 2022 - 17,5 % Alkohol. * Gigantisk lækker kraftig vin Vin! En intens og powerfull vin, fantastisk elegant, velbalancerende og fløjlsblød. En vinøs og unik oplevelse af de helt store, der er proppet med saft, kraft, intensitet og aromaer, som synes ingen ende at tage. Med andre ord er der kælet for alle detaljerne i denne vin.

* POWERBOMBE! med smæk på smagen ***** 97 Point Luca Maroni - sådan! * High End Primitivo Top 10..
***** VIVINO: 4,4 i rating.. TOP vurdering!

Vinen har en dyb, intens blækrød farve og viser aromaer af sorte kirsebær, tørret frugt, eksotiske krydderier, hvid peber, mørk chokolade og figner. Mundfølelsen er stor og intens, men alligevel rund, rig, varm og ekstremt velafbalanceret. Den viser komplekse lag af bløde, elegante tanniner med antydninger af lidt afstemt vanilje, svesker, rosiner, kaffe og honning. Finishen er meget lang og vedvarende med en antydning af en god sødme.

Primitivo druerne er omhyggeligt udvalgt og håndplukket fra meget lavtydende Alberello vinstokke, der er beliggende i Maruggio, i Puglia i Syditalien. MIREA lagres på franske barriques i 10 måneder efterfulgt af yderligere 6 måneder på flaske i vinkælderen, før den frigives.

Vinen produceres kun i de bedste årgange. MIREA er tappet i en super lækker potent og tung flaske, der virkeligt understreger, at vi har med en unik vin at gøre.

Nyd denne fantastiske powerfulde vin til slagterens bøffer, vildt, modne oste eller som ren meditationsvin. Serveres ved 15-16 grader.

TEST:
***** 97 Point Luca Maroni - sådan! 2018

En kasse indeholder 6 flasker – 75 cl.  17,5 % Alkohol.


MIREA er det latinske ord for ”admire” som betyder beundre.

Vinrankerne dyrkes efter ”Alberello Pugliese” systemet, hvor der er tale om små vinmarker med begrænset vand tilgængeligt eller et ugunstigt kllma, hvilket resulterer i et lave udbytte og mere koncentreret druer. Det gennemsnitlige udbytte er mindre end 600 gram pr. vinstok. Vinstokkene er i gennemsnit 60 år gamle.

Druerne høstes i midten af ​​september, når druerne er blevet overmodne og påbegyndt en naturlig "APPASSIMENTO" på vinstokken. Efter høsten, knuses druerne ikke men forbliver intakte, så skader på skindene reduceres og farveekstraktion optimeres. Fermenteringen finder sted i rustfrit ståltanke ved en kontrolleret temperatur på 23-25 ​grader C i 8-10 dage.

BORGODEI Primitivo di Manduria

Se produktinformation og ingredienser via denne side.

199,00DKK 239,00DKK (spar 40,00DKK)

AN/2 Bodegas An Negra 2023  En virkelig unik rødvin fra Mallorca, og endnu en super årgang, som er lavet af druer fra gamle vinstokke.

Anima Negra AN/2 har en flot dyb rubinrød farve i glasset, aromaer af vilde hindbær, mørke kirsebær, blåbær, krydderier og et strejf af violer.

AN/2 er silkeblød i ganen og elegant og god dybde med en intens smag af moden frugt, varme urter samt velafbalanceret sødme med en lang eftersmag.

***** NOK DEN BEDSTE ÅRGANG..

***** 4,1 VIVINO

***** 92 Point Robert Parker..

Drueblend af 65% Callet, 10 % Mantonegro, 10 % Fogoneu og 15% Syrah er gæret i kontrollerede temperaturer i rustfri ståltank, udblødt kun kort tid for at bevare friskhed og smag af fuldmoden frugt. lagring er lidt over et år i en kombination af 80% franske og 20% amerikansk egefade.

Vingården Anima Negra bygger på et livslangt venskab mellem Pere Ignasi Obrador og Miquel Cerda. Begge kommer fra Felanitx i hjertet at øen Mallorca, hvor de har kendt hinanden siden barndommen. 

En lækker spansk vin, som passer godt til retter af grillet oksekød, vildt, gris med spanske krydderurter samt velkendt spansk tapas. 

En kasse indeholder 6 flasker – 75 cl.  14 % Alkohol

AN2
AN 2

199,00DKK 270,00DKK (spar 71,00DKK)

Altaya Garnacha Agustín Cubero Calatayud 2025 – KASSEKØB 6 FLASKER.. ***** SPAR 50 %...

En elegant, frugtrig og guddommelig lækker intens spansk rødvin.. lavet på 100% Garnacha-druer fra de højbeliggende marker i Calatayud.

* VIVINO: 4,0 - Vild flot rating !!

GULD – Concours Mondial de Bruxelles 2026 (Gold Médaille d’Or) - medaljevinder i 2026 med denne årgang 2024.

Altaya Garnacha fra Agustín Cubero byder på en vidunderlig kombination af frugtige og krydrede nuancer. Med en rig smag af mørke bær som kirsebær, brombær, hindbær.. samt subtile noter af peber og lakrids, er denne vin et oplagt valg til dig, der elsker intensitet og kompleksitet i din rødvin.

De gamle Garnacha-vinstokke, som vokser på stenede skråninger, giver vinen en flot struktur, hvor syren og de bløde tanniner spiller flot sammen.

Velegnet til: Perfekt til koteletter, grillet kød, tapas, krydrede retter, buffet eller som en nydelse for sig selv til hyggelige aftener.

Spar penge ved køb af dette kassekøb: Køb en kasse med 6 flasker af denne fantastiske Garnacha.. og få vinen til en ekstra virkelig skarp pris...

Vintype: Rødvin
Drue: 100% Garnacha
Område: Calatayud, Spanien
Alkohol: 14 %
Serveringstemperatur: 14-15°C

75 cl. 

Levering:
Gratis fragt ved køb over 1000 kr.

Garnacha-druen (kendt som Grenache i Rhône) trives i de varme og solrige højder i Calatayud. De intense ultraviolette stråler fremmer udviklingen af tætte, mørke farvetoner i skallen, hvilket resulterer i en vin med en imponerende alkoholprocent på 14 %. Trods sin høje alkohol byder Altaya Garnacha på en flot balance mellem frugt og syre, hvilket gør den både kraftfuld og elegant.

299,00DKK 600,00DKK (spar 301,00DKK)

Castillo del Mago Garnacha / Tempranillo - Calatayud 2024

Denne Garnacha og Tempranillo har en rubinrød farve i glasset. Bouqueten er fint duftende og frisk med noter af hindbær og mørke kirsebær.

SPOTVARE PT.. !! - SPAR NU 44%

En forførende og velsmagende vin, som er lige til og nyde. Den er afbalanceret og med en fin let syrlighed.

* GODT KØB! ***** VANVITTIG PRIS LIGE NU !! * SPAR KR: 40,-

Castillo del Mago skal nydes med lidt køling ved 14 grader, så fremtræder vines lækre, smagfulde frugt i dybden.

Fadlagring i 3 måneder.

Vinen er meget velegnet til spansk Tapas, kyllingeretter som spansk kyllingegryde, vildt, svinekød, grillet kød, danske farsretter, fuglevildt, krydret mad, buffet eller blot et glas i utide.

Agustin Cubero

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. Alkohol: 14 % Vol

Bodegas Agustin Cubero

Bodegas Agustin Cubero blev grundlagt i 1881 i Gordojos, en lille landsby nær Calatayud, og er stadig en vingård med en stærk familietradition. Det drives nu af den femte generation af familien. Med en gennemsnitstemperatur på 14º C, en maksimal årlig nedbør på 350 mm og en højde på over 600 m, er betingelserne for at dyrke vin optimale. De laver bevidst et udbytte pr. vinstok, som er 1,5 til 2 kg.

Med hjælp fra et fremragende hold af ønologer, lykkes det bodegaen at producere højkvalitetsvine til en overkommelig pris, på en imponerende måde.

Se produktinformation og ingredienser via denne side.

49,95DKK 89,95DKK (spar 40,00DKK)

KING OF BAROSSA – SHIRAZ – REDHEADS STUDIO 2022

En australsk frugtbombe af en Shiraz – fyldig, intens og med imponerende kompleksitet. Skabt af det innovative RedHeads Studio i Barossa Valley, et område kendt som hjemstedet for Australiens bedste Shiraz-vine.

King of Barossa kommer fra gamle vinstokke med lave udbytter, men ekstremt høj kvalitet – lige ved siden af de legendariske marker hos Torbreck. Efter traditionel gæring i åbne tanke lagres vinen i hele 18 måneder på franske og amerikanske egetræsfade. Resultatet er en rig og koncentreret vin med både kraft og finesse.

I glasset ses en dyb, mørkerød farve. Duften er intens med mørke bær, solbær og brombær, modne blommer, sort peber, eukalyptus og strejf af vanilje og ristet brød. Smagen er fyldig og krydret med fløjlsbløde tanniner og noter af kød, peber, mørk frugt og let ristet eg.

     AUSTRALSK FRUGTBOMBE  ***** 91 Points – James Suckling. ***** VIVINO: 4,1

Server den gerne let dekanteret – og oplev hvordan den åbner sig endnu mere.

Perfekt til: Grillet kød, vildt, lam, braiserede retter med mørk sauce, Sashi og Freygaard kød, BBQ, krydrede pølser, pizza, burgere og moden ost.

Serveringstemperatur: 14-18 °C
Indhold: 75 cl
Alkohol: 15,5 %
Kasse med 12 flasker

En vin med kraft, karakter og klasse – præcis som Barossa er kendt for!

TEST:

* Great Gold – Catavinum

* 95 Points – Catavinum

* 91 Points – James Suckling

Se produktinformation og ingredienser via denne side.

149,00DKK 199,00DKK (spar 50,00DKK)

BOURGOGNE PINOT NOIR Pierre Armand 2024

Den er helt enkelt fremragende i denne Top årgang 2024..

Godt Køb af Bourgogne Pinot Noir, præsenter en smuk rubinrød farve, og en delikat duft af røde bær, krydderier, hvid peber og et hint af skovbund..

* Prisen er magisk ! Vi har opkøbt et parti.. * Det Amerikanske vinmarked står stille for Bourgogne - Pinot Noir vine !

Giv dig tid og råd til at smage dette pragteksemplar af Pierre Armand.

Smagsnoter: Godt Køb Bourgogne Pinot Noir, præsenter en smuk rubinrød farve, og en delikat duft af røde bær, krydderier, hvid peber og et hint af skovbund.
I smagen opleves vinen frugtig, blød og saftig, samt velafbalanceret med en flot frugtrig fylde. Denne vin er yderst behagelig og drikke..

Smagen er frugtig, generøs, fyldig og silkeblød.

***** Bourgogne – Best BUY..

Geografisk placering: Pinot Noir-druerne stammer fra en blanding af terroirs i Côte d'Or, Saône-et-Loire og Yonne.

Vinmark: 10.000 vinstokke pr. hektar, primært lavt opbundne vinstokke.

Vinifikation: Druerne sorteres og afstilkes, hvorefter de forsigtigt transporteres til gæringstankene via transportbånd for at bevare dem hele og undgå skader. Der gennemføres en kold præ-fermenteringsmaceration ved 10 grader i 4-5 dage, hvor frugtaromaer og komponenter som anthocyaniner frigives. Herefter følger selve gæringen, hvor der dagligt foretages nedstempling af drueskallerne (cap punching) for at udtrække tanniner. Vinen ligger på skallerne i 18-20 dage og lagres derefter på let ristede egetræsfade, heraf 10 % nye fade.

Appellation: AOC Bourgogne Pinot Noir
Druesort: Pinot Noir
Farve: Rød

Serveringstemperatur: 10 – 12 grader

Mad og vin: Perfekt til Boeuf Bourguignon, lyst kød, pasta, pate, buffeter, tapas, milde oste samt behagelig til hyggestunder..

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 12,5 % Alkohol

 

Se produktinformation og ingredienser via denne side.

149,00DKK 229,00DKK (spar 80,00DKK)

VEROSSO Primitivo Salento IGT Bag-In-Box 3 liter.. Fantastisk saftig aroma af tørret druer med en dejlig blød eftersmag. Vinen er intens fyldig og behagelig, lavet efter Ripasso metoden. Vinen har en flot dyb mørkerød farve, og en smag af røde bær, samt et strejf af lidt vanilje. Aroma af tørrede frugter som solbær og kirsebær. En frugtrig vin med kraft og fylde samt bløde tanniner i eftersmagen. Velegnet til kylling (lyst kød) ikke for kraftigt oksekød, lam, pastaretter, pizza samt middel kraftige oste eller blot som et glas i utide. Serveres ved 16 grader.

En Box - 300 cl. 13,5 % Alkohol.

Se produktinformation og ingredienser via denne side.

169,00DKK 189,00DKK (spar 20,00DKK)

Agustin Cubero Stylo 4 Unico Garnacha - Calatayud DO 2024 * Virkelig en flot rødvin med noter af brombær, kirsebær og anis i duften, mørke bær, lidt dadler samt masser af cremet frugt og fylde.

***** TOP SÆLLERT!.. En vin som har lidt Zinfandel stil i Top klasse!
***** 4.0 På VIVINO

GOLD MEDAL - Mundus Vini 30. august 2025.


GULD – Concours Mondial de Bruxelles 2026 (Gold Médaille d’Or) - medaljevinder i 2026 med denne årgang 2024.

***** BURDE KOSTE DET DOBBELTE..

Bodegas Agustin Cubero har været i familiens eje i fire generationer, og at den nuværende ejer Jesús Javier Cubero Eguita, ved hvad han har med at gøre, er der ingen tvivl om, og det bekræftes tydeligt af vinen i glasset. Præcis som sin kendte navnebroder behersker han kunsten at forvandle vand til vin af ypperste kvalitet. 

Vinen har en flot mørk violet farve i glasset og en forførende duft af sorte bær, chokolade og diskrete fadtoner. Den saftige frugt har en lokkende frugtsødme garneret med krydderier og mørk chokolade.

Vinens fylde er imponerende, uden på noget tidspunkt at blive for meget, eftersmagen er herlig lang og tanniner er bløde som fløjl. Stylo Unicos kvaliteter betyder, at vinen fortjener at være i højsædet. Udfordringen er derfor at finde en passende ret, der kan ledsage vinen i glasset uden at forstyrre nydelsen med de stærke krydderier og de andre dominerende smagselementer.

Garnacha, der er det spanske navn for Rhône druen Grenache, elsker varme og sol, og det stærke, ultraviolette lys i højderne fremmer dannelsen af tætte, mørke farvetoner i drueskallen. Resultatet er en høj alkoholstyrke på 14,5 %. Vinen tilbyder, trods den høje alkohol, en fin balance med et overflødighedshorn af smagsindtryk samt et lækker pift af vanilje og andre fadkrydderier, fra fire måneders lagring på egetræsfade. Ekstremt vinhåndværk!

Stylo 4 Unico er meget velegnet til spanske Tapas, kyllingeretter som spansk kyllingegryde, vildt, lammekød, grillede bøffer, krydret mad eller blot til ren nydelse.

TEST:

***** GOLD - Concours Mondial 2022

***** GOLD - Mundus Vini 2020

***** GOLD - Mundus Vini 2019

***** Guldmedalje fra Concours International Grenaches du Monde (årgang 2017)

Når man fra tid til anden begejstres over en vin, bliver man nysgerrig efter at få noget at vide om de enkelte elementer i vinens tilblivelse, der på magisk vis er gået op i en højere enhed. Stylo Unico stammer fra Calatayud i det nordøstlige hjørne af Spanien, mellem Madrid og Barcelona. Dette område var for mange år siden et knudepunkt for de romerske legioner på ruten mod Gallien og har derfor været et hjemsted for dyrkning af vin i flere tusind år. I Calatayud er der tørt og gloende hedt, heldigvis er en jordbund rig på mergel og skifer god til at holde på vandet. Desuden nyder druerne i vækstsæsonen godt af de friske vinde og kølige nætter på vinmarkerne, der er beliggende i 850-1050 meters højde. ”Old vines”, gamle vinstokke, kan man læse på mange etiketter, men her er der virkelig noget om snakken. Garnacha-vinstokkene blev plantet i tiden fra 1934 til 1980, og de gamle stokke yder kun mellem 1-2 kg drueklaser per stok, hvilket rækker til en enkelt flaske vin, men til gengæld er druerne pakket til bristepunktet med farve - og smagsstoffer. Kombinationen af solsvedne højdedrag og gamle Garnacha-stokke har med rette givet Calatayud, og nabodistriktet Campo de Borja, ry for vine med en formidabelt gunstig pris samt en høj kvalitet.


En kasse indeholder 6 flasker – 14,5 % Alkohol.

 

Historie Cubero

I hjertet af Aragonien, hvor vinmarker klatrer op ad stenede skråninger til over 800 meter over havets overflade, udtrykker Garnacha sig med en unik styrke og personlighed. Det er ikke tilfældigt, at Calatayud-oprindelsesbetegnelsen nu er en international standard for denne sort: det kontinentale klima, de barske jordbunde og vinstokkenes alder giver druer med ekstraordinær koncentration og karakter. I dette landskab blev Stylo Garnacha født , et projekt af Bodegas Agustín Cubero , der tilbyder to forskellige fortolkninger af den samme vinmark: Stylo 4 måneder og Stylo 8 måneder .

Agustín Cubero vingårde: tradition og tilpasning

Bodegas Agustín Cubero blev grundlagt i 1881 og har været i den samme families hænder i over 140 år. Fra sit hovedkvarter i Godojos, i hjertet af Calatayud, har vingården bevaret en dyb respekt for vinmarken, samtidig med at den har tilpasset sig de nuværende forbrugertendenser.

Familien dyrker primært Garnacha-druer fra gamle vinstokke, hvoraf mange er over 50 år gamle, trænet i det traditionelle bushvinsystem og dyrket på tørt landbrug. Disse vinmarker er spredt ud over bjergskråninger og terrasser, hvilket kræver omhyggeligt manuelt arbejde. Deres filosofi er klar: kvalitet stammer fra vinmarken, og det er simpelthen på vingården, at denne kvalitet bevares.

Stylo Garnacha 4 måneder: frugtens friskhed

Stylo Garnacha 4 måneder kommer fra gamle vinstokke, der vokser i stenet, ufrugtbar jord, forhold der reducerer udbyttet og koncentrerer druernes kvalitet. Gæringen finder sted ved en kontrolleret temperatur for at bevare de primære aromaer, og vinen tilbringer derefter 4 måneder på franske egetræsfade .

I glasset præsenterer den en attraktiv kirsebærrød farve med violette refleksioner, der vidner om dens ungdom. Duften er intens med aromaer af friske røde frugter - jordbær, hindbær - lette blomsternoter og et strejf af blid krydderi fra egetræet. I ganen er den direkte og saftig med bløde tanniner og en frisk finish, der indbyder til endnu en slurk. Det er den mest tilgængelige Stylo, perfekt til dem, der søger en udtryksfuld og let at nyde vin, men med den karakteristiske karakter af Garnacha fra højtliggende vine.

Stylo Garnacha 8 måneder: kompleksitet og struktur

Den anden fortolkning, Stylo Garnacha 8 måneder , deler den samme druesort og filosofi, men med en længere lagringsperiode. Efter gæringen tilbringer vinen otte måneder på franske egetræsfade og på bundfaldet , hvilket resulterer i en mere omsluttende tekstur og en mere kompleks aromatisk profil.

I glasset fremviser den en dybere kirsebærrød farve med en rubinrød kant og tætte tårer. Duften kombinerer moden rød frugt med noter af kakao, vanilje og et let ristet præg. På ganen er den fyldigere og mere struktureret end sin yngre søskende, med velintegrerede tanniner og en vedvarende finish, der balancerer frugt og egetræ. Dette er en vin designet til mere solide måltider og øjeblikke, hvor du ønsker at nyde den langsomt.

Anbefalede parringer

  • Stylo 4 måneder : Ideel til grillet hvidt kød, pasta med tomatsauce, iberisk charcuteri og mellemlagrede oste. Dens friskhed og lethed gør den også perfekt til tapas.
  • Stylo 8 måneder : passer rigtig godt til rødt kød, stegt lam, traditionelle gryderetter og lagrede oste. Dens struktur og ristede noter harmonerer med retter med en fyldigere smag.

Garnacha af Calatayud: identitet og projektion

Både Stylo 4 og Stylo 8 måneder er klare eksempler på, hvorfor Garnacha fra Calatayud oplever et øjeblik med global anerkendelse. Kombinationen af ​​gamle vinstokke, højde over havet og vinfremstilling, der respekterer sortens identitet, resulterer i ærlige vine med karakter, der er i stand til at fremvise forskellige facetter af samme oprindelse.

For Bodegas Agustín Cubero er disse vine også et visitkort: en måde at sige, at tradition og modernitet ikke er modsætninger, men komplementære. At den samme Garnacha kan være frisk og tilgængelig, eller kompleks og struktureret, uden nogensinde at miste sin autenticitet.

I sidste ende repræsenterer Stylo Garnacha-vinene to perspektiver på den samme vingård, to måder at fortolke Calatayud-landskabet på og bringe det til glasset. For i sidste ende, ud over månederne på egetræsfade, er det, der i sidste ende er tilbage, det umiskendelige præg af Garnacha i højlandet.

75,00DKK 119,00DKK (spar 44,00DKK)

THE FULL FIFTEEN - BIG RED 15 % Alkohol 2022 - STORKØB! 12 Flasker   Denne vin vil overraske ved det første glas..

***** VI HAR KØBT STORT OP !!

Austaliens svar på stor rødvin til pengene!

Denne Australske Full Fifteen er et Superhit.. The Full Fifteen 15 % er på markedet igen!

* GODT KØB! * SPAR 42 %

Man kommer ikke udenom, at denne vin har haft succes på det danske markedet.. Ny årgang 2022 og nye salgshænder i danmark !!

***** Et mesterværk som imponerer endnu engang.. * Fantastisk vin producent i Australien.

Masser af fed fyldig frugt, samt masser af milde krydderier og lidt minimalt eucalyptus..

Vinen har dybe mørke skovbær og brombær som følges op af lakrids, lidt mild peber og let sødlig tobak, samt dybde og koncentration..

Full Fifteen har en flot balance mellem frugt, intensitet, og en velbalanceret sødme. Flot vin som er klar til at blive nydt her og nu..

En stort sælgende vin i danmark i flere år, og nu er den kommet i vores hænder..

Drueblend: Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon samt Petit Verdot. Lagring på amerikansk eg, som giver en toasty finish..

Serveringstemperatur: 16-18 grader

Nyd denne Full Fifteen til grillet gris, vildt, lam, flæskesteg, krydret gryderetter, grillet bøf, tapas, samt festbuffet. Eller ren nydelse !!

En kasse indeholder 12 flasker – 75 cl. 15 % Alkohol

899,00DKK 1.548,00DKK (spar 649,00DKK)

Barbaresco - Franco Serra DOCG 2022

En tør, elegant og fyldig rødvin, lettere rig på tannin. Duften er af tørrede blomster, violer og kirsebær. I munden er den elegant, med saftig rød frugt - krydret og frik syre med en let tanninrig, men blød eftersmag.

* GODT KØB!

Vinen er skabt af familien Sperone, der i fire generationer har produceret premium vine i Piemonte.

Druerne håndhøstes og macererer i tre uger, efterfulgt af fire ugers gæring i ståltanke ved kontrollerede temperaturer.

Vinen lagres derefter i to år på egetræsfade, hvoraf 20% er nye, og yderligere tre måneder på flaske.

Skal nydes til rige kødretter som braiserede oksekæber eller simreretter. Den er også et godt match til andebryst eller endda en pizza toppet med pølse.

En kasse indeholder 6 flasker – 75 cl.  Alkohol: 14 % Vol

189,00DKK 225,00DKK (spar 36,00DKK)

Ferragù Valpolicella Superiore 2021 – fra Valpolicella

En eksklusiv imponerende og kraftfuld Valpolicella fra den kvalitetsbevidste producent Ferragù i Valpolicella. Denne Valpolicella Superiore er alt andet end let – tværtimod får du her en intens og koncentreret vin.

Vinen er lavet på et klassisk blend af 70 % Corvina/Corvinone, 20 % Rondinella og 10 % Oseleta, hvilket giver både dybde, struktur og kompleksitet. I glasset mødes du af rige aromaer af modne mørke frugter, blomme og brombær, kombineret med noter af vanilje, kakao, varme krydderier og et strejf af rosiner.

Smagen er fyldig og flot struktureret med en dejlig balance mellem den modne frugt, frisk syre, fadlagring og bløde men tydelige tanniner. Resultatet er en komplet og harmonisk vin med lang eftersmag og masser af karakter.

 ***** Et Spizenklasse Vinhus fra de bedste marker i illasi - Verona..

Vinen lagres 2 år på barriques (40 % nye fade), hvilket giver dybde og elegante fadnoter uden at overdøve frugten. Druerne kommer fra mindst 10 år gamle vinstokke, som bidrager til vinens koncentration og kvalitet.

Med en rating på omkring 4,4 på Vivino er det en vin, der virkelig har fanget vinelskernes opmærksomhed – og som leverer imponerende valuta for pengene.

Perfekt til:

  • oksekød og steak

  • lam og vildt

  • kraftige pastaretter

  • modne oste

Men den kan også sagtens nydes alene som en ægte meditationsvin.

Servering: 14–16 °C – giv gerne vinen lidt luft før servering.
Alkohol: 16 %
Flaske: 75 cl (kasse med 6 flasker)

En kraftfuld og elegant Valpolicella, der uden problemer kan måle sig med mange langt dyrere Amarone della Valpolicella.

Se produktinformation og ingredienser via denne side.

299,00DKK 349,00DKK (spar 50,00DKK)

AN/2 Bodegas AN Negra Mallorca - KASSEKØB 6 FLASKER

Spar penge ved at købe en kasse med 6 flasker!

Årgang 2023 repræsenterer endnu en bemærkelsesværdig præstation fra den ikoniske rødvin fra Bodegas Án Negra.

***** 4,1 VIVINO

An/2 er lavet af følgende druesorter: 65% Callet, 15% Syrah, 10% Fogoneu og 10% Manto Negro.
Det er en fantastisk rødvin. Den er krydret, blød og elegant med subtile toner af vilde hindbær, mørke kirsebær, violer og varme krydderurter.

 

Dette dygtige vinhus fra Mallorca har imponerende formået at leve op til og endda overgå de høje forventninger. An/2 2021 er intet mindre end en uovertruffen fornøjelse, og dens stil er lige så charmerende og forførende som altid.

Vinen er lagret i 13 måneder, hvor 80% af fadene er fransk eg og 20% amerikansk eg. 35% af fadene er nye, mens resten er mellem 1 og 3 år gamle.

Bodegas Án Negra har perfekt indfanget essensen af Mallorca med deres unikke og fortryllende An/2. Denne vin, lavet af lokale druesorter, udmærker sig med sit enorme internationale potentiale. An/2 er en vin, der vækker lysten til grillaftener i haven og saftige bøffer med sprød stegeskorpe, og den egner sig lige så godt til hyggelige samtaler i godt selskab. Den byder på en smag af røde bær og krydderier, og dens udsøgte smag er på den farligt forførende måde, der får en til at mistænke, at flasken har et hemmeligt hul i bunden.

AN2
AN 2
AN-2

1.099,00DKK 1.614,00DKK (spar 515,00DKK)

LATIUM Valpolicella Superiore "Campo Prognai" DOC 2019 med 15 % Alkohol, er en usædvanlig god vin af denne type. Et lavt høstudbytte på 50 hl/ha, en sen høstning af druerne er med til, at dens 15 % alkohol fremstår flot og fyldig. En af de allerbedste Superiore vi har smagt.

Vinen har stil i smag, som mellem Amarone og Ripasso Superiore..

Oprindelse: Fra vinmarkerne i Val d'Illasi "Tregnago and Illasi" og Mezzane.

Druesamsætning: Corvina, Rondanella, Croatina og Vorvinone..

Nyd denne vin til kødretter som and, vildt, grillet oksekød, samt italienske retter som tapas, koncentreret pasta retter, risotto med svampe eller bare nydelse..

Tidligere årgange har i test fået:
*90 point i Veronelli
* 2 glas i Gambero Rosso
* 88 Point af Robert Parker.
* Vinhulen.dk har givet årgang vinen 2 glas ud af tre og udnævnt den som "kanonvin til spotpris". De skriver: Rubinrød. Frisk og fyrig bærnæse med mørke kirsebær og brusende duft. Her kommer intet supplement, men det ville også være svært at komme forbi frugten, der er ekstremt frisk og intens. Smagen er blød med let sødme, friske kirsebær og knapt så voldsom som næsen med en god, fast frugtsyre og lette bittertoner. Renser godt i munden og går ikke på kompromis, når den lukker op for trænuancer og mørkt præg mod finalen, der indeholder en del tanniner. Vinhulen.dk den 15.12.2013.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 15 % Alkohol.


Morini familien er tilflyttere fra Lazio. De slog sig ned i det "nyere Valpolicella", Valpolicella øst nærmere betegnet i Mezzanedalen. 

Latiums vingård ligger mellem Roccolo Grassi og Corte san't Alda med vinmarker op til deres. Desuden har Latium vinmarker i Illasi - tæt på Dal Forno's vinmarker. Begge producenter bruger samme druesammensætning. Corvina, Rondinella, Croatina og Oseleta. Latiums vine har meget lavt udbytte ( 25 hl pr ha. ) hvilket er et stort kvalitetstegn. Udover grøn høst knækkes halvdelen af drueklasen midt over. De yderste druer bliver ikke brugt til vinproduktion. Kun den inderste halvdel - som er nærmest stilken - og den bedste del, bliver brugt til vinproduktion.

169,00DKK 199,00DKK (spar 30,00DKK)

Amarone Brunelli Campo "Titari" Classico DOCG 2018

****** TOP AMARONE med 17 % Alkohol. ***** 95 Points James Suckling

"Titari" når det er bedst. Luigi kan bare det der med produktion af Amarone vine. Kraftig, mørk og konsistent mørk rubinfarve. Duftene er intense og rige, der minder om kirsebær, hindbær og røde ribs, sammensmeltet med lette strejf af vanilje. Smagen er kraftig og robust, med en elegant surhed. Eftersmagen er meget vedvarende, og gengiver de samme duftindtryk. Serveringsforslag: Dejlig vin til meditation, og ideel til hovedretter med stegt oksekød, grill eller med grøn pebersauce, vildtretter, ragouter, modnede oste. Serveringstemperatur: 18°C: flasken åbnes et par timer før.

* 95 Point af James Sucking (årgang 2016)


* 93 Point af Robert Parker i Wine Advocate 2013 (årgang 2008)
* 92 Point i Wine Spectator (årgang 2000)

En kasse indeholder 6 fl. - 75 cl. - 17 % Alkohol.

Her har vi en af de ypperste fortolkere af Amarone - Luigi Brunelli, han producerer 3 forskellige Amaroner, som alle i øvrigt skiller sig ud fra "main stream" produkter ved at indeholde en lille del af druetypen Sangiovese. Det er alle 3 vine, som internationalt oppebærer en rating fra 93 til 96 point. Standard Amaronen er ganske enkelt et godt køb. Når man ønsker det ypperste, er der vinene fra de to enkeltparceller "Campo Inferi" og "Campo Titari", den første beskriver Luigi som den feminine og titari som den maskuline Amarone. Titari har i øvrigt i flere omgange opnået de bekendte tre glas fra Gambero Rosso. Hans Valpolicella og Ripasso vine giver ganske enkelt meget vin for pengene.

Produktionsmetode:
Vindrueklaserne, der er mest modne og med den bedste udstilling, plukkes manuelt mellem slutningen af september og begyndelsen af oktober, og bliver nænsomt anbragt på fade, der er lagt til tørre i lokaler med kontrolleret temperatur og fugtighedsgrad indtil januar måned; i denne tid mister druerne ca. 40% af deres vandindhold og sukkeret koncentreres betydeligt. Derefter presses druerne, efter et yderligere udvalg af de sundeste klaser. Gæringen, som er meget langsom på grund af de lave temperaturer, varer i ca. 40 dage og når dette vigtige trin er afsluttet, begynder lagringen af vinen - i to år på fade og tønder. Endelig kommer vinen på flaske, hvor den modnes endnu i mindst 6 måneder, før den sendes på markedet.

Lige fra oprindelsen har navnet Brunelli været tæt knyttet til området San Pietro in Cariano, en lille by i det klassiske Valpolicella-område, hvor vinene fremstilles og får navnet fra den romerske Cariae familie. Det er på denne jord, hvor vindyrkningen enes med gamle traditioner, at familien fra generation til generation viderefører den antikke kærlighed til vinfremstillingen, som har medvirket til en verdensomfattende succes. 

Firmaet er nu ledet af den sagkyndige ønolog Luigi sammen med konen Luciana, der deler Luigi's ekspertise og passion. De har skabt en særligt vinserie, der er kendetegnet ved både virile og feminine værdier. 
"Vinens karakter genspejler skaberens sind", og det er endnu mere tilfældet for vinene som Brunelli vingården fremstiller. Luigi er overbevist om, at hver vin fortæller om lyst, følelser og er en enestående fortryllelse, der med den bløde smag, harmoni og rundhed betager og leder i et unikum af stærke følelser og forventninger, der er præget af styrken, smagen og frugten af jorden samt af vinstokkenes vækst. Når man smager på Amarone Campo dei Titari - beslutsom og helstøbt , genspejler vinen karakteren af landmanden Luigi  Brunelli - uden tøven og gådefuld. Derimod er det muligt at genfinde Luciandas sind i Amarone Campo Inferie - med de feminine strejf ,der lever op til traditionerne - blid og elegant.

Mellem de fredelige vinstokke på Valpolicella egnen , omringet af Lessini bjergene og af Val d'Adige dalen, er den solfyldte vingård Corte Cariano nu til dags også en residens, hvor Brunelli familiens gæstfrihed og vinsmagninger enes for at genopdage de antikke traditioner med en firma af en fornem historie, der stolt går fremtiden i møde.

Se produktinformation og ingredienser via denne side.

589,00DKK 639,00DKK (spar 50,00DKK)

Ripasso Superiore Valpolicella FZ GENERAZIONE ZENI DOC 2023

TOP RIPASSO SUPERIORE! FZ ZENI.. Vinhusets vin i Top gear! Vinen har en flot dyb rubinrød farve, og en vinøs bouquet, som er fyldt med hints af sort kirsebær og godt modnet frugt.

I ganen opleves vinen afrundet, fløjlsagtig, fyldig og dvælende.

* En fremragende vin på alle niveauer! * GODT KØB! ***** Måske det bedste Ripasso Superiore.. KØB i DK !

Vinavisen skriver denne anmeldelse - Denne rødvin folder sig ud med al sin dejlige aroma, hvis man lige giver den lidt luft i glasset. Der er modne brombær i duften, mens smagen er fyldig, fløjlsblød og fuld af frisk bærfrugt og med en fin syre i den lange eftersmag. En vin, mange vil kunne lide. Tilbudsprisen er yderst attraktiv.

 

Vinen er fremstillet på druesorterne: Corvina 60 %, Rondinella 30 % og Molinara 10 %, hvor de bedste druer  er håndhøstet. Vinen er lagret i 10-12 måneder i egetræfade, afhængig af den enkelte årgang, efterfulgt af et kort ophold i rustfri ståltanke.

Druerne har været udsat for en traditionel ”skind” fermentering, efterfulgt af 10-15 dages modning. Efter gæringen tilsættes upressede ”Amarone-skind” til Valpolicella vinen, som det er tilfældet ved den traditionelle Valpolicella "ripasso" teknik.

* Fausto Zeni arbejder med processer med gennemgang af hans druers udvikling hver dag med sit team. Et meget fordyrende led, men ligger i Toppen af produktion af Ripasso i højeste niveau!!

Vingården er beliggende i det klassiske Valpolicella område, med bakkede vinmarker i det kuperede område nord for Verona.

Vi anbefaler at nyde vinen serveret ved en temperatur på 15-16 grader til oksekød (grillet), vildt og mellemmodne oste.

TEST:

* 90 Points - R. Parker (2019)
* 92 Points - James Suckling (Årgang 2016)
* 1 glas af Gambero Rosso Vini d’Italia 2018 (årgang 2015)
* Vini d’Italia Gambero Rosso 2017 (årgang 2014)
* Vinibuoni d’Italia 2017 – Corona 2015

En kasse indeholder 6 flasker – 14 % Alkohol.

Fra: Zeni
129,00DKK 169,00DKK (spar 40,00DKK)

THE AMERICAN REDWOOD ZINFANDEL - CALIFORNIA 2022 – KASSEKØB (6 FLASKER) Et brag af en Zinfandel vin!! Redwood fremstår flot i dyb smag af modne kirsebær, blommer, samt lidt friske frugt krydderier i enden af smagen. Blød og fantastisk..

* NY TOP ÅRGANG 2022 - PÅ LAGER..

Zinfandel Redwood Skal bare prøves !

* GODT KØB!

***** PRIS 6 flasker 399,- / SPAR KR: 375,-  (48 %)

The American Redwood Zinfandel har bløde og modne tanniner. Eftersmagen er lang og balanceret, som kalder på et stykke grillet oksekød..

Nyd vinen med grillet oksekød, and, vildt, grisekød eller kylling, buffet, og modne oste.

Serveres ved en temperatur på 16 - 18 grader

En kasse indeholder 6 Heavy flasker - 75 cl. - 14,5 % Alkohol

Flaskevægt: 1,2 kg.

399,00DKK 774,00DKK (spar 375,00DKK)

BODEGAS LAS PERDICES PINOT NOIR ESTATE RESERVA 2021

Pinot Noir fra Argentina - Der kommer nye aromaer frem i verden, når vi taler argentinsk Pinot Noir !

På en rigtig god måde, har vi fundet vinen, der er koldklima, som af lidt bourgogne, og detaljer med mere frugt fra dette klima i det argentinske!!

***** FANTASTISK - GODT KØB!

Er du Pinot Noir fan, ikke marmelade og kraft fra US, men mere bourgogne / frugt nuancer fra sydamerika, så er den fantastiske stil lige her...

Smagen er dyb fokuseret med flot dybde, littere syre og en lækker lang finish..

Vinen har en dybere rubinrød farve med violette fremhævelser. Aromaerne er af røde og sorte frugter såsom modne kirsebær, jordbær, hindbær, morellokirsebær, ribs og grønne urter, let krydrede stref.. præget af lette elegante egetræsnoter. En meget mineralsk Pinot Noir med intens kølig bærfrugt!

I ganen er den vældig delikat og blød med noter af jordbær og andre røde frugter. Egetræet tilføjer noter af vanilje og røgethed. Bløde, velafbalancerede tanniner og virkelig flot dybde.

DRUE SAMMENSÆTNING: 100% Pinot Noir, fra Agrelo, Luján de Cuyo, Mendoza.

SERVERINGSTEMPERATUR: 12-14 °C

SMAG DEN SAMMEN MED: Ideel til grillet kød, ribeye, iberco, lettere vildtretter, okse eller kyllinge burger, hvidt kød, pasta med flødesauce, grillet grønsager og bløde oste

ALDRING/LAGRING: 12 måneder på nye franske egetræsfade 

DRUE MODNING: Ultimo marts - medio april 

HØST: Manuel høst i 17 kg kasser

UDBYTTE: 8.000 kg/ha

VINIFIKATION: Fortrinsvis kold maceration i 7 dage ved 6-8 °C (42-46 °F). Udvalgt gær anvendt. Alkoholisk gæring i 10 dage med temperatur styret mellem 22-24 °C (74-78 °F). Daglige punchdowns med pumpovers i begyndelsen af gæringen. Post-fermentativ maceration i 7 dage.

OPBEVARINGSPERIODE: under korrekte opbevaringsforhold 5-7 år.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  14 % Alkohol

_________

Vinhus

Vina Las Perdices ligger ved foden af andelsbjergene  i Agrelo, Lujan de Cuyo i Mendoza. 1030 meter over havets overflade. Siden halvfjerdserne blev familien fra Spanien forelsket i dette område, og tog dyrkning og skabelse af af vine af høj kvalitet.

I 1952 besluttede Juan Muñoz López at forlade sin hjemby Andalusien i det sydlige Spanien, og ham og hans familie emigrerede til Mendoza i Argentina, for at søge nye horisonter.

Han kunne ikke undgå at bemærke agerhønsene, der strejfede ude i landskabet. En nabo fortalte ham, at disse fugle ofte ses i grupper på tre. Som dagene gik, blev agerhønsene Don Juans faste ledsagere i hans lange arbejdsdage. Derfor besluttede han at navngive sin vingård Partridge Vineyard: "Viña las Perdices".

Agerhønsene har formeret sig med årerne, og er med til at tilføre gødning til jorden for vinstokke, samt holde unødige insekter væk.

Bodegas Viña Las Perdices en familievirksomhed, skabt af Juan Muñoz López, hans kone Rosario, hans sønner Nicolas og Carlos, og hans datter Estela.

Viña las Perdices ligger ved foden af Andesbjergene på 1.030 m. (3.380 fod) over havets overflade, i Agrelo, Luján de Cuyo, som er den første argentinske DOC-zone.

Druerne er hentet fra to af deres ejendomsvinmarker i Agrelo i Lujan de Cuyo, og Barancas i Maipu.

 

Bodegas Las Perdices er en mindre vingård, som er i rivende udvikling på vinsiden, og har kun har en målsætning.. At lave Argentinsk mesterværk af kvaliteter i Estate, Reserva, Enkeltmarksvine Premium og Top Premium vine, og allerede godt på vej med flere spændende kvaliteter nu og i fremtiden !!

Vi er glade og stolte for at kunne præsentere mange fine vine fra denne ejendom i Mendoza.

Se produktinformation og ingredienser via denne side.

149,00DKK 199,00DKK (spar 50,00DKK)

Flor de Pingus Ribera del Duero 2022

Flor de Pingus er en blanding af forskellige vinmarker i landsbyen La Horra i Burgos, på i alt omkring 35 ha.

Fantastisk flotte taniner og silkeblød stil..

***** TOPVIN !! - 95 Points WA..

Denne vin har en lidt anden profil end fra din gennemsnitlige Ribera, med bedre friskhed. Vinen er åben og udtryksfuld. Der er nogle ristede aromaer, sorte kirsebær, brombær og masser af krydderier med antydninger af røg.

* En vin der skaber stor respekt omkring sig!
* Måske den allerbedste Flor de Pingus der er lavet..

Flor de Pingus er på mange måder et spejl af Pingus..

Det Store for denne vin:

Stilforskel og kvalitet.. og stilforskellene er langt mindre end prisskiltet indikerer. Det er derfor her dit valuekøb skal foretages....

Denne vin virker – Når smag og kvalitet går i førte gear !!

Vinen Flor..  langtfra så mørk og koncentreret som tidligere, men der er stadig pænt med smæk på både frugt og fad. Her er masser af blommer, violer og vilde krydrede urter, som supplerer den generøse varme krydderier fra fadene. Kraftfuld og fyldig, men samtidig båret frem af en underliggende frisk, salt mineralitet, som på underfundig vis nok engang får tanninerne til at glide i baggrunden.

Druerne til Flor de Pingus bliver skabt på frugt fra delvist lejede vinmarker nær de to parceller Barrosso og San Cristóbal, der føder selve Pingus vinen. Vinstokkene er blot yngre, men med planter på ca 60 år er der stadig tale om velvoksne vinstokke, hvis rødder trænger dybt ned i undergrunden, og bidrager med stor mineralitet til vinen - samtidig med at de er så vidt forgrenede, at de kan tære på vinterens nedbør, så stress undgås i de tørre sommermåneder.

Peter !!

Peter Sisseck har fra starten eksperimenteret med en del hele drueklaser blandt de let knuste druer, der gærer til vin i 2.000 liters egefade, hvor det meste overlades til naturen. Den er modnet 14 måneder på en blanding af omkring 30% nye franske fade og franske fade, der har været brugt først til Flor og siden til Pingus, hvorefter vinen er sammenstukket og tappet på flaske i juni uden forudgående klaring eller filtrering.

 

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  14,5 % Alkohol

1.099,00DKK 1.199,00DKK (spar 100,00DKK)

LA Cetto Nebbiolo Private Reserve 2019

* LA Cetto blev kåret som "Winery of The Year 2014" v/ New York Int. Wine Competition 2014 og i 2006 blev de kåret som Årets Winemakers i Sydamerika”.

De charmerende vine fra Mexico overrasker de fleste. Kvaliteten er høj og priserne er mere end rimelige. Denne Nebbiolo “Private Reserve” har ligget på franske fade i 16 måneder (60 % nye fade) og lagret 2 år på flaske, før vinen bliver frigivet til salg. Nebbiolo´en har en meget intens, rubinrød farve med granatrøde strejf samt en aroma af røde frugter, tørrede blommer, roser, vanilje og fad. En meget velafbalanceret vin med en lang, tør, rund, blød og vedvarende smag af røde og sorte frugter samt vanilje. Den er en perfekt ledsager til stegeretter, grillet kød samt stærke oste. Bør serveres ved 18 grader.

En kasse indeholder 6 flasker. - 75 cl.  13,5 % Alkohol.
 

Mexico er nok et nyt vinland for de fleste danskere, men nybegyndere er de bestemt ikke! I 1525 dikterede den spanske Guvernør af Mexico, at der skulle plantes vinstokke i denne nyerobrede koloni. Det blev så stor en succes, at Kongen af Spanien i 1595 måtte stoppe nyplantninger, da han frygtede landet ville blive selvforsynende med vin! Dette forbud eksisterede i mere end 150 år og hæmmede de indtjeningsmuligheder, der lå for mexicanerne i produktionen af vin. Mexico var spansk koloni i 300 år mellem 1521-1821.

Rent faktisk ligger de ældste vingårde i hele det ”amerikanske” område (gældende for både Nord-, Syd- og Mellemamerika) i Mexico. De bedste mexicanske distrikter ligger i Baja i California - i forlængelse af det amerikanske Californien. Her ligger da også vinhuset L. A. Cetto. Firmaet blev etableret i 1926 af den italienske immigrant, Angelo Cetto. I dag er det 3. generation, der driver det prestigefyldte vinhus, som i dag har status som Mexicos i særklasse bedste producent.

Se produktinformation og ingredienser via denne side.

149,00DKK 179,00DKK (spar 30,00DKK)

LATIUM Morini Amarone Campo Leon Classico DOCG 2017

Amarone Campo Leon er deres stolthed. Druesammensætningen er Corvina, Rondinella, Croatina og Oseleta. Samme druesammensætning som Dal Forno - hvis marker ligger op til Latium's. Et meget lavt udbytte på 25 hl/ha er med til at give et godt druepotentiale til at arbejde videre med. Da de samtidig bruger ny gærings teknik (zymes) som giver mere koncentrerede og aromatiske vine, virker de 16 % alkohol vinen har, ikke overvældende.

*** 
En top vin med masser af finesser..

En flot komplet Amarone der har både kraft og finesse. Oprindelse: Fra vinmarkerne i Val d'Illasi (Tregnago og Illasi) og Mezzane.

TEST:

***** 93 Point R. Parker
***** Silver Medal by DECANTER MAGAZINE
* 89 points i Veronelli.
** 2 glas i Gambero Rosso

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  16 % Alkohol.

Morini familien er tilflyttere fra Lazio. De slog sig ned i det "nyere Valpolicella", Valpolicella øst nærmere betegnet i Mezzanedalen.
At man ikke behøver at bo i Valpolicella Classico området for at fremstille god Amarone er der flere eksempler på. Bedste eksempler er Dal Forno , Roccolo Grassi og Corte san't Alda. Latiums vingård ligger mellem Roccolo Grassi og Corte san't Alda med vinmarker op til deres. Desuden har Latium vinmarker i Illasi - tæt på Dal Forno's vinmarker. Begge producenter bruger samme druesammensætning. Corvina, Rondinella, Croatina og Oseleta. Latiums vine har meget lavt udbytte ( 25 hl pr ha. ) hvilket er et stort kvalitetstegn. Udover grøn høst knækkes halvdelen af drueklasen midt over. De yderste druer bliver ikke brugt til vinproduktion. Kun den inderste halvdel - som er nærmest stilken - og den bedste del, bliver brugt til vinproduktion.

299,00DKK 369,00DKK (spar 70,00DKK)

LA Cetto Private Reserve Cabernet Sauvignon 2019

* LA Cetto blev kåret som "Winery of The Year 2014" v/ New York Int. Wine Competition 2014 og i 2006 blev de kåret som Årets Winemakers i Sydamerika.

De charmerende vine fra Mexico overrasker de fleste. Kvaliteten er høj og priserne er mere end rimelige. Denne vin er produceret 100 % på Cabernet Sauvignon. Vinen larger mellem 12-16 måneder på træfade og derefter 18 måneder på flaske. Vinen har en flot dyb granatrød farve med en veludviklet bouquet af vanilje, peber, modne sorte frugter og fad. Den har en god krop med smag af sorte frugter, champignon, krydderier og en lang afslutning. Tyngden i denne vin gør den velegnet til de lidt tungere og kraftige kødretter samt stærke oste. Bør nydes ved ca. 15 grader.

En kasse indeholder 6 flasker. - 75 cl. 13,5 % alkohol.

 

Mexico er nok et nyt vinland for de fleste danskere, men nybegyndere er de bestemt ikke! I 1525 dikterede den spanske Guvernør af Mexico, at der skulle plantes vinstokke i denne nyerobrede koloni. Det blev så stor en succes, at Kongen af Spanien i 1595 måtte stoppe nyplantninger, da han frygtede landet ville blive selvforsynende med vin! Dette forbud eksisterede i mere end 150 år og hæmmede de indtjeningsmuligheder, der lå for mexicanerne i produktionen af vin. Mexico var spansk koloni i 300 år mellem 1521-1821.

Rent faktisk ligger de ældste vingårde i hele det ”amerikanske” område (gældende for både Nord-, Syd- og Mellemamerika) i Mexico. De bedste mexicanske distrikter ligger i Baja i California - i forlængelse af det amerikanske Californien. Her ligger da også vinhuset L. A. Cetto. Firmaet blev etableret i 1926 af den italienske immigrant, Angelo Cetto. I dag er det 3. generation, der driver det prestigefyldte vinhus, som i dag har status som Mexicos i særklasse bedste producent.

Se produktinformation og ingredienser via denne side.

149,00DKK 169,00DKK (spar 20,00DKK)

Barbera d'Alba DOC Fratelli Alessandria 2021  Druerne til denne Barbera hentes fra meget små parceller på to Verduno-marker, Neirane og Cristiani.

Barbera Fratelli og dens macerationen er ganske kortvarig for at fremme en vin profil uden tunge, dystre aromaer, men i stedet med 100 % drikkeglæde.

* GODT KØB!

Bag den smukke, rubinrøde farve møder man en ultra ren vin, der strutter af sund rød frugt. Her er ikke tale om verdens mest komplekse vin, men om en vin, der netop i kraft af sin enkelthed bare er hypnotiserende lækker.

Der et udtalt ungdommelig, tannin fri spændstighed i frugten, hvor vinen virker læskende uden at være simpel- noget man "i heldige tilfælde" ser hos vellykkede kommune Bourgogner.

Nyd gerne denne livsglade vin ved 15-16°

Nydes med pastaret med tomat, eller til stegt fjerkræ, gris, vildt, hakkebøf med uden tung sovs.

Serveres ved 15-16 grader til grillet svinekød, oksekød og fjerkræ, vildt, krydret mad, italienske pastaretter med svampe, tapas, burgere, hakkebøf eller et godt glas vin i utide.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl 14 % alkohol.

Vinhuset.

Denne lille familievirksomhed fra 1870 er med 5. generation gået fra at lave virkeligt gode vine, til at tilhøre eliten, ikke bare i Verduno, men er et hus, som nu nævnes, når de bedste Barolo-producenter sammenfattes.
Fratelli Alessandria har bl.a. besiddelser på topmarkerne Monvigliero og San Lorenzo i Verduno, og sikrede sig fra 2001 årgangen også en bid af berømte Gramolere i Monforte d´Alba.

Alessandria-familiens mission er ganske enkelt at producere elegant terroir-vin af bedste kvalitet.



199,00DKK 225,00DKK (spar 26,00DKK)

Brunelli Campo del Maestro Verona IGT 2022  TOP rødvin med en forførende blødhed og smag med masser af detaljer. Denne cru er tilegnet vinbonden, der igennem alle årene har dyrket sin vinmark med stor kærlighed. Vinen er fremstillet af de mest dyrkede lokale druer i Verona: Corvina Veronese 40 %, Oseleta 20 %, Rondinella 5 %, Negrara 5 %, Corvinone 10 %, Croatina 5 %, Forselina 5 %, Sangiovese 5 %, Cabernet Franc 10 %, der alle håndplukkes og udvælges, når de enkelte sorter er modne og klar til plukning. Resultatet af en genial blanding. Vinen har en forførende blødhed og en bouquet af røde vilde bær, muskatnød og krydderier. Smagen er blød med let sødme, friske kirsebær og en god, fast frugtsyre, lette bittertoner samt en del tanniner i slutningen.

***** TOP VIN !! Blend af 9 forskellige druetyper !!

Vi anbefaler at servere vinen ved en temperatur på ca. 18 grader til grillet kød, stege, vildt og mellemlagrede oste. 

Vinstokkene er ved Pedemonte di Valpolicella, hvor jorden hovedsageligt består af kalkholdig jord med mange sten. Der er tale om en tør IGT rødvin. Hvor druerne er tørret i 4 måneder efter appassimento-metoden, dernæst lagret i 2 år i tønde og til sidst modnet yderligt 1 år på flaske.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  15 % Alkohol.


Lige fra oprindelsen har navnet Brunelli været tæt knyttet til området San Pietro in Cariano, en lille by i det klassiske Valpolicella-område, hvor vinene fremstilles og får navnet fra den romerske Cariae familie. Det er på denne jord, hvor vindyrkningen enes med gamle traditioner, at familien fra generation til generation viderefører den antikke kærlighed til vinfremstillingen, som har medvirket til en verdensomfattende succes.

Firmaet er nu ledet af den sagkyndige ønolog Luigi sammen med konen Luciana, der deler Luigi's ekspertise og passion. De har skabt en særligt vinserie, der er kendetegnet ved både virile og feminine værdier.
"Vinens karakter genspejler skaberens sind", og det er endnu mere tilfældet for vinene som Brunelli vingården fremstiller. Luigi er overbevist om, at hver vin fortæller om lyst, følelser og er en enestående fortryllelse, der med den bløde smag, harmoni og rundhed betager og leder i et unikum af stærke følelser og forventninger, der er præget af styrken, smagen og frugten af jorden samt af vinstokkenes vækst. Når man smager på Amarone Campo dei Titari - beslutsom og helstøbt , genspejler vinen karakteren af landmanden Luigi Brunelli - uden tøven og gådefuld. Derimod er det muligt at genfinde Luciandas sind i Amarone Campo Inferie - med de feminine strejf ,der lever op til traditionerne - blid og elegant.

Mellem de fredelige vinstokke på Valpolicella egnen , omringet af Lessini bjergene og af Val d'Adige dalen, er den solfyldte vingård Corte Cariano nu til dags også en residens, hvor Brunelli familiens gæstfrihed og vinsmagninger enes for at genopdage de antikke traditioner med en firma af en fornem historie, der stolt går fremtiden i møde.

Se produktinformation og ingredienser via denne side.

219,00DKK 249,00DKK (spar 30,00DKK)

Venta del Puerto No. 12 Selection Especial 2020 - I super flot gaveæske med 2 flasker og en flot informationsbrochure. Absolut en flot gaveløsning. *SPAR KR. 130,- på Kraftig, fed og cremet - TOPVIN FRA SPANIEN. Vinen er lavet på druerne: Cabernet Sauvignon, Tempranillo, Merlot og Syrah, og den har en mellem-dyb, klar rød farve med en mørk kerne. Aromaen er meget kompleks, kraftig og fint udviklet med frugtagtige noter af sorte kirsebær, blommer samt modne toner af honning, grønne blade og en smule læder.

***** Guldmedalje - Mundus Vini i denne årgang 2020

Duften er af høj kvalitet, pænt integreret og med let røget ege-karakter. Smagen er rig med en fløjlsblød tannin og i perfekt balance. Vinen er meget aromatisk, kompleks og pænt udviklet, moden frugt og en lang eftersmag, med elegante antydninger af ristet eg. Den er modnet i 12 måneder på nye, amerikanske træfade.

Vinen passer perfekt til lidt mere elegante retter med lam, oksekød, vildt, grillet kød, smagfulde tapas samt kraftige oste. Det er helt i top, hvis kødets karakter fremgår tydeligt, sådan at vinen kan fungerer som eksklusivt krydderi.

Test af årgang 2015:

* Guldmedalje ved Concours Mondial Bruxelles 2015
* Sølvmdalje ved IWSC
***** i BT

En kasse indeholder 2 flasker - 75 cl. 14 % Alkohol.

289,00DKK 389,00DKK (spar 100,00DKK)

Piaugier Sablet Rouge - Côtes Du Rhône Villages 2022. En yderst velsmagende kraftfuld og saftfuld Rhone Village i Topklasse.. Denne Cotes du Rhone Villages viser nuancer af det bedste appetitvækkende frugt, krop, eftersmag samt runde tanniner.

Rhone Villages i Top Klasse!

***** 92 Point - DECANTER (2022)

***** 91 Point - James Suckling (2022)

 5 x Stjerner i Vinavisen - Citat: Det er en fortræffelig vin, der har alle de egenskaber, man kan forvente af en top-vin fra Rhône. Den har krydrede noter, som udfolder sig i duft og smag med blandt andet rosmarin og anis, men lige nedenunder lurer frugten, som dukker op i den meget lange eftersmag. Drik vinen til krydrede retter med lam eller til julemaden.

***** SUPERKØB LIGE NU !!

* Nu Øko dyrkert !

Vinen er fremstillet på Syrah og Grenache druer og har et rent udtryk med frisk saftig frugt, fed, cremet med duft af grønne urter, hvid peber samt lakrids. Smagen er fyldig og saftig med god struktur, masser af muskler, charme og finesser.. Et fantastisk glas vin, der har potentiale til at nydes nu, men også at blive gemt lidt i kælderen.

Druesamsætning er håndplukket Granache 80 % og Syrah 20 %. Jordbund er ler, kalksten samt sand, og vinstokke har en alder af 30 år.

TEST/Anmeldelser:

***** Denne Rhone Villages er med i - De 90 Største vine fra Rhonedalen af James Turnbull.

* Dette vinhus viser nuancer af det bedste frugt, krop og eftersmag, som minder om en lille Chateauneuf du Pape..

Vinen anbefales til retter med oksekød, lam, vildt, and, Osso Buco, samt til modne oste.

Serveringstemperatur er 16-18 grader.

En kasse indeholder 12 flasker - 75 cl. 14,5 % alkohol.

Årgang 2021 er Økologisk / Bio (FR-BIO 01)

AB Økologisk landbrug er nu aktuelt !

Vinhus:
Alphonse Vautour, Jean-Marc Autran’s oldefar, fremstillede hans vin i en kælder på toppen af en lille bakke syd for Sablet - kaldet ”Les Briguières”. Der ejede han 6 hektar vinmarker. Vingården blev navngivet ”Ténébi" efter den gamle ejer af huset. Dengang måtte Alphonse gå ned ad bakken med hans muldyr lastet med tønder og vente til vinhandleren kom forbi. Hvis vinhandleren ikke kom, eller ikke ønskede at købe hans vin, måtte han kravle tilbage igen. I 1947 besluttede Alphonse at bygge en ny vingård på vejen nedenfor. Der er Piaugier’s kældre beliggende den dag i dag.

Jean-Marc Autran, Alphonse oldebarn, overtog vingården fra sin far Marc i 1985. Han fik flere vinmarker og med hjælp fra sin kone Sophie, øgede han salget af vin på flaske. Vingården blev hurtigt for lille og de udvidede i 1995, så det er muligt at lagre og opbevare vinene efter de bedst mulige betingelser.

I dag sælges vinene fra Domaine de Piaugier, denne lille familie ejendom, så langt væk som USA, Japan og Brasilien.

119,00DKK 149,00DKK (spar 30,00DKK)

THE AMERICAN REDWOOD ZINFANDEL - CALIFORNIA 2022 Et brag af en Zinfandel vin!! Redwood fremstår flot i dyb smag af modne kirsebær, blommer, samt lidt friske frugt krydderier i enden af smagen. Blød og fantastisk..

NY TOP ÅRGANG PÅ LAGER 2022

Zinfandel Redwood Skal bare prøves !

* GODT KØB!

The American Redwood Zinfandel har bløde og modne tanniner. Eftersmagen er lang og balanceret, som kalder på et stykke grillet oksekød..

Nyd vinen med grillet oksekød, and, vildt, grisekød eller kylling, buffet, og modne oste.

Serveres ved en temperatur på 16 - 18 grader

En kasse indeholder 6 The American flasker - 75 cl. - 14,5 % Alkohol

79,95DKK 129,00DKK (spar 49,05DKK)

TOLOSA Pinot Noir Edna Valley

TOLOSA Pinot Noir fra 2023 er en fortryllende blanding af forskellige sektioner på Edna Ranch i San Luis Obispo Coast, Californien.

* TOP Pinot Noir !!

Dette omhyggeligt sammensatte vinblend er en stolt repræsentant for Tolosas vinhåndværk og arv. Den imponerende kompleksitet i denne vin skyldes ikke kun de forskellige jordtyper i de forskellige sektioner af marken, men også brugen af fire unikke kloner af Pinot Noir, nemlig 115, 777, Pommard og 667, alle med rødder i Bourgogne.

I glasset fremstår vinen med en livlig rubinrød farve, og næsen mødes af en kompleks symfoni af røde frugter som modne hindbær, granatæble og kirsebær. Delikate urteagtige noter af merian og earl grey bidrager yderligere til den forførende duftoplevelse. Ved første tår opleves lag af smagsnuancer, herunder elegante toner af cigarkasse, tørrede rosenblade og kirsebær.

Scorer 4,1 på vivino ⭐⭐⭐⭐

Forfinet i 9 måneder på fade af fransk eg, heraf en femtedel nye fade, afslører TOLOSA Pinot Noir Edna Valley en velafbalanceret struktur og subtil kompleksitet.

Årgangen 2018 blev præget af en tør start, hvilket resulterede i en knopspring, der blev udsat af den våde forårsjord. Den varme juli hjalp med at indlede høsten i slutningen af august. En nøje kontrol af brugen af nye egetræsfade var afgørende for at opnå den ønskede balance i denne årgang.

Denne Pinot Noir er et harmonisk resultat af Tolosas Edna Ranch, der strækker sig over Edna-dalen og omfatter seks unikke vingårdssektioner med forskellige jordtyper og mikroklimaer. Fremstillingsprocessen involverede fermentering i rustfrie åbne tanke, der bidrager til vinens kompleksitet og karakter. Server denne vin let afkølet for at nyde fuldt ud af dens komplekse smagsprofil.

Vi anbefaler at nyde vinen serveret ved en temperatur på 12-14 grader - til mellemkraftige retter som grillet kød, vildt og mellemmodne oste.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. Alkohol: 13 % Vol

299,00DKK 399,00DKK (spar 100,00DKK)

Sorter resultater:

Vi anbefaler