Topscorer
Vi anbefaler
Nyheder

Hos Slagelse VinKompagni kan du købe vin fra det meste af verden. Vi har et bredt sortiment af vine og har valgt at dele dem op i rødvin, hvidvin, rosévin, mousserende vin, økologiske vin, dessertvin og portvin. Du finder her et stort udvalg, både når det gælder geografi, druer, smag og pris. Her er helt sikkert noget, der falder i din smag. Direkte import fra førende og små vinproducenter og dermed direkte salg, gør at vi kan sælge en stor andel af vinene direkte til dig uden om fordyrende mellemled.

Du finder altid gode tilbud på vin hos os. Køb i vores store spændende butik i Slagelse, hvor vi altid har GRATIS smagsprøver af udvalgte vine. Eller bestil online og få vinen leveret direkte til din dør. Herunder finder du vores store udvalg af vin. Du har mulighed for at foretage en mere detaljeret søgning ved at vælge type af vin, land med mere.

Sorter resultater:

VEROSSO Primitivo Negroamaro Salento Vino Rosso IGT *  Super populær italiener til prisen! Vinen byder på en fantastisk saftig aroma af tørret druer med en dejlig blød eftersmag. Den er intens fyldig og behagelig, lavet efter Ripasso metoden. Vinen har en flot dyb mørkerød farve, og en smag af røde bær samt et strejf af lidt vanilje. Aroma af tørrede frugter som solbær og kirsebær. En frugtrig vin med kraft og fylde samt bløde tanniner i eftersmagen.

Velegnet til kylling (lyst kød), ikke for kraftigt oksekød, lam, pastaretter, pizza samt middel kraftige oste eller blot som et glas i utide.

Serveres ved 16 grader.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13,5 % Alkohol.

49,95DKK 85,95DKK (spar 36,00DKK)

NERONE Negroamaro / Primitivo Puglia IGP BIB 3 LTR.  **** i BT - Vinen er lavet på de absolut bedste druer af negroamaro og primitivo. Den har en charmerende frugtagtig, blød og cremet smag med en intens aroma af solmodne hindbær, blommer og krydderier, der ender med en dejlig frisk sødme.

NERONE er en perfekt ledsager til oksekød, svinekød, pastaretter og modne oste eller blot til at drikke for sig selv.

**** i BT - Vinen er lavet på de absolut bedste druer af negroamaro og primitivo..

Dette er Bag-In-Box, men den findes også på vinflaske.

Årgang: 2023

En kasse indeholder 4 boxe - á 300 cl. - 13 % Alkohol.

150,00DKK 169,00DKK (spar 19,00DKK)

The Full Fifteen Big Red 2022 - McPherson 

Australiens mest imponerende rødvin til prisen! ⭐⭐⭐⭐⭐

Oplev den nye årgang af den eftertragtede Full Fifteen Big Red, en australsk rødvin der har taget Danmark med storm! Denne vin er et absolut superhit og er nu tilbage på markedet.

Fantastisk værdi for pengene!

Full Fifteen har længe været en favorit blandt danske vinelskere, og med den nye 2022-årgang fortsætter succesen. Denne vin er skabt af den anerkendte vinproducent Andrew McPherson fra New South Wales – Riverina, et af Australiens største vinområder.

En smagsoplevelse ud over det sædvanlige:

  • Rig og fyldig frugt
  • Blide krydderier og et hint af eucalyptus
  • Dybe noter af mørke skovbær, brombær, lakrids, mild peber og let sødlig tobak
  • Perfekt balance mellem frugt, intensitet og sødme

Perfekt til enhver anledning: Full Fifteen er en alsidig vin, der kan nydes til grillet gris, vildt, lam, flæskesteg, krydrede gryderetter, grillet bøf, tapas eller som ren nydelse alene.

Server den ved 16-18 grader for den bedste smagsoplevelse.

Druer og lagring:

  • Druer: Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon og Petit Verdot
  • Lagring: Amerikansk eg, som giver en toastet finish

Priser:

  • 1 flaske: 129,-
  • 6 flasker: 450,-
  • Kassekøb (12 flasker): 899,-

75 cl, 15% alkohol

Køb en kasse med 12 flasker og oplev denne fantastiske rødvin, der er klar til at blive nydt nu!

75,00DKK 129,00DKK (spar 54,00DKK)

LUNA Argenta Appassite Rosso Terre Siciliane IGT 2022 * Fuldblods Sicilianer med saft, kraft, sødlig frugt og stor fyldighed. I duft og smag får man indtrykket af en tætpakket, let-tilgængelig vin, der aromatisk domineres mørke skovbær, boysenbær, mælkechokolade samt et element af tørret figen, der er et vidne om de tørrede druer. Vinen er blid med afrundet fylde og en silkeblød finish med let sødme, hvilket giver en drikkeoplevelse helt uden skarpe kanter.

Velegnet til rødt kød i stegt eller grillet tilstand, men også til boeuf bourguignon og andre simreretter. Vi anbefaler at servere vinen godt under stuetemperatur ved ca. 14-17°.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13,5 % Alkohol.

 
Luna Argenta Appassimento tilføjer den årtusinder lange sicilianske vintradition, et nyt vinøst kapitel med denne vin på delvist tørrede druer, en teknik som især er udbredt i Valpolicellas Amarone og Ripasso-vine. Denne fordyrende proces bidrager i den færdige vin med både koncentration og kompleksitet. Druerne udgøres af øens egen signaturdrue Nero d’Avola med et tilskud af Syrah og Merlot dyrket i alluvial jordbund, med en blanding af kalksten og sand samt et mere humusrigt toplag. Vinifikationen foregår i to tempi på rustfri ståltanke, anden gang med den andel af druerne inkluderet, der er tørret i et ’fruttaia’ eller tørrerum, efterfulgt af få måneders fadlagring. Denne ’vitamin-indsprøjtning ’ giver stor stoflighed, fylde samt en let sødmefuld og silkeblød finish.

 

79,95DKK 97,95DKK (spar 18,00DKK)

PILLASTRO PRIMITIVO IGP 2022

Pillastro Primitivo IGP – Fyldig og Forførende Rødvin fra Syditalien

Pillastro Primitivo IGP er en skøn rødvin fra Apulien i Syditalien, kendt for sin intense fylde og rige smag. Denne vin er fremstillet på den klassiske Primitivo-drue, som trives i regionens varme klima og giver en blød, frugtrig vin med masser af dybde.

* GODT KØB!

***** 4,2 Vivino

Med smagsnoter af modne mørke frugter som brombær, blomme og kirsebær, samt et strejf af krydderi og en diskret sødme, er Pillastro Primitivo en sand fornøjelse i glasset. Vinen har en rund og balanceret struktur, som gør den ideel til at nyde alene eller som ledsager til måltidet.

En vin, der er elsket for sin kvalitet og tilgængelige pris – ideel til både særlige lejligheder og hverdagsforkælelse.

Vinen er rig på smag, mørk og en fyldig fløjlsblød rødvin.

Det er fra Winemaker - Maestro af Puglia.. Angelo Maci, og hans stolthed og fantastiske vingård - Cantine due Palme, der to gange er blevet kåret som det sydlige Italiens fineste Champion - for den lille avler..
Maci har nu slået sig sammen med sin datter, efter de gamle traditioner, der gør disse vine så rige, karakterfulde og superladede. En rig, kraftfuld italiensk rød og et godt match til ekempelvis krydret tomatpasta retter..

Anbefales til: Perfekt til kraftige kødretter som grillet oksekød, vildt, lammekølle eller en velsmagende pasta med tomatbaseret sauce. Går godt sammen med modne oste.

Serveringstemperatur: 16-18 °C

Lad Pillastro Primitivo tage dig på en smagsrejse til Syditalien med sin charmerende kombination af kraft og elegance. En vin, der er elsket for sin kvalitet og tilgængelige pris – ideel til både særlige lejligheder og hverdagsforkælelse.

En kasse indeholder  - 12 flasker - 75 cl. 13,5 % Alkohol

74,95DKK 119,00DKK (spar 44,05DKK)

GRAVEL & LOAM Sauvignon Blanc - Marlborough 2024

Så er en succes landet .. En målrettet frisk og livlig Sauvignon Blanc! Den tager alle med storm fra første smag...

Gravel & Loam Sauvignon Blanc sprudler af citrussmag og friskslået græs, suppleret af subtile tropiske noter. På ganen bærer den sprøde syre smag af passionsfrugt, guava og et strejf af citrongræs, der afsluttes med et rent, forfriskende præg.

***** GOLD MEDAL - CWSA - Best Value 2025
***** VIVINO - 4,0

Inspireret af de fantastiske landskaber i Marlboroughs Wairau Valley har vi skabt en række vine, der afspejler vores dybe forbindelse til denne bemærkelsesværdige region. Dalen er fyldt med et mangfoldigt plante- og dyreliv og er hjemsted for et rigt økosystem, der trives side om side med vores vinmarker. Her skaber grus- og lerjorden et ideelt fundament for at producere elegante og udtryksfulde vine. Den karakteristiske blanding af skifer og alluvialt grus, suppleret med naturlige aflejringer af ler, kvarts og glimmer, skaber et frit drænende miljø, der får vinstokkene til at grave dybt ned i jorden efter næringsstoffer og fugt, hvilket holder udbyttet lavt og forstærker koncentrationen af ​​smags- og aromastoffer.

Serveres til:
Grillede rejer, østers eller en frisk Cæsarsalat, denne Sauvignon Blanc forstærker lysstyrken i skaldyr og lette retter. Den passer også smukt til stegt kalkun eller grillet asparges og supplerer retter som krabbekager og citrusglaseret laks, hvilket gør den til en alsidig ledsager til en række forskellige måltider.

Høst:
Frugten høstes om morgenen for at bevare sin naturlige syre, og den blev forsigtigt presset, og saften gæret i rustfri ståltanke for at bevare de levende aromaer. Vinen blev derefter finjusteret og filtreret inden aftapning.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  13,5 % Alkohol

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.

79,95DKK 149,00DKK (spar 69,05DKK)

Le Contesse Spumante Extra Dry CUVEE - Ikke for tør men frisk!

***** Lækker, frisk Spumante Prosecco fra Italien.
Denne lækre, friske halvtør Spumante fra Italien har fine og vedvarende bobler. Den har en flot strågul farve, en aromatisk duft samt en stærk og raffineret smag af frugter og blomster, med noter af akacieblomster og æble. Vinen er velsmagende og har et afbalanceret syreindhold.

Druen Glera er en grøn drue der primært er kendt som Prosecco. Glera er en temmelig neutral sort, som især bliver benyttet til brug i de flotte mousserende Spumante vine fra Conegliano Valdobbiane Prosecco DOCG. Dyrkes hovedsagelig i Veneto regionen i italien, i bakkerne nord for Treviso.

Denne vin er fremragende som velkomst, aperitif, lys og fed fisk, sushi, salater, kylling, pate, skinke, tapas samt buffet.

Bør serveres ved 6-8 grader.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 11 % Alkohol.

Le Contesse.

Familien Bonotto har specialiseret sig i produktion af højt værdsatte mousserende vine og DOC vine.
Le Contesse er placeret på den smukke fod af Conegliano og Valdobbiandene. Intet mangler på denne vinfremstillingsvirksomhed, og er udstyret med den mest up to date-teknologi.
Med erfarne ønologer sikre det Le Contesse´s succes i at lave høj kvalitet at mousserende vine.

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.

99,95DKK 149,00DKK (spar 49,05DKK)

Heaven Hill ZINFANDEL Lodi  * STORKØB 6 Flasker *. *** Super ZINFANDEL til prisen - Masser af frugtsødme, krydret toner samt en lækker frisk cremet og blød eftersmag.

Vinen er lavet på druer fra Lodi området i Californien. Den er fyldig, frugtrig og med masser af smag. Vinen har en flot, dybrød farve og aromaer af brombær og ribs med en antydning af krydderi. Smagen er rig på masser af saftige bær, sødme, sort peber samt en lang lækker finish fra start til slut.

Vi anbefaler at servere vinen ved en temperatur på 16-17 grader sammen med rødt oksekød, kalvekød, svinekød, pastaretter, buffet, krydrede retter som eksempelvis kinesisk mad, thairetter og ost.

En kasse indeholder 6 flasker - 14 % Alkohol.

PRISEN ER FOR 6 FLASKER.

349,00DKK 660,00DKK (spar 311,00DKK)

BARREL MONKEYS SHIRAZ - MCLAREN VALE - REDHEADS STUDIO 2022

En top-Shiraz fra McLaren Vale – kraftfuld, koncentreret og cremet med næsten hele 15 % alkohol, skabt af det legendariske RedHeads Studio i en fremragende årgang.

I næsen mødes du af intense aromaer af brombær, mørke kirsebær, nelliker og et strejf af hvid peber. Smagen er fyldig og dyb med noter af mørke bær, moden kirsebær, mørk chokolade og mokka. Teksturen er silkeblød med elegante tanniner og en lang, vedvarende eftersmag med ristede egetoner.

     EN TOP SHIRAZ - TIL EN VANVITTIG PRIS !!  ***** 90 Points – Catavinum.

Barrel Monkeys Shiraz indkapsler essensen af RedHeads – en kælder skabt af passionerede vinmagere med frie hænder til at eksperimentere og skabe vine med karakter. Fra de første eksperimenter i McLaren Vale til nutidens moderne faciliteter og egne marker i McLaren Vale, har RedHeads fastholdt en kompromisløs tilgang til kvalitet – med Alex i spidsen for holdet.

Nydes nu eller gemmes i op til 4 år.

Perfekt til: Grillet kød, vildt, lam, Sashi eller Freygaard oksekød, krydrede pølser, pizza, burgere og BBQ.

Serveringstemperatur: 14-15 °C
Indhold: 75 cl
Alkohol: 14,5 % (Den er godt 15 %.. 14,9 %..)
Kasse med 12 flasker

En vanvittig god Shiraz – til en endnu vildere pris!

TEST:

* Gold - Catavinum

* 90 Points – Catavinum


Readheads Studio

Redheads Studio vingård ligger i South Australia i byen Tanuda i Barossa Valley, hvor det dedikerede team bag Redheads arbejder utrætteligt, fra vinstok til flaske og videre, for at sikre, at vinene altid kan drikkes i deres bedste stand.

Det hele startede med et par australske vinproducenter, der tog til Frankrig for at vise de 'gamle hænder' nogle nye tricks der. Australsk vi n havde erobret verden i 1970'erne og 1980'erne. Derfor bragte Tony Laithwaite nogle australiere til Frankrig. Det var der, at begyndelsen på RedHeads nye vindyrkningsbevægelse blev lagt.

I et lille skur i McLaren Vale, en tidligere indisk restaurant, tog nogle vinproducenter udfordringen op med at gøre deres drøm til virkelighed: at lave smukke, kreative vine i små mængder med primært fokus på kvalitet.

De ønskede at lave vine uden at blive generet af alle mulige forretningsmæssige bekymringer, hvilket resulterede i en eksplosion af kreativitet og eksperimenter.

I mellemtiden gør vingården Redheads store internationale fremskridt, og de giver stadig unge talenter mulighed for at slippe deres kreativitet og talenter løs på de bedste druer i regionen.

Redheads Wines siger om sig selv: "En frisindet bevægelse, der frigør de bedste druer fra premium-etiketterne for at lave vine med sjæl, karakter og personlighed"

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.

99,95DKK 149,00DKK (spar 49,05DKK)

VEROSSO Vino Blanco * Verosso Blanco har en dejlig frisk, lidt sødmefuld stil.

Vinen har en flot strågul farve samt en delikat og elegant bouquet med et hint af frisk frugt.
Efter en let presning gærer vinen i rustfrie stålbeholdere ved 17-18 grader i 15-20 dage. Herefter opbevares vinen i specielle ståltanke ved en kontrolleret temperatur på 18-20 grader, indtil den skal på flaske.
Anbefales til frokoster, lettere lyse retter, fjerkræ, til ren nydelse på terassen, som aperitif og til frisk frugt. Bør serveres ved 10 - 12 Grader.

* VinAvisen gav 4 stjerner ud af 5 mulige.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. - 12 % Alkohol.

 

49,95DKK 85,95DKK (spar 36,00DKK)

PRIMITIVO DI MANDURIA DOP
MASSERIA BORGO DEI TRULLI – ROSELLE 2024

(samme vin – ny etiket og nyt navn)

FULDBLODS Primitivo fra Manduria. Primitivo-druerne til denne vin er omhyggeligt udvalgt fra vinstokke med lavt udbytte beliggende i kommunerne Avetrana og Manduria i provinsen Taranto i det sydlige Puglia.
Vinen markedsføres nu med ny etiket og under navnet Roselle, men vinens stil, indhold og kvalitet er uændret.

 5 X STJERNER i Vinavisen

5 X STJERNER i Vinavisen
Citat:
"Til prisen et rent KUP! Her har vi at gøre med en ualmindelig aromatisk og indtagende rødvin, hvor tilbudsprisen er et rent kup. Duften har friske mørke bær – blandt andet aroniabær – og strejf af korender, mens smagen er åben, rund og blød, fuld af modne bær og med en lang eftersmag, der slutter behageligt tørt og med en tilpas syre. Tilbudsprisen er et kup."

Vinen har en flot mørkelilla farve og en mørk duft af ribs og modne brombær med en let antydning af eg og et strejf af kostald. I munden opleves en eksplosiv, solrig frugtsmag blandet med lette grønne urter og figen, som folder sig ud i en kraftig blommesmag, der varer ved. Finishen er overraskende lang med vedvarende noter af blomme og krydderier.

Server denne Primitivo ved 15–16 grader.

Primitivo di Manduria – Roselle anbefales til vildt, Sashi-oksekød, Freygaard-oksekød, kraftige pastaretter, italienske kødboller samt halvbløde oste.

En kasse indeholder 6 flasker – 75 cl.
14,5 % alkohol

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.

99,95DKK 150,00DKK (spar 50,05DKK)

Sartori - Marani Bianco Veronese I.G.T 2024  Amarone hvidvinen !! Vinen er produceret på 100 % Garganega druer, der er dyrket på Sartoris egne marker i Veneto området.

Druerne er håndplukket og omhyggeligt udvalgt.

Druer ligger så til tørre i 40 dage - samme metode som man anvender til Amarone vinene og netop derfor kaldes Marani "Den hvide Amarone"

* Den hvide Amarone vin...

Satori Bianco Veronese har været lagret på egetræsfade og resten har været lagret på ståltanke. Vinen er elegant med en intens gul/gylden farve, delikat bouquet af modne frugter og honning, tør, blød og frisk smag samt en lang og behagelig eftersmag.

En harmonisk velafbalanceret hvidvin, som er specielt velegnet til smagfulde pastaretter, fiskeretter samt lagrede oste.

1 kasse indeholder 6 flasker - 75 cl - 13,5 % alkohol.

99,95DKK 129,00DKK (spar 29,05DKK)

Ariola Angiol d'or Lambrusco amabile (Sød) 5 har fået ***** 5 ud af 5 stjerner i Vinavisen.dk. Dette er en Lambrusco af god kvalitet. Den er produceret på to forskellige druesorter: Lambrusco Mestri og Lambrusco Marani. Det er en fejende flot Lambrusco i den sødere stil - ikke hvinende sød, for den bliver aldrig kvalmende. Det er der for meget saft og kraft i vinen til.

"Amabile” betyder ”elskelig” eller ”venlig” på italiensk, og udtrykket passer fint til disse mere sødmefulde mousserende vine (Amabile er altid halvsøde varianter). Lambrusco er ved at blive ”in” igen. Eller det vil sige, de tyndbenede og kunstigt smagende varianter er på ud, mens flere og flere af de gode og reelle vine finder vej til hylderne.

Vinen har en dyb, mørk farve med lilla nuancer i det fine skum. Både duft og smag er proppet med brombær, solbær og hindbærkerner. Der er god balance i smagen, hvor det lille pift af frugtsyre giver et perfekt modspil til sødmen. Den gør sig fortrinligt på terrassen, men prøv den også til desserter med frugter som eksempelvis jordbær, hindbær og brombær.

En kasse indeholder 6 flasker  75 cl. - 8 % Alkohol.

Ariolas marker ligger i 200–300 meters højde med udsigt over den frodige Po-dal og flod. Det er netop denne norditalienske region med de bløde bakker og den frugtbare jord, der er hjemsted for god mad og store motorer! Regionen er italiens rigeste område og ”ansvarlig” for det ypperste af italienske produkter som; Parmesan-osten, Parma-skinkerne, Mortadella-pølser, bilerne (Ferrari, Lamborghini, Maserati), keramik, vin osv. osv.

Vinen bliver produceret på Charmat-metoden, hvor andengæringen foregår i lukkede rustfrie ståltanke, derved bevares kulsyren i vinen. Kun ganske få Lambrusco’er bliver stadig vinificeret på den traditionelle metode, hvor vinen aftappes med gær og sukker for at eftergære på flasken. Charmat-metoden passer bedre til Lambrusco, hvor friskheden i vinen er altafgørende. Under tryk pumpes vinen over i en anden tank og efterlader bundfaldet i den gamle. Undervejs passerer vinen ofte et filter. Aftapning til flasker foregår ligeledes i et lukket system og under tryk. Angiol D’Or er ”Parmasansk” for ”Angelo D’Oro” (Den Gyldne Engel), som er statuen, der sidder på toppen af katedralen i Parma.

89,95DKK 109,00DKK (spar 19,05DKK)

SECRET BOISE GSM Grande Reserve 2023  En rigtig lækker vin på drueblend af GRENACHE SYRAH MOURVÈDRE, som er den berømte sydfranske trio GSM..

***** GOLD MEDAL - Gilbert & Gaillard  ***** VIVINO: 4,0

Smagen af vinen er en dyb lilla farve. Kraftfuld, aromatisk, rig og elegant bouquet med noter af sorte bær, læder, mokka og krydderier. Mourvedre druen er intens i denne vins smag, som kun er fantastisk! Kraftfuld vin.. men rund, cremet, fedmefuld og fin i gane og med en god længde.

Når sammensmeltningen af forfædres know-how samles sammen, med innovative teknologier og mennesker der brænder for deres land, så dannes der en fælles enhed af denne helt suveræne vin!

Mont Saint-Baudille ligger for enden af Séranne-massivet og tilbyder et bemærkelsesværdigt panorama, der strækker sig over hele Hérault-vinsletten til Middelhavet. Fra dette omådes klima ved middelhavet, hvor der er varme og tørt, jord med ler kalksten, så bliver det ikke bedre forhold til at lave en så flot vin!

Secret Boise GSM produceres et par kilometer fra Montpellier, i hjertet af Hérault-dalen.

På grund af sin aromatiske karakter, er denne sydfranske rødvin virkelig en vin der skal nydes og at spise med.

Nyd en lækker smagseffekt, når den serveres med stegt kød, kød med saucer, vildtretter, grillet kød, vildt, pate, stegte retter, danske retter, buffet, samt fransk ostebord.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  13,5 % Alkohol

89,95DKK 119,00DKK (spar 29,05DKK)

VITO Chardonnay Bag in Box 3 ltr. * Nyd denne interessante Chardonnay, let afkølet som aperitif, til sommersalater, fjordrejer eller fiskeretter. Fantastisk hvidvin til prisen.

Her får du en blød og velsmagende hvidvin der er fremstillet af Chardonnay-druen, som indførtes i den sydlige del af Sicilien for en snes år siden. Her kvitterer den for den meget sol med frodighed snarere end elegance. Det er en særdeles effektiv hvidvin med oversøisk inspiration. Den er gylden i farven og med en masse citrus frugter, ananas og honning i næsen. Den er blød og saftig i stilen med lav syre.

***** BT GULD. Kåret til den bedste hvidvin i Bag in Box.

En kolli indeholder 4 boxe á 3 ltr. - Bemærk ved fragt - 3 ltr. svarer til 4 flasker vin.

159,00DKK 179,00DKK (spar 20,00DKK)

California ZIN Zinfandel – Storkøb 6 flasker      kun 49,84 kr. pr. flaske
En klassisk californisk Zinfandel med masser af charme og value-for-money.

California ZIN Zinfandel er en fyldig og frugtrig rødvin, der byder på nuancer af modne bær, rosiner og et strejf af chokolade. Eftersmagen er rund og behagelig med bløde tanniner og et hint af figen, som gør vinen særdeles imødekommende.

Vinen er fremstillet af druer fra solrige californiske vinmarker og har allerede vundet indpas på flere danske restauranter. Den er alsidig og fungerer både som ledsager til mad og til ren nydelse.

Perfekt til: det danske køkken, pasta, kylling, oksekød eller blot et godt glas i sofaen.
Servering: 15–16 °C
Indhold: 6 flasker à 75 cl | 14,5 % alkohol

Pris ved køb af 6 flasker: kun 49,84 kr. pr. flaske

299,00DKK 594,00DKK (spar 295,00DKK)

Barone Montalto Rosso Terre Siciliane IGT Passivento 2021. Det er en kraftfuld, fyldig og blød rødvin fra det solbeskinnede Sicilien. Vinen er produceret på øens "egen" drue - Nero d'Avola, der i denne fortolkning byder på en bærmættet, tæt vin med blid struktur, hvor de har pudslet om alle detaljer. Duft og smag er domineret af tætte skovbæraromaer med brombærlikør, sorte kirsebær og blåbær. PASSIVENTO (Appassimento) stilen skinner tydeligt igennem med stor stoflighed i vinen og en snert af sødmefuld, tørret frugt.

Vinen kan med stort velbehag nydes nu til kraftigere stege eller gryderetter, ligesom vildt er et indlysende match. Nyd vinen nu ved en serveringstemperatur på cirka 16 grader eller gem vinen yderligere et par år, hvorefter den bør serveres en grad eller to varmere i takt med at frugtsødmen fortager sig og lagringsaromaerne dukker op. 

Perfekt til saftfulde grillede bøffer med peber, samt fede oste..

En kasse indeholder 6 fl. - 75 cl. - 13,5 % Alkohol.


Barone Montalto dyrker Nero d'Avola med stor succes i den vestligt beliggende Belice-dals grusede jord i en højde på 350-500 meter over havet, hvor vekselvirkningen mellem høje dagtemperaturer og kølige nætter giver både modenhed og friskhed i druerne. For at booste druernes naturlige koncentration har en andel af drueklaserne fået lov at tørre lidt ind på vinstokkene, den såkaldte ’appassimento-metode’. Herved opkoncentreres sukker- og aromastoffer i druerne, hvilket tilføjer vinen en signatur, der kan minde om en god Valpolicella Ripasso.

Vinen er gæret i Barone Montaltos moderne vineri i Santa Ninfa i 15 dage under temperaturkontrol med intens maceration, hvorefter den inden sammenstikning lagres 4 måneder på franske 2. og 3. års fade. Dette mikrooxiderer denne antioxidante drue uden at bidrage med markante aromatiske komponenter. 

79,95DKK 119,00DKK (spar 39,05DKK)

Barone Montalto Bianco Passivento "Collezione di Famiglia" 2021  En dejlig "hyggevin" - nu også som hvidvin. Koncentration og friskhed går ubesværet hånd i hånd hos sicilienske Barone Montalto, der har skabt en fyldig og aromatisk hvidvin af husets bedste druer. Duften byder på fersken, citrus og lidt tropisk frugt i form af melon og mango samt lidt blomstrede undertoner. Smagen er fyldig, frisk og intens med stor vedholdenhed i eftersmagen. For at booste druernes naturlige koncentration har en lille andel af drueklaserne fået lov at tørre lidt ind på vinstokkene. På den måde opkoncentreres sukker- og aromastoffer i druerne. Blendet udgøres af Sauvignon Blanc, Viognier, Cataratto samt en anelse Muscat, der til sammen giver en fornem balance mellem fylde og friskhed. Montalto Collezione di Famiglia Bianco vil være en velegnet ledsager til en bred vifte af retter med fisk og skaldyr, lettere retter med gris, kalv og fjerkræ vil også stå flot til vinen. Vi anbefaler en serveringstemperatur på 6-8 grader.

En kasse indeholder 6 fl. - 75 cl. - 12,5 % Alkohol.


’Collezione di Famiglia’ er husets topvin, hvor der er puslet om alle detaljer. Barone Montalto dyrker druerne i den vestligt beliggende Belice-dals sandholdige kalksten i en højde på helt op til 600 meter over havet. Her giver vekselvirkningen mellem høje dagtemperaturer og kølige nætter både modenhed og friskhed i hvidvinsdruerne. For at booste druernes naturlige koncentration har en lille andel af drueklaserne fået lov at tørre lidt ind på vinstokkene, den såkaldte ’appassimento-metode’. Herved opkoncentreres sukker- og aromastoffer i druerne, så den færdige vin får et ekstra ’vitamintilskud’. 

79,95DKK 119,00DKK (spar 39,05DKK)

Le Contesse Conegliano Valdobbiadene PROSECCO Superiore DOCG Extra Dry * TOPVIN * TOP PROSECCO. * Sølvmedalje af Decanterl. Denne flaske er husets visitkort. Den har en fin og dejlig imødekommende bouquet af hvide blomster, samt lækker frisk cremet i eftersmagen.

Smagen er i god balance mellem friskhed og fylde, med en eftersmag af æbler og nødder. En velsmagende, halvtør Prosecco. Vinen gærer naturligt.

Serveres kold ved 7-8 grader. Perfekt til aperitif og velkomst, lette retter med fisk og skaldyr, fjerkræ, svinekød, paté og skinke, evt. frugtdesserter.

Test:
* Decanter Silver Medal - 2013

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 11,5 % Alkohol.

Le Contesse:

Familien Bonotto har specialiseret sig i produktion af højt værdsatte mousserende vine og DOC vine.

Le Contesse er placeret på den smukke fod af Conegliano og Valdobbiandene.
Intet mangler på denne vinfremstillingsvirksomhed, og er udstyret med den mest up to date-teknologi.

Med erfarne ønologer sikre det Le Contesse´s succes i at lave høj kvalitet at mousserende vine. 

Prosecco-druen ses stort set kun dyrket i Norditalien, men det må tilskrives sortens tendens til at modne ret sent (og dermed risikere at blive udsat for hagl eller frost), som har holdt de andre europæiske vinlande fra at "adoptere" druen. Prosecco kendetegnes ved dens elegance og sprøde frugt, som munder ud i et delikat "bid" af mandel, som gør vinen fantastisk velegnet til at ledsage en bred vifte af gastronomi. 

129,00DKK 169,00DKK (spar 40,00DKK)

Viña Cecilia - Kassekøb 6 flasker

Viña Cecilia Moscato Rosé Mousserende.

Delikat frisk og med lækker Moscato sødme! En sand "Damernes favorit..."

Med Master vinmager Fernando Tarins hjælp har de verdensberømte Muscat druer udviklet sig til denne delikate vin med en meget frisk, lækker frugtsødme og naturligt lavt alkohol. Man kan udmærket forestille sig, hvordan varmen i den spanske sommer kunne drive en vinproducent til at skabe denne ultimative tørstslukker.

Vina Cecilia Moscato Rosé er lige så sprød og frisk som en drue plukket fra vinstokken og med et perlende touch på tungen. I næsen dominerer søde, røde bærfrugter, lime, hvide blomster og en antydning af krydderi. Smagen er fantastisk afbalanceret med en forfriskende sødme.

TEST: * GULD MEDALJE - Mundus Vini

Nyd vinen godt afkølet.

Denne kasse indeholder 6 flasker - 75 cl 5% Alkohol

239,00DKK 414,00DKK (spar 175,00DKK)

 Croix de Pérenne - Blaye Cotes De Bordeaux 2020. Denne TOP Cuvee fra Château Perenne.. Vi har fået fingrene i denne i et helt fantastisk parti fra Bordeaux! Ønologen Michel Rolland er inden over.. 

Flaskepris vejledende er kr: 225,-

Denne årgang er produceret af ønologen Michel Rolland.

Vi har fået fingrene i et fantastisk parti fra Bordeaux.

Intet ringere end selve TOP-Cuvéen fra Château Pérenne. Denne årgang er produceret af Bernard Magrez med ønologen Michel Rolland i spidsen. Denne top Cuvee er helt sort og kraftfuld vin, der naturligvis tåler nogle år i kælderen endnu.

Perenne kan nemt kan nydes nu, I store glas eller den får et par timer på en karaffel. Drueblend er 85 % Merlot, 13 % Cabernet Sauvignon, 1% Malbec og 1% Cabernet Franc.

Bemærk at det er en Bordeaux med hele 15 % Alkohol. Vin er ufiltreret og meget smagfuld..

Er helt perfekt til store grillede bøffer, and, flæske steg.

Køb, køb den er for vild!

En kasse indeholder 6 flasker og fås i en fin trækasse - 75 cl. 15 % Alkohol

99,95DKK 225,00DKK (spar 125,05DKK)

Henri Leblanc Blanc de Blancs Brut

Blanc de Blancs Brut er selvfølgelig lavet på 100% Chardonnay.. Man har benyttet Methode Traditionelle med anden gæring i flasken til at fremstille denne mousserende vin.

* GODT KØB!

Henri le Blanc bliver lavet i pæne mængder hvert år, og specielt til det Amerikanske marked.

Vinhusets mousserende vine bliver hvert år revet væk.

Et virkelig godt alternativ til champagne, hvis du har brug for bobler til hverdag og fest.

Blanc de Blancs bør serveres afkølet ved ca. 8-9 grader.

Denne Blanc de Blancs, er dejlig frisk som aperitif til små kanapéer med skaldyr eller fiskeretter,
tun mousse, samt med lidt friskpillede fjordrejer.. Ren nydelse..

En kasse indeholder 6 flasker  - 75 cl.  12 % Alkohol

119,00DKK 149,00DKK (spar 30,00DKK)

BOURGOGNE PINOT NOIR Pierre Armand 2024

Den er helt enkelt fremragende i denne Top årgang 2024..

Godt Køb af Bourgogne Pinot Noir, præsenter en smuk rubinrød farve, og en delikat duft af røde bær, krydderier, hvid peber og et hint af skovbund..

* Prisen er magisk ! Vi har opkøbt et parti.. * Det Amerikanske vinmarked står stille for Bourgogne - Pinot Noir vine !

Giv dig tid og råd til at smage dette pragteksemplar af Pierre Armand.

Smagsnoter: Godt Køb Bourgogne Pinot Noir, præsenter en smuk rubinrød farve, og en delikat duft af røde bær, krydderier, hvid peber og et hint af skovbund.
I smagen opleves vinen frugtig, blød og saftig, samt velafbalanceret med en flot frugtrig fylde. Denne vin er yderst behagelig og drikke..

Smagen er frugtig, generøs, fyldig og silkeblød.

***** Bourgogne – Best BUY..

Geografisk placering: Pinot Noir-druerne stammer fra en blanding af terroirs i Côte d'Or, Saône-et-Loire og Yonne.

Vinmark: 10.000 vinstokke pr. hektar, primært lavt opbundne vinstokke.

Vinifikation: Druerne sorteres og afstilkes, hvorefter de forsigtigt transporteres til gæringstankene via transportbånd for at bevare dem hele og undgå skader. Der gennemføres en kold præ-fermenteringsmaceration ved 10 grader i 4-5 dage, hvor frugtaromaer og komponenter som anthocyaniner frigives. Herefter følger selve gæringen, hvor der dagligt foretages nedstempling af drueskallerne (cap punching) for at udtrække tanniner. Vinen ligger på skallerne i 18-20 dage og lagres derefter på let ristede egetræsfade, heraf 10 % nye fade.

Appellation: AOC Bourgogne Pinot Noir
Druesort: Pinot Noir
Farve: Rød

Serveringstemperatur: 10 – 12 grader

Mad og vin: Perfekt til Boeuf Bourguignon, lyst kød, pasta, pate, buffeter, tapas, milde oste samt behagelig til hyggestunder..

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 12,5 % Alkohol

 

149,00DKK 229,00DKK (spar 80,00DKK)

Barbera Appassimento Ricossa - Piemonte DOC

Ricossa Barbera Appassimento har en dyb, dramatisk mørkerød farve med lilla tendenser. I duften møder man noter af mørke kirsebær, brombærlikør, viol og marcipan. Smagen følger trop med stor mundfylde, med meget tætte afrundende bæraromaer med en snert af frugtsødme.

* GODT KØB!

De håndhøstede drueklaser lægges allerede i vinmarken, i små beskyttende kasser, og får ved ankomsten til vineriet lov at stå i tørrerum før presningen, hvorved mosten – og i sidste ende også vinen koncentreres. Efter gæringen ligger godt halvdelen af vinen 8 måneder på barriques, mens resten lagres i ståltank.

 Anbefales til grillet oksekød, en simreret med oksekød eller lam, vildt.. eller en stegeret med en kraftig sovs.

Serveres ved 15-16 grader af rummelige vinglas.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  Alkohol: 14 % Vol

79,95DKK 109,00DKK (spar 29,05DKK)

Viña Cecilia Moscato White Frizzante

Frisk, let perlende og uimodståeligt indbydende — Moscato, når det er bedst! *****

Viña Cecilia Moscato White Frizzante er skabt på de klassiske Moscato-druer, der under ledelse af Master Vinmager Fernando Tarín er forvandlet til en elegant, mousserende vin med forfriskende sødme, sprød frugt og kun 5 % alkohol. Her får du en vin med livlige, fine bobler, som giver en let kilden på tungen, mens aromaen byder på noter af modne hvide druer, lime og et strejf af krydderi. Smagen er harmonisk, frisk og velafbalanceret med en delikat, let sødlig karakter.

Bag succesen står Vincooperativet AneCoop i Valencia, som har perfektioneret produktionen ved at høste druerne tidligt og arbejde nænsomt i kældrene for at bevare Moscato-druens naturlige friskhed — ideelt til de varme somre i Valencia, hvor Middelhavets briser samtidig giver perfekte vækstbetingelser.

Viña Cecilia Moscato White er i dag en favorit hos både kvinder og mænd, og serveres på mere end 150 caféer og restauranter i Danmark.

Velegnet til:

  • Velkomstdrink

  • Sommerfester og grillretter

  • Let krydrede retter, fx asiatisk kylling

  • Chokoladedesserter

  • Eller som et køligt glas til ren nydelse

Serveres afkølet ved 5–7 °C for optimal oplevelse.

Udvalgte anerkendelser:

  • Guldmedalje, Mundus Vini

  • 4,1 point på Vivino

Kort fortalt:

  • Frisk og let perlende Moscato

  • 5 % alkohol

  • 75 cl pr. flaske

  • Sælges i kasser á 6 flasker

En vin, der kombinerer sødme, friskhed og mousserende glæde på fornem vis — perfekt til både fest og afslappede stunder.

39,95DKK 69,95DKK (spar 30,00DKK)

***** 98 Point af Luca Maroni. GOVERNO All Uso Rosso Toscano IGT - Gerone 2023 byder på masser af smagsoplevelser. En lækker bøfvin.

     GODT KØB! ***** MÅSKE DANMARKS BEDSTE GOVERNO..

uddelt af Vinavisen - Til prisen er den ret attraktiv..

Denne Governo All Uso Rosso er en af tidens bedste vinkøb i Italien.

Denne vin er produceret efter en klassisk toscansk metode. Hvis du er fan af de store vine fra Valpolicella, vil du elske denne lækre Governo. En levende vin med dyb rød farve som man genkender af Governo karakter. Der er noter af modne kirsebær, skovbær, grønne urter og krydrede nelliker samt en unik bouquet.

Denne Governo all’Uso Toscano er produceret på Sangiovese-druer og andre lokale druesorter. Druerne behandles efter den traditionelle Governo all’uso Toscano metode, som er en over 700 år gammel toskansk teknik for at behandle vin. Metoden var i mange år gået lidt i glemmebogen og først for nylig har vinbønder i Toskana genopdaget denne metode. I lighed med Ripasso-metoden, som kendes fra Venetos Amaronevine, tørres druerne under Toskanas varme sol i et par uger. De tørrede druer giver en koncentreret juice, som tilfører kompleksitet og fylde til vinen.
Governo-metoden er gunstig for Sangiovese-vinene, som ofte fremstår med en lidt karakteristisk frugtsyre. Governo-metoden fjerner en stor del af Sangiovese-druens syre og giver således en vin med power og lækker fylde.

Toskana er én af Italiens mest innovative og dynamiske vinregioner.

Den glatte smag er den perfekte balance mellem blødhed og syrlighed, der gør det til en ideel ledsager til oksekød grillet, couvettesteg, vildt, kylling, velsmagende pastaretter og stegt kød i almindelighed, kinesiske retter, samt bløde oste.

Bør serveres ved 16-18 grader.

Test:
* 98 Point af Luca Maroni (årgang 2020) 98 Point ud af 99 - TOP!
* 98 Point af Luca Maroni (årgang 2019) 98 Point ud af 99 - og Best Producer 2018.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13,5 % Alkohol.

Governo:
Governo er navnet på en gammel toskansk teknik, der minder om Ripasso-metoden i Valpolicella: Den består i, at man tilsætter druesaft fra senthøstede og delvist tørrede duer til den netop færdig gærede most. Herved opstår en ny gæring i mosten med flere smags- og duftstoffer samt druesødme som resultat. Det er sådan, denne glimrende rødvin er blevet til. Duften er aromatisk og fuld af modne bær. Smagen er rig på frisk og saftig frugt - især solbær og kirsebær. En nydelse fra ende til anden.

75,00DKK 129,00DKK (spar 54,00DKK)

Vista Alegre Fine Tawny

Flot brunlig Tawny. Blød og elegant med en dejlig rosinagtig eftersmag. Velegnet som et lille glas i utide - til nødder eller lidt ost. Et virkeligt godt eksempel på, at Vista Alegre har mange gamle fade med Tawny liggende på lager.

De "sjusker" altid lidt med kvaliteten, når der tappes Tawny. Indholdet er simpelthen betydeligt ældre en lovens krav.

***** En Top klasse Tawny til prisen.. !!

 

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  20% Alkohol

Quinta Vista Alegre ligger dybt inde i Dourodalen ved byen Pinhão. Portvinshuset Vallegre ejes af Cunha Barros familien, der gennem 4 generationer har været dybt engageret i portvinsproduktion. På Quinta Vista Alegre anvender man stadigvæk de gamle...Lagars, hvor druerne trædes med de bare fødder i flere timer, til de absolut bedste portvinskvaliteter.

Quintaens vinmarker dækker et areal på 55 hektarer beplantet med regionens bedste druesorter: Touriga Nacional, Touriga Francesa, Roriz og Tinto Cão. Vinstokkene er meget gamle, enkelte mere end 75 år.

99,95DKK 130,00DKK (spar 30,05DKK)

LA Cetto Private Reserve Cabernet Sauvignon 2019

* LA Cetto blev kåret som "Winery of The Year 2014" v/ New York Int. Wine Competition 2014 og i 2006 blev de kåret som Årets Winemakers i Sydamerika.

De charmerende vine fra Mexico overrasker de fleste. Kvaliteten er høj og priserne er mere end rimelige. Denne vin er produceret 100 % på Cabernet Sauvignon. Vinen larger mellem 12-16 måneder på træfade og derefter 18 måneder på flaske. Vinen har en flot dyb granatrød farve med en veludviklet bouquet af vanilje, peber, modne sorte frugter og fad. Den har en god krop med smag af sorte frugter, champignon, krydderier og en lang afslutning. Tyngden i denne vin gør den velegnet til de lidt tungere og kraftige kødretter samt stærke oste. Bør nydes ved ca. 15 grader.

En kasse indeholder 6 flasker. - 75 cl. 13,5 % alkohol.

 

Mexico er nok et nyt vinland for de fleste danskere, men nybegyndere er de bestemt ikke! I 1525 dikterede den spanske Guvernør af Mexico, at der skulle plantes vinstokke i denne nyerobrede koloni. Det blev så stor en succes, at Kongen af Spanien i 1595 måtte stoppe nyplantninger, da han frygtede landet ville blive selvforsynende med vin! Dette forbud eksisterede i mere end 150 år og hæmmede de indtjeningsmuligheder, der lå for mexicanerne i produktionen af vin. Mexico var spansk koloni i 300 år mellem 1521-1821.

Rent faktisk ligger de ældste vingårde i hele det ”amerikanske” område (gældende for både Nord-, Syd- og Mellemamerika) i Mexico. De bedste mexicanske distrikter ligger i Baja i California - i forlængelse af det amerikanske Californien. Her ligger da også vinhuset L. A. Cetto. Firmaet blev etableret i 1926 af den italienske immigrant, Angelo Cetto. I dag er det 3. generation, der driver det prestigefyldte vinhus, som i dag har status som Mexicos i særklasse bedste producent.

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.

149,00DKK 169,00DKK (spar 20,00DKK)

Kendall-Jackson Vintner´s Reserve Chardonnay 2023 California har ry for at være en af Californiens absolut bedste Chardonnay vine. Den er produceret af 100 % Chardonnay druer, der er dyrket i Monterey, Santa Barbara, Mendocino, Sonoma og San Luis Obispo County i Californien. Vinen har været lagret ”sur lie” på franske og amerikanske egetræsfade.

***** TOP FRISK CHARDONNAY MED LIDT FAD PRÆG !!
***** Vinavisen - 5 x Stjerner

Det er en harmonisk og frisk hvidvin med en flot farve og en delikat duft af mango, papaya, ananas, citron og lime. Det er en cremet og fyldig vin med en samtidig tør og blød smag af tropiske frugter med et strejf af vanilje og honning samt en lang og behagelig eftersmag.

Vinen er særdeles velegnet til fisk, fjerkræ samt lettere pastaretter. Denne vin bør drikkes, mens den er forholdsvis ung og stadig i besiddelse af sin friske karakter.

***** Vinavisen 5 ***** : Friske abrikoser, ferskner og smørblomster præger duften, mens smagen har fedme og fylde, moden frugt og et touch af rød grape. En meget dejlig hvidvin, der kan nydes, som den er, eller til fx stegt laks.

* 92 Point og "Editors choise" i Wine Enthusiast Magazine

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. - 13,5 % Alkohol.


Kendall-Jackson Vintner’s Reserve serien repræsenterer Kendall-Jacksons engagement og dedikation til Jackson Estate vinene. Disse vine produceres af druer, der er håndplukkede på Jackson Estates egne vinmarker, der er hjertet i hele Kendall-Jacksons vinproduktion. Hver enkelt drue, der er brugt til Vintner’s Reserve serien, er dyrket på vinmarker i de kølige kystområder i Californien. De er alle under kontrol af Kendall-Jacksons dygtige vindyrkningsteam. Det giver winemakerne de bedste betingelser, når de færdige blends skal laves i vineriet. Som Kendall-Jacksons afdøde grundlægger, Jess Jackson, sagde om Vintner’s Reserve serien: ”Vores mål er at lave vine, som du vil nyde første gang, du smager dem - og mange år fremover.”

149,00DKK 229,00DKK (spar 80,00DKK)

Cider Granatæble u/alkohol - Økologisk - Val de France 75 cl. er * en fantastisk frisk cider. Nyd den som aperitif, festlige lejligheder, eller et glas i utide. En biologisk dyrket æblejuice med smag - og bobler. Det er cider af høj kvalitet fra Nordfrankrig. Hvis I eller jeres børn er trætte af de søde parfumerede børnechampagner, eller du er gravid, er denne cider bare sagen. 

Æblesorter er Kermerrien, Douce Coëtligné, Douce Moën, Marie Ménard, Rouget de Dol. Den er ikke tilsat sukker.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. u/alkohol (Incl. pant).

59,95DKK 69,95DKK (spar 10,00DKK)

Viña Cecilia Moscato Rosé Frizzante

Delikat, frisk og forførende mousserende rosé — en sand publikumsfavorit! *****

Viña Cecilia Moscato Rosé Frizzante er skabt på 96 % Moscato og 4 % Garnacha, hvilket giver en elegant og balanceret vin med en forfriskende sødme, lav alkoholprocent (5 %) og fine, livlige bobler. Aromaen er rig på søde bærfrugter, lime, hvide blomster og et strejf af krydderi. Smagen er ren og frisk med en sprød, frugtagtig karakter, der gør vinen særdeles letdrikkelig og oplagt som tørstslukker i sommervarmen.

Bag denne vin står Master Vinmager Fernando Tarín, som med respekt for de verdensberømte Muscat-druer har skabt en moderne og imødekommende Moscato i absolut topklasse.

Viña Cecilia Moscato Rosé har vundet stor popularitet i Danmark og serveres i dag på mere end 150 caféer og restauranter. Dens lette, perlende stil og naturlige lave alkohol gør den perfekt til et ekstra glas.

Velegnet til:

  • Velkomstdrink

  • Sommerfester og barbecue

  • Let krydrede retter, fx kylling

  • Sommerens bær- eller frugtdesserter

  • Eller blot som et friskt glas til ren nydelse

Serveres afkølet ved 5–7 °C for den bedste oplevelse.

***** Udvalgte anerkendelser:

  • Guldmedalje, Mundus Vini 2025

  • Guldmedalje, Frankfurt International Trophy

  • 4,1 point på Vivino

Som vinanmelderen Oz Clarke udtrykker det: Muscat-druen er elsket af de indviede for sin eksotiske parfume og sin evne til rent faktisk at smage af friske druer. Det beskriver denne Moscato Rosé til perfektion — en moderne, mousserende rosévin fra solbeskinnede Valencia.

Kort fortalt:

  • Lys mousserende rosé med frugtsødme

  • 5 % alkohol

  • 75 cl pr. flaske

  • Sælges i kasser á 6 flasker

Vincooperativet AneCoop i Valencia står bag denne kvalitetsvin, der sætter standarden for, hvordan en Moscato Rosé skal smage.

39,95DKK 69,95DKK (spar 30,00DKK)

L. A. Cetto Brut Sparkling Wine * Lækre bobler fra det velkendte område Baja California i Mexico. Disse mexicanske bobler er produceret på 100 % Chardonnay druer og efter den "rigtige" Traditionelle metode. Smagen er halvtør, ren og yderst elegant. Den har flotte, vedvarende bobler og byder på en behagelig tørhed og sprødhed. I eftersmagen oplever man en del tropisk frugt, der giver en cremet blødhed.

Denne mousserende vin er et ideelt match til skaldyr og fisk eller som aperitif og en solskinsdag på terrassen.

Vi anbefaler at servere den ved en temperatur på 6-8 grader C.

Vinhuset er beliggende i området Baja California i Mexico. L. A. Cetto blev kåret til: Winery of The Year 2014” v/ New York Int. Wine Competition i 2014 samt Årets Winemakers i Sydamerika i 2006.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13 % Alkohol.

 

Mexico opfattes nok af de fleste danskere som et nyt vinland, men nybegyndere er de bestemt ikke. Helt tilbage til 1525, blev der plantet vinstokke, da den spanske Guvernør af Mexico dikterede, at der skulle plantes vinstokke i denne ny-erobrede koloni. Det blev så stor en succes, at Kongen af Spanien i 1595 måtte stoppe nyplantninger, da han frygtede at landet ville blive selvforsynende med vin! Dette forbud eksisterede i mere end 150 år og hæmmede de indtjeningsmuligheder, der lå for mexicanerne i produktionen af vin. Mexico var spansk koloni i hele 300 år mellem 1521-1821.

De ældste vingårde ligger rent faktisk i hele det ”amerikanske” område (gældende for både Nord-, Syd- og Mellemamerika) i Mexico. De bedste mexicanske distrikter ligger i Baja California, hvorfra denne vin også stammer. Dette område ligger i forlængelse med det amerikanske Californien. Baja California, som området retmæssigt hedder, står for cirka  80–90% af vinproduktionen i Mexico.

Vinhuset L. A Cetto er ubestridt landets foregangsfirma, når det kommer til udviklingen af mexicansk vin. Firmaet blev etableret i 1928 af den italienske immigrant, Don Angelo Cetto, der medbragte sin vinviden og kunnen fra Trentino i Italien. I dag drives det prestigefyldte vinhus af 3. generation af familien, og de har i dag status som Mexicos bedste producent.

I 1951 overtog Don Luis Augustin Cetto roret (anden generation). Den helt store ændring for firmaet kom i 1960'erne, hvor Don Luis Augustin Cetto for alvor revolutionerede både firmaet og Mexico som vinland. I denne periode hyrede firmaet Camillo Magoni som winemaker. Camillo er der stadig og det var ham, der introducerede Nebbiolo-druen i Mexico. Faktisk har L. A. Cetto den største enkeltmark (132 hektar) af Nebbiolo uden for Italiens grænser. Da Camilo ankom til L. A. Cetto i 1960'erne, var der kun plantet 3 forskellige sorter. Nu har vinhuset mere end 30 sorter plantet på de mere end 1200 hektar. Det gør firmaet til en af de største vinproducenter i landet. Sammen med Allied Domeq sidder de på 75% af den totale mexicanske vinproduktion.

L. A. Cettos sortimentet spreder sig over både hvide-, røde-, rosé-, mousserende- og dessertvine samt olivenolie og tequila. I 1975 etablerede de et nyt vineri, hvilket fik stor betydning for både logistik og kvaliteten i produktionen. I 1983 sluttede tredje generation sig til firmaet i form at Luis Alberto Cetto, der stadig er frontfiguren i firmaet.

Mexico er ikke en stor nation af vin-drikkere. Der bliver kun drukket 1,5 l. vin om året per person, mens vi i Danmark drikker 12 l. om året pr. person (2012). Til gengæld er Mexico verdens mest Coca Cola-drikkende nation med 225 liter pr. person om året! 

De charmerende vine fra Mexico overrasker de fleste. Kvaliteten er høj og priserne er mere end rimelige.

119,00DKK 139,00DKK (spar 20,00DKK)

Denne PRIMITIVO 18 DICIOTTO GRADI 2023, 18% er en usædvanlig vin, der som navnet antyder holder hele 18 % alkohol.

Vinens identitet er en dyb, mørkerød vin, som har en intens bouquet af balsamiske og frugtige noter som modne mørke bær, sveskemarmelade, ristede valnødder og nuancer af mørk chokolade, kanel, tobak, og rosenblade. I munden er der smæk på!! Smagen er dyb, fyldig, rund og balanceret, hvor noter fra bouqueten går igen. Vinens gode struktur, med en perfekt afstemt syre, balance og mineralitet, gør vinen til en skøn elegant ledsager til et godt stykke kød.

***** 99 point Italien Wine Guy / ***** Toprated vin til VinKup pris!! ***** VIVINO 4,1

Første skridt til at nå de 18 % starter i vinmarken, hvor druerne tørrer naturligt på vinstokken i 3 til 4 uger under Pugliens varme sol. I denne proces tørrer druerne gradvist, så at sukkerindholdet og smagsaromaerne koncentreres i druerne. Efter håndhøstning af druerne presses de nænsomt, og gærer ved lave temperaturer i 45 til 60 dage. Normalt vil gæringen stoppe ved 15 til 16 % alkohol.. men ved brug af udvalgte nye gærtyper, er det muligt at opnå en vin med op til 18 % alkohol.

Denne vin nydes bedst efter dekantering og ved 16-18 grader.

Velegnet til grillet kød, vildt, lam, pastaretter, pizza, modne oste samt buffeter.

En kasse indeholder  6 flasker - 75 cl.  18 % Alkohol

 

Vinhus: Riolite Vini

99,95DKK 180,00DKK (spar 80,05DKK)
GRÖHL Riesling Nierstein Roter Hang - Trocken 2022
Riesling fra Weingut Gröhl er i topklasse..

Vinen udviser saftighed, modenhed og flot mineralitet takket være de optimale forhold for Riesling-druen. Vinmarkerne trives på den unikke placering ved Rhinen, hvilket sikrer høj kvalitet.

***** Årets Vinkup ! TOP !!

Vinen har en klar, lys gylden farve, der reflekterer dens friskhed og ungdommelighed. På næsen fremstår vinen med en intens og kompleks aroma. Du kan forvente noter af modne grønne æbler, saftig fersken og citrusfrugter som lime og grapefrugt. Der er også subtile hints af blomster, især hvide blomster, samt en underliggende mineralitet, der stammer fra den unikke jordbund i Roter Hang.
Smagen er præget af en perfekt balance mellem frugtighed og syre. Den starter med en frisk og saftig indledning, hvor smagen af modne æbler og ferskner dominerer. Citrusnoterne giver vinen en livlig syre, mens mineraliteten tilføjer dybde og kompleksitet. Eftersmagen er lang og vedholdende med en ren, krystalklar finish, der efterlader en forfriskende følelse i munden.

Vinen er tør, hvilket betyder, at den har meget lidt restsukker. Den har en elegant og medium fylde med en sprød tekstur, der gør den yderst behagelig at drikke.

Den er ideel til skaldyr og fiskeretter, især når de serveres med lette og friske saucer. Den går også godt sammen med asiatiske retter. pasta , kylling, tapas, buffet eller ren nydelse...

1 kolli indeholder 6 flasker à 75 cl. 12,5 % alkohol.

———

Familien Gröhl har boet i Weinolsheim siden 1625 og er nu i 12. generation, der passer og plejer de ca. 20 hektar vinmarker. Vinavlen er tilpasset naturen og følger principperne om bæredygtighed.

En førsteklasses beliggenhed i bjerglandet og lige ved Rhinfronten, kombineret med et tæt samarbejde med naturen, skaber de bedste betingelser for vinstokkene.

Vinmarkerne i Rheinhessen strækker sig fra "de tusind bakkeres land" til foden af Rhinen, fra Weinolsheim til Dalheim, Oppenheim og Nierstein. Beskyttet af Donnersberg i vest og med nærhed til Rhinen, forskellige skifferlag og frugtbar lerjord, er områderne ideelle for vinavl af høj kvalitet. Dette sikrer terroir-prægede, karakterfulde vine og traditionelle mousserende vine af topkvalitet år efter år.

Niersteiner Riesling “Roter Hang” er indbegrebet af tysk vinkultur. Vinmarkerne trives på den unikke placering ved Rhinen, hvor jordbunden er omkring 280 millioner år gammel og består af rød ler og sandsten.

129,00DKK 169,00DKK (spar 40,00DKK)

Vista Alegre Tawny Special Portvin i Karaffel - 75 cl. i Gaveæske

Forkæl dig selv eller en du holder af med denne elegante Vista Alegre Tawny Special portvin, præsenteret i en smuk karaffel og stilfuld gaveæske. Portvinen er dyb og mørk med en fyldig frugtsmag, der balancerer perfekt med bløde, elegante noter og en lang, rosinagtig eftersmag.

Denne Tawny er et fremragende eksempel på Vista Alegres imponerende lager af gamle fade, hvor indholdet ofte er ældre end lovkravene for Tawny Special – hvilket giver en ekstraordinær dybde og kompleksitet til vinen.

Flasken rummer 75 cl af denne eksklusive portvin, og den flotte gaveæske gør den til den perfekte gave til portvinsentusiasten.

Vinhuset

Quinta Vista Alegre, beliggende i hjertet af Dourodalen nær byen Pinhão, er en del af det anerkendte portvinshus Vallegre, som har været familieejet gennem fire generationer af Cunha Barros-familien. Her følger man stadig de traditionelle metoder, hvor druerne bliver nænsomt trådt med bare fødder for at skabe de bedste kvaliteter af portvin.

Quintaens 55 hektar vinmarker er beplantet med Douro-regionens førsteklasses druesorter, herunder Touriga Nacional, Touriga Francesa, Roriz og Tinto Cão. Mange af vinstokkene er over 75 år gamle, hvilket giver vinen en unik karakter og dybde.

 

199,00DKK

VIEJO FEO Chardonnay Reserva Maule Valley 2023 *** Lækker Frisk Chardonnay til den rigtige pris! Etiketten viser en grim mand, der står ved siden af et spejl, der afslører - at det er skønheden indeni der tæller. Hvis du spørger spejlet "Hvem er den skønneste af alle?" så skal du ikke blive overrasket, hvis spejlet viser dig VIEJO FEO - den grimme gamle mand.

Det kræver ikke et magisk spejl for at vide, at det er Viejo Feos friske og behagelige karakter, der gør den så attraktiv. Denne smukke Chardonnay har en sprød gul, grønlig farve. I næsen finder du intense, tropiske aromaer såsom ananas, citrus frugter og bananer. I ganen er vinen intens og frisk med mineralske noter samt et behageligt og velafbalanceret syreindhold.

Vinen er uden fadsmag. Den er en perfekt ledsager til fisk, skaldyr og stærke oste. 

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  13 % alkohol.

Sælges kun til HoReCa.

Maule Valley, der ligger 260 km syd for Santiago - Chiles hovedstad, er en region med voksende vinproduktion, der daterer sig helt tilbage til den spanske kolonitid. I dag er der omkring 25.700 hektarer dyrkede vinstokke, opdelt i 9.000 hektarer med hvide druer og 16.000 med røde druer.

Der er forskellige under-zoner i Maule Valley. Denne vin kommer fra deres egen vingård - "Fundo Lagares del Maule", der ligger i Villa Alegre, der er et koldere område nær Andesbjergene, hvor den signifikante temperaturforskel mellem dag og nat giver dem mulighed for at udvikle vine med dyb farve og intense aromaer.

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.

69,95DKK 99,95DKK (spar 30,00DKK)

POL ROGER Champagne Brut Reserve * Dette er husets standard champagne, og den giver et fint signal om ikke bare husets stil, men også dets kvalitetsmæssige niveau. Denne champagne er en af de bedste ”standard-champagner”, der produceres i Champagne. Den er fremstillet på cirka 30 forskellige stille vine og fra 3 forskellige druer: Pinot Noir, Pinot Meunier og Chardonnay.
Pinot Noir medfører krop, kraft, dybde, karakter og tannin til champagnen. Pinot Meunier giver ungdommelighed, friskhed og rig frugtkarakter. Mens Chardonnay druen bidrager med lethed, elegance og finesse.

Der benyttes aldrig vine, der er yngre end 3 år, og som regel bruges der vine fra 2-4 forskellige årgange, og druer der er typisk 6-8 år gamle. Normalt bruges der 20-30 % réserve vine, hvilket er en væsentlig højere andel end den de fleste af konkurrenterne benytter. Dette bidrager væsentligt til den distingverede og komplekse stil i champagnen. Vinene opbevares i 7 km lange kældre, som ligger ned til 33 m under jorden. Dosseringen er på 12 gram per liter.

En kasse indeholder 6 flasker. 75 Cl. 12 % Alkohol

449,00DKK 499,00DKK (spar 50,00DKK)

LA Cetto Nebbiolo Private Reserve 2017

* LA Cetto blev kåret som "Winery of The Year 2014" v/ New York Int. Wine Competition 2014 og i 2006 blev de kåret som Årets Winemakers i Sydamerika”.

De charmerende vine fra Mexico overrasker de fleste. Kvaliteten er høj og priserne er mere end rimelige. Denne Nebbiolo “Private Reserve” har ligget på franske fade i 16 måneder (60 % nye fade) og lagret 2 år på flaske, før vinen bliver frigivet til salg. Nebbiolo´en har en meget intens, rubinrød farve med granatrøde strejf samt en aroma af røde frugter, tørrede blommer, roser, vanilje og fad. En meget velafbalanceret vin med en lang, tør, rund, blød og vedvarende smag af røde og sorte frugter samt vanilje. Den er en perfekt ledsager til stegeretter, grillet kød samt stærke oste. Bør serveres ved 18 grader.

En kasse indeholder 6 flasker. - 75 cl.  13,5 % Alkohol.
 

Mexico er nok et nyt vinland for de fleste danskere, men nybegyndere er de bestemt ikke! I 1525 dikterede den spanske Guvernør af Mexico, at der skulle plantes vinstokke i denne nyerobrede koloni. Det blev så stor en succes, at Kongen af Spanien i 1595 måtte stoppe nyplantninger, da han frygtede landet ville blive selvforsynende med vin! Dette forbud eksisterede i mere end 150 år og hæmmede de indtjeningsmuligheder, der lå for mexicanerne i produktionen af vin. Mexico var spansk koloni i 300 år mellem 1521-1821.

Rent faktisk ligger de ældste vingårde i hele det ”amerikanske” område (gældende for både Nord-, Syd- og Mellemamerika) i Mexico. De bedste mexicanske distrikter ligger i Baja i California - i forlængelse af det amerikanske Californien. Her ligger da også vinhuset L. A. Cetto. Firmaet blev etableret i 1926 af den italienske immigrant, Angelo Cetto. I dag er det 3. generation, der driver det prestigefyldte vinhus, som i dag har status som Mexicos i særklasse bedste producent.

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.

149,00DKK 179,00DKK (spar 30,00DKK)

CLEEBOURG Pinot Gris Grande Reserve Alsace 2021 * har fedme, friskhed samt mineralitet. Tidligere hed denne drue: Tokay Pinot Gris, og har under dette navn været dyrket i Alsace siden det 16. århundrede, men ifølge en aftale mellem Ungarn (vinstokkens oprindelsesland ifølge en gammel legende) og EU, er det ikke længere tilladt at sælge vine direkte fra produktionsstedet med betegnelsen Tokay. Pinot Gris druen bliver dyrket på ca. 13 % af arealet.

Pinot Gris druen giver nogle robuste og magtfulde vine med en næsten olieagtig konsistens. Farven er smuk dyb gylden gul. Vinen har en bouquet af underskov, svampe og tørrede frugter, abrikos, honning og bivoks. Smagen er let fyldig og mild, en ædel vin med meget format. 

Pinot Gris egner sig perfekt til fjerkræ med kraftigt smagende saucer, risotto og svamperetter,  Foie Gras eller som  en delikat aperitif.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  13 % Alkohol.

Cleebourg Alsace

60 kilometer nord for Strasbourg ligger Cave de Cléebourg's vinmarker, der dækker næsten 200 hektarer i den nordlige del af Alsace-regionen i Frankrig. Vinproduktionen blev indført i Cléebourg området ved Dominikanske munke fra nabokongens Wissembourg så tidligt som det 9. århundrede. Jordtyperne i området spænder fra sandet til ler og stenet jord. 

Cave de Cléebourg kooperative blev grundlagt i maj 1946 og har nu næsten 190 medlemmer med vinmarker, der omgiver landsbyernr Cléebourg, Oberhoffen, Rott, Steinseltz og Riedseltz. 

De har tilsammen en årlig vinproduktion på 14.000 hektoliter.

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.

99,95DKK 119,00DKK (spar 19,05DKK)

De Courtil Chardonnay Colombard 2024  En hvidvin vores kunder har takket ja til! Frisk med lidt fedme.. Vinen er lavet på druerne Chardonnay og Colombard, og har en smuk lysegul farve med en krystallisk grønlig glinsende dybde. I næsen føles en eksplosion af hvide blomster, og akacie honning.. Det samme med smagen - kombineret med delikate lækre noter af hvide blomster, æble frugter og honning.

***** VIRKELIG VALUE FOR MONEY! * GODT KØB!

De Courtil Chardonnay har en fyldighed, fremragende friskhed og fylde, der spiller godt sammen med de friske citrus noter.

Den er perfekt til skaldyr, grillet fisk, kyllingeretter, aperitif eller ren nydelse.

En kasse indeholder 6 flasker - Alkohol: 12,5 % Vol

75,00DKK 99,95DKK (spar 24,95DKK)

Ripasso Superiore Valpolicella FZ GENERAZIONE ZENI DOC 2023

TOP RIPASSO SUPERIORE! FZ ZENI har en flot dyb rubinrød farve, og en vinøs bouquet, som er fyldt med hints af sort kirsebær og godt modnet frugt.

I ganen opleves vinen afrundet, fløjlsagtig, fyldig og dvælende.

* En fremragende vin på alle niveauer! * GODT KØB! ***** Måske det bedste Ripasso Superiore.. KØB i DK !

Vinavisen skriver denne anmeldelse - Denne rødvin folder sig ud med al sin dejlige aroma, hvis man lige giver den lidt luft i glasset. Der er modne brombær i duften, mens smagen er fyldig, fløjlsblød og fuld af frisk bærfrugt og med en fin syre i den lange eftersmag. En vin, mange vil kunne lide. Tilbudsprisen er yderst attraktiv.

 

Vinen er fremstillet på druesorterne: Corvina 60 %, Rondinella 30 % og Molinara 10 %, hvor de bedste druer  er håndhøstet. Vinen er lagret i 10-12 måneder i egetræfade, afhængig af den enkelte årgang, efterfulgt af et kort ophold i rustfri ståltanke.

Druerne har været udsat for en traditionel ”skind” fermentering, efterfulgt af 10-15 dages modning. Efter gæringen tilsættes upressede ”Amarone-skind” til Valpolicella vinen, som det er tilfældet ved den traditionelle Valpolicella "ripasso" teknik.

* Fausto Zeni arbejder med processer med gennemgang af hans druers udvikling hver dag med sit team. Et meget fordyrende led, men ligger i Toppen af produktion af Ripasso i højeste niveau!!

Vingården er beliggende i det klassiske Valpolicella område, med bakkede vinmarker i det kuperede område nord for Verona.

Vi anbefaler at nyde vinen serveret ved en temperatur på 15-16 grader til oksekød (grillet), vildt og mellemmodne oste.

TEST:

* 90 Points - R. Parker (2019)
* 92 Points - James Suckling (Årgang 2016)
* 1 glas af Gambero Rosso Vini d’Italia 2018 (årgang 2015)
* Vini d’Italia Gambero Rosso 2017 (årgang 2014)
* Vinibuoni d’Italia 2017 – Corona 2015

En kasse indeholder 6 flasker – 14 % Alkohol.

129,00DKK 169,00DKK (spar 40,00DKK)

Kendall-Jackson Vintner´s Reserve Zinfandel 2020 California er fremstillet på druerne: 90 % Zinfandel, 8 % Petite Sirah, 1 % Barbera og 1 % andre druer - fra hovedsageligt Mendocino County (95 %) i Californien.

***** SUPER LÆKKER SAFTFULD VIN - KÆMPE BESPARELSE!! KR: 100,-

Zinfandel Kendell Jackson er en elegant og fyldig vin med en meget flot farve, en intens frugtagtig bouquet samt en helt fantastisk frugtsmag af hindbær, brombær og blommer med et silkeblødt strejf af ceder træ. Vinen har en perfekt balance mellem egetræ og frugt samt en lang og behagelig, let krydret eftersmag. 

Vinen er specielt velegnet til vildt, krydrede pastaretter, rødt kød, ost og pizza. 

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  14,5 % Alkohol.

Kendell Jackson Winery
Vingården blev i 1974 købt af familien Jackson. Den består af 35 ha. og er beliggende i Lakeport i det nordlige Californien. Da familien købte den, var det en frugtplantage, men i 1982 blev den omdannet til vingård. Hos Kendall-Jackson er man stolte over at få druer fra nogle af de bedste og fineste vingårde i Californien. 

Kendall-Jackson Vintner’s Reserve serien repræsenterer Kendall-Jacksons engagement og dedikation til Jackson Estate vinene. Disse vine produceres af druer, der er håndplukkede på Jackson Estates egne vinmarker, der er hjertet i hele Kendall-Jacksons vinproduktion. Hver enkelt drue, der er brugt til Vintner’s Reserve serien, er dyrket på vinmarker i de kølige kystområder i Californien. De er alle under kontrol af Kendall-Jacksons dygtige vindyrkningsteam. Det giver winemakerne de bedste betingelser, når de færdige blends skal laves i vineriet. Som Kendall-Jacksons afdøde grundlægger, Jess Jackson, sagde om Vintner’s Reserve serien: ”Vores mål er at lave vine, som du vil nyde første gang, du smager dem - og mange år fremover.”

149,00DKK 229,00DKK (spar 80,00DKK)

Luna Argenta Negroamaro/Primitivo IGT Appassite - Puglia 2021 er en *** POWER vin. En tæt, koncentreret og silkeblød saftbombe fra Puglia lavet på de lokale druer, Negroamaro og Primitivo, hvoraf en andel har fået lov at hænge ekstra lang tid på vinstokkene før vinifikationen, så de skrumper ind. Derved opkoncentreres aromastofferne, og det giver ekstra krop og power til vinen.

Sydens sol og varme bidrager i vinen med ekstra fylde uden medfølgende garvesyre. Duft og smag har intense nuancer af svesker, fuldmodne brombær, kirsebær, mælkechokolade og "varme" krydderier i retning af kanel. Smagen er fyldig og koncentreret, men helt uden raspende garvesyre.

Luna Argenta nydes til maskuline stegeretter, der stiller krav om power og fylde fra vinsiden, men prøv den også til en lagret, hård ost som Pecorino Sardo eller en vellagret Parmiggiano eller Manchego. Kan man godt lide saft og fylde, så er vinens struktur så blid, at det også går an at drikke den uden mad. Bør serveres lidt under stuetemperatur, ved ca. 16-17 grader.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  14 % Alkohol.
 

Denne vintype er mest kendt fra Valpolicella i den anden ende af Italien, men fungerer altså også glimrende i Puglia! Med sin store fylde, blide struktur og let sødmefulde frugt, så har La Luna en profil, der klart går i retning af Amarone.

 

79,95DKK 97,95DKK (spar 18,00DKK)

THE GODFATHER - IL PADRINO ROSSO GRANDE 15 % Alkohol. - KASSEKØB!  Denne vin vil overraske ved det første glas!

**   Pris 6 flasker 399,-  SPAR KR: 375,-  48 %

Som alle verdens Godfather´s besidder denne vin både tyngde og pondus!! En virkelig saftfuld, blød power fuld og fabelagtig vin, som har en god kombination af rundhed med drueblend af 3 dominerende forskellige druer, Negroamaro, Sangiovese samt Montepulciano..

     En virkelig saftfuld Stjernevin.. Virkelig lækker blød Power og afstemt vin for pengene!

Vi har i lang tid arbejdet med et fantastisk vinhus som vi samarbejder med, som kan hjælpe os med et drueblend, som vi og vores kunder vil elske... !! Vinhus ønsker undercover !

Denne vin er skabt sammen med vintosser, som vurderer at denne vin virkelig er en optimal løsning - samt Value for Money!

THE GODFATHER ROSSO GRANDE har en farve som er intens mørk rubinrød, og en duft af modne kirsebær, skovbær og modne frugter. Vinens eftersmag udtrykker lang og lækker fyldighed, blødhed og frugtsødme i eftersmagen, intens i næsen samt ganen. Vinen er velstemt og udtrykker sig godt af de midt og syditalienske solrige druer.

IL PADRINO på italiensk betyder på engelsk The Godfather.

Anbefales at servere denne Rosso Grande Vino Rosso ved en temperatur på 15 - 16 grader

Server denne vin til rødt grillet kød, vildt, kalvekød, svinekød, buffet, pastaretter, danske retter og stærkere oste. 

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 15 % Alkohol.

Flaske vægt 1,2 kg.

399,00DKK 774,00DKK (spar 375,00DKK)

Johannes Hörner - Sauvignon Blanc Trochen 2024

En fantastisk lækker vin som udvikler sig meget med lidt temperatur i glasset. Ca. 8-10 grader. Denne Sauvignon Blanc er et mesterværk fra Johannes Hörner, der i pris/kvalitetsforhold sætter mange konkurrenter til vægs. Der er virkelig vin for pengene! Vinen har en indsmigrende aroma, der stiger op af glasset med masser af frisk stikkelsbær og pære. Den hvide Loire drue overbeviser som Pfälzer version med fejlfri frugt, enorm friskhed, aromatisk smag og sprødt bid. Cool og frugtagtig på samme tid, med moden, velintegreret syre/surhed, det giver en meget dyrere Sancerre eller Pouilly-Fumé konkurrence. En moderne Pfalz-hvidvin uden moderigtigt "flipperi". Nyd denne vidunderlige vin sammen med fisk, hvidt kød og især - når det er tid til asparges, fjerkræ, fisk, svinekød, skaldyr, ost og pasta. Johannes Hörner er en yderst talentfuld ung vinproducent, der hurtigt har vendt den familieejede vingård i Knöringen nær Landau til et af de mest interessante producenter i Pfalz. Ud over de klassiske druesorter som Riesling og Pinot Blanc fokuserer Johannes Hörner også på Sauvignon Blanc. 

Forældrene Natascha og Axel Hörner var meget stolte, da sønnen Johannes i 2017 gik i luften med sin helt egen nye serie af kvalitetsvine. Familiens vingård ligger i landsbyen Knöringen i Pfalz i det sydvestlige hjørne af Tyskland med grænse til Frankrig (Alsace). Johannes Hörner, der er 4. generation på vingården, producerer sine vine næsten udelukkende med druer fra en lille parcel på familiens ejendom ved navn Hohenrain. På familien Hörners vingård er beplantningen omkring 60 % grønne druer og 40 % blå druer. Den væsentligste grønne drue er ikke overraskende Riesling efterfulgt af Weissburgunder, Grauburgunder og Chardonnay. Familien har en kærlighed til Sauvignon Blanc, som de også eksperimenterer en del med, og som giver nogle friske og spændstige hvidvine. Det er familiens idé at producere let drikkelige vine, men samtidig vine af en god kvalitet med en god massiv frugt, tyngde og eftersmag. Og det lykkes til fulde

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  12,5 % Alkohol.

99,95DKK 140,00DKK (spar 40,05DKK)

Cotes du Rhone Villages Jardin Secret de CAMILLE 2021

Camille Cotes du Rhone Villages er en yderst velsmagende saftfuld vin, somviser nuancer af det bedste appetitvækkende frugt, krop, eftersmag samt runde tanniner.

En Kraftfuld behagelig næse af let søde røde frugter og krydderier. Smagen er domineret af brombær, let ribs og dejlig syre.

Vinen er dejlig fyldig og tør. Dejlig smag af peber, jorbær og hindbær. Har en dejlig moden bærfrugt, afstemt med en behagelig tør note og en fin syre, der dukker op i den lange eftersmag..

***** 5 Stjerner i Vinavisen - Citat: Camille Cayran er en velkomponeret rødvin på druerne Grenache Noir, Carignan og Syrah. Her er dejlig moden bærfrugt afstemt med en behagelig tør note og en fin syre, der dukker op i den lange eftersmag.

* 4,3 på VIVINO

* 91 Points Decanter

En velkomponeret rødvin på druerne Grenache Noir, Carignan og Syrah.

Druesamsætning: 50% Grenache, 30% Syrah, 20% Carignan.

Serveringstemperatur: 15-16 grader

Velegnet til: Grillet kød, stege, svinekød, charcuteri, kylling samt bløde oste.

En kasse indeholder 6 flasker - 14,5% alkohol  75 cl.

99,95DKK 140,00DKK (spar 40,05DKK)

Le Cetto Chardonnay Reserva 2019
Oplev en elegant mexicansk Chardonnay fra Baja California, som kombinerer friskhed med kompleksitet. Le Cetto Chardonnay Reserva 2019 er fremstillet af nøje udvalgte druer og lagret på egetræsfade, hvilket giver vinen en smuk gylden farve og en fløjlsblød struktur.

Duftnoterne byder på modne tropiske frugter som ananas og mango, der harmonerer med strejf af vanilje, smør og diskrete nøddeagtige toner fra fadlagringen. Smagen er fyldig og velbalanceret med en livlig syre, der giver vinen en frisk afslutning.

Velegnet til:
Perfekt som ledsager til grillede fisk, skaldyr, lyst kød og cremede pastaretter. Kan også nydes alene som et luksuriøst glas i gode venners lag.

Serveringstemperatur:
8-10°C for at fremhæve vinens friskhed og kompleksitet.

Alkoholprocent:
13,5%

Le Cetto Chardonnay Reserva 2019 er et fremragende valg til dem, der søger en anderledes og eksotisk Chardonnay-oplevelse.

149,00DKK 159,00DKK (spar 10,00DKK)

Johannes Hörner Grauburgunder Trocken 2023 – Blød, Fyldig og Forfriskende

Denne elegante Grauburgunder (Pinot Gris) fra Johannes Hörner i Pfalz-regionen i Tyskland imponerer med sin balance mellem friskhed og fylde. I glasset fremstår vinen med en lys gylden farve og byder på en lokkende aroma af modne pærer, saftige ferskner, et strejf af citrus og en subtil nøddeagtig undertone.

På ganen er vinen tør og velafbalanceret med en blød, cremet tekstur og en behagelig syre, der gør den frisk og levende. Smagsnoterne af stenfrugter og et hint af mineralitet gør vinen perfekt som ledsager til mange forskellige retter eller som et forfriskende glas i godt selskab.

Serveringsforslag:
Server Johannes Hörner Grauburgunder ved 8-10°C. Vinen passer fremragende til retter med fisk, skaldyr, lyst kød, pastaretter eller cremede oste. Den er også et skønt valg til vegetariske retter med grillet grønt eller svampe.

Producenten:
Johannes Hörner er en anerkendt vinproducent i Pfalz, der med stor passion skaber vine, der forener tradition og moderne vinfremstilling. Grauburgunder Trocken er et strålende eksempel på deres ekspertise og evne til at fremhæve druesortens unikke karakter.

Drikkemoden:
Denne vin er skabt til at blive nydt ung for at få det fulde udbytte af dens frugtige og friske kvaliteter, men kan også lagres i op til 2 år for en mere afrundet smagsprofil.

99,95DKK 140,00DKK (spar 40,05DKK)

Grevindens Kirsebærvin 19 % Alkohol 50 cl. - Grevinde Mette Ahlefeldt-Laurvig.

Grevindens Kirsebærvin kan nydes året rundt. Den kan med største fornøjelse nydes en hyggeaften foran pejsen, og i juletiden er den perfekt, ikke mindst til ris a la mande – og så i øvrigt når man gerne vil forkæles lidt.

For Grevinde Mette Ahlefeldt-Laurvig er livet på landet ikke nyt. Født komtesse Lerche-Lerchenborg og datter fra Lerchenborg Slot, var hun allerede som barn involveret i godsets aktiviteter og tjente penge ved at hjælpe til i kirsebærplantagen, med at plukke og sortere bær. Denne kirsebærplantage blev startskuddet på slottes egen opskrift af kirsebærvinen, som i dag nydes mange steder rundt omkring i landet.

Tranekær Gods

Kirsebærvinen stammer fra familiens gode gamle opskrift – men bliver produceret i topmoderne faciliteter for at højne sikkerheden og kvaliteten. Den rene råvare kommes i tanken og opskriften bliver nøje fulgt. Efter lagring foretages der analyser, som sikrer at smag, farve og kvalitet er et ensartet og af højeste kvalitet inden vi tapper vinen.

1 kasse indeholder 12 flasker 50 cl. 19 % Alkohol

169,00DKK 179,00DKK (spar 10,00DKK)

VEROSSO Vino Rosso Salento - KASSEKØB 6 Flasker

Saftig aroma af tørret druer med en dejlig blød eftersmag.

Vinen er intens fyldig og behagelig.. Vinen har en flot dyb mørkerød farve, og en smag af røde bær, samt et strejf af lidt vanilje. Aroma af tørrede frugter som solbær og kirsebær. En frugtrig vin med lettere kraft og fylde, samt bløde tanniner i eftersmagen.

Velegnet til kylling (lyst kød) ikke for kraftigt oksekød, lam, pastaretter, pizza samt middel kraftige oste eller blot som et glas i utide.

Serveres ved 16 grader.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. Alkohol: 13,5% Vol

299,00DKK 516,00DKK (spar 217,00DKK)

Ripasso Pariondo - Brunelli Classico Superiore 2022 - en vin i topklasse og med en flot intens rubinrød farve, med en rig og gennemtrængende duft, med strejf af sort ribs, brombær og friske sveskeblommer, samt en let vaniljeduft. Smagen er dyb, blød, koncentreret og kraftig.

Det bedste udvalg af årgangens Valpolicella druer gæres på de tørrede drueskind af Amarone vinen. Det endnu saftige drueskind danner en anden gæring, der øger alkoholprocenten. Efter denne fremgangsmåde bliver vinen mere rig på farve og dufte, og det styrker samtidig vinens udvikling i årene frem. Efter lagring i 18 måneder på egetræs fade, får vinen balance og struktur, nye aromatiske strejf og en stabil farve. Efterfølgende modnes vinen 6 måneder på flaske før den sendes på markedet.

***** 92 Point af James Suckling (årgang 2021)

Vinen er pefekt til Freygaard kød, SASHI oksekød, oksekød (grillet), vildt og mellemmodne oste. Bør serveres ved e temperatur på 17-18° C.

* GOLD MEDAL - Challenge International (Årgang 2017)

* 92 Point af James Suckling (årgang 2015)
* "TOP wine 2018" af Vivino (årgang 2015)

TEST fra tidligere årgange:
* 90 Point i WINE ENTHUSIAST.
* GOLD MEDAL Concours International de Lyon 2013
* Storebror Campo Inferi fik 94 Points, WINE ENTHUSIAST - stilen kan smages i denne vin.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  14 % Alkohol.

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.

109,00DKK 150,00DKK (spar 41,00DKK)

Sorter resultater:

Vi anbefaler