Topscorer
Vi anbefaler
Nyheder

Hos Slagelse VinKompagni kan du købe vin fra det meste af verden. Vi har et bredt sortiment af vine og har valgt at dele dem op i rødvin, hvidvin, rosévin, mousserende vin, økologiske vin, dessertvin og portvin. Du finder her et stort udvalg, både når det gælder geografi, druer, smag og pris. Her er helt sikkert noget, der falder i din smag. Direkte import fra førende og små vinproducenter og dermed direkte salg, gør at vi kan sælge en stor andel af vinene direkte til dig uden om fordyrende mellemled.

Du finder altid gode tilbud på vin hos os. Køb i vores store spændende butik i Slagelse, hvor vi altid har GRATIS smagsprøver af udvalgte vine. Eller bestil online og få vinen leveret direkte til din dør. Herunder finder du vores store udvalg af vin. Du har mulighed for at foretage en mere detaljeret søgning ved at vælge type af vin, land med mere.

Sorter resultater:

Denne PRIMITIVO 18 DICIOTTO GRADI 2023, 18% er en usædvanlig vin, der som navnet antyder holder hele 18 % alkohol.

Vinens identitet er en dyb, mørkerød vin, som har en intens bouquet af balsamiske og frugtige noter som modne mørke bær, sveskemarmelade, ristede valnødder og nuancer af mørk chokolade, kanel, tobak, og rosenblade. I munden er der smæk på!! Smagen er dyb, fyldig, rund og balanceret, hvor noter fra bouqueten går igen. Vinens gode struktur, med en perfekt afstemt syre, balance og mineralitet, gør vinen til en skøn elegant ledsager til et godt stykke kød.

***** 99 point Italien Wine Guy / ***** Toprated vin til VinKup pris!! ***** VIVINO 4,1

Første skridt til at nå de 18 % starter i vinmarken, hvor druerne tørrer naturligt på vinstokken i 3 til 4 uger under Pugliens varme sol. I denne proces tørrer druerne gradvist, så at sukkerindholdet og smagsaromaerne koncentreres i druerne. Efter håndhøstning af druerne presses de nænsomt, og gærer ved lave temperaturer i 45 til 60 dage. Normalt vil gæringen stoppe ved 15 til 16 % alkohol.. men ved brug af udvalgte nye gærtyper, er det muligt at opnå en vin med op til 18 % alkohol.

Denne vin nydes bedst efter dekantering og ved 16-18 grader.

Velegnet til grillet kød, vildt, lam, pastaretter, pizza, modne oste samt buffeter.

En kasse indeholder  6 flasker - 75 cl.  18 % Alkohol

 

Vinhus: Riolite Vini

99,95DKK 180,00DKK (spar 80,05DKK)

BARREL MONKEYS SHIRAZ - MCLAREN VALE - REDHEADS STUDIO 2022

En top-Shiraz fra McLaren Vale – kraftfuld, koncentreret og cremet med næsten hele 15 % alkohol, skabt af det legendariske RedHeads Studio i en fremragende årgang.

I næsen mødes du af intense aromaer af brombær, mørke kirsebær, nelliker og et strejf af hvid peber. Smagen er fyldig og dyb med noter af mørke bær, moden kirsebær, mørk chokolade og mokka. Teksturen er silkeblød med elegante tanniner og en lang, vedvarende eftersmag med ristede egetoner.

     EN TOP SHIRAZ - TIL EN VANVITTIG PRIS !!  ***** 90 Points – Catavinum.

Barrel Monkeys Shiraz indkapsler essensen af RedHeads – en kælder skabt af passionerede vinmagere med frie hænder til at eksperimentere og skabe vine med karakter. Fra de første eksperimenter i McLaren Vale til nutidens moderne faciliteter og egne marker i McLaren Vale, har RedHeads fastholdt en kompromisløs tilgang til kvalitet – med Alex i spidsen for holdet.

Nydes nu eller gemmes i op til 4 år.

Perfekt til: Grillet kød, vildt, lam, Sashi eller Freygaard oksekød, krydrede pølser, pizza, burgere og BBQ.

Serveringstemperatur: 14-15 °C
Indhold: 75 cl
Alkohol: 14,5 % (Den er godt 15 %.. 14,9 %..)
Kasse med 12 flasker

En vanvittig god Shiraz – til en endnu vildere pris!

TEST:

* Gold - Catavinum

* 90 Points – Catavinum


Readheads Studio

Redheads Studio vingård ligger i South Australia i byen Tanuda i Barossa Valley, hvor det dedikerede team bag Redheads arbejder utrætteligt, fra vinstok til flaske og videre, for at sikre, at vinene altid kan drikkes i deres bedste stand.

Det hele startede med et par australske vinproducenter, der tog til Frankrig for at vise de 'gamle hænder' nogle nye tricks der. Australsk vi n havde erobret verden i 1970'erne og 1980'erne. Derfor bragte Tony Laithwaite nogle australiere til Frankrig. Det var der, at begyndelsen på RedHeads nye vindyrkningsbevægelse blev lagt.

I et lille skur i McLaren Vale, en tidligere indisk restaurant, tog nogle vinproducenter udfordringen op med at gøre deres drøm til virkelighed: at lave smukke, kreative vine i små mængder med primært fokus på kvalitet.

De ønskede at lave vine uden at blive generet af alle mulige forretningsmæssige bekymringer, hvilket resulterede i en eksplosion af kreativitet og eksperimenter.

I mellemtiden gør vingården Redheads store internationale fremskridt, og de giver stadig unge talenter mulighed for at slippe deres kreativitet og talenter løs på de bedste druer i regionen.

Redheads Wines siger om sig selv: "En frisindet bevægelse, der frigør de bedste druer fra premium-etiketterne for at lave vine med sjæl, karakter og personlighed"

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.

99,95DKK 149,00DKK (spar 49,05DKK)

Viña Cecilia Moscato Rosé Frizzante

Delikat, frisk og forførende mousserende rosé — en sand publikumsfavorit! *****

Viña Cecilia Moscato Rosé Frizzante er skabt på 96 % Moscato og 4 % Garnacha, hvilket giver en elegant og balanceret vin med en forfriskende sødme, lav alkoholprocent (5 %) og fine, livlige bobler. Aromaen er rig på søde bærfrugter, lime, hvide blomster og et strejf af krydderi. Smagen er ren og frisk med en sprød, frugtagtig karakter, der gør vinen særdeles letdrikkelig og oplagt som tørstslukker i sommervarmen.

Bag denne vin står Master Vinmager Fernando Tarín, som med respekt for de verdensberømte Muscat-druer har skabt en moderne og imødekommende Moscato i absolut topklasse.

Viña Cecilia Moscato Rosé har vundet stor popularitet i Danmark og serveres i dag på mere end 150 caféer og restauranter. Dens lette, perlende stil og naturlige lave alkohol gør den perfekt til et ekstra glas.

Velegnet til:

  • Velkomstdrink

  • Sommerfester og barbecue

  • Let krydrede retter, fx kylling

  • Sommerens bær- eller frugtdesserter

  • Eller blot som et friskt glas til ren nydelse

Serveres afkølet ved 5–7 °C for den bedste oplevelse.

***** Udvalgte anerkendelser:

  • Guldmedalje, Mundus Vini 2025

  • Guldmedalje, Frankfurt International Trophy

  • 4,1 point på Vivino

Som vinanmelderen Oz Clarke udtrykker det: Muscat-druen er elsket af de indviede for sin eksotiske parfume og sin evne til rent faktisk at smage af friske druer. Det beskriver denne Moscato Rosé til perfektion — en moderne, mousserende rosévin fra solbeskinnede Valencia.

Kort fortalt:

  • Lys mousserende rosé med frugtsødme

  • 5 % alkohol

  • 75 cl pr. flaske

  • Sælges i kasser á 6 flasker

Vincooperativet AneCoop i Valencia står bag denne kvalitetsvin, der sætter standarden for, hvordan en Moscato Rosé skal smage.

44,95DKK 69,95DKK (spar 25,00DKK)

Luna Argenta Negroamaro/Primitivo IGT Appassite - Puglia 2021 er en *** POWER vin. En tæt, koncentreret og silkeblød saftbombe fra Puglia lavet på de lokale druer, Negroamaro og Primitivo, hvoraf en andel har fået lov at hænge ekstra lang tid på vinstokkene før vinifikationen, så de skrumper ind. Derved opkoncentreres aromastofferne, og det giver ekstra krop og power til vinen.

Sydens sol og varme bidrager i vinen med ekstra fylde uden medfølgende garvesyre. Duft og smag har intense nuancer af svesker, fuldmodne brombær, kirsebær, mælkechokolade og "varme" krydderier i retning af kanel. Smagen er fyldig og koncentreret, men helt uden raspende garvesyre.

Luna Argenta nydes til maskuline stegeretter, der stiller krav om power og fylde fra vinsiden, men prøv den også til en lagret, hård ost som Pecorino Sardo eller en vellagret Parmiggiano eller Manchego. Kan man godt lide saft og fylde, så er vinens struktur så blid, at det også går an at drikke den uden mad. Bør serveres lidt under stuetemperatur, ved ca. 16-17 grader.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  14 % Alkohol.
 

Denne vintype er mest kendt fra Valpolicella i den anden ende af Italien, men fungerer altså også glimrende i Puglia! Med sin store fylde, blide struktur og let sødmefulde frugt, så har La Luna en profil, der klart går i retning af Amarone.

 

79,95DKK 97,95DKK (spar 18,00DKK)

Viña Cecilia Moscato White Frizzante

Frisk, let perlende og uimodståeligt indbydende — Moscato, når det er bedst! *****

Viña Cecilia Moscato White Frizzante er skabt på de klassiske Moscato-druer, der under ledelse af Master Vinmager Fernando Tarín er forvandlet til en elegant, mousserende vin med forfriskende sødme, sprød frugt og kun 5 % alkohol. Her får du en vin med livlige, fine bobler, som giver en let kilden på tungen, mens aromaen byder på noter af modne hvide druer, lime og et strejf af krydderi. Smagen er harmonisk, frisk og velafbalanceret med en delikat, let sødlig karakter.

Bag succesen står Vincooperativet AneCoop i Valencia, som har perfektioneret produktionen ved at høste druerne tidligt og arbejde nænsomt i kældrene for at bevare Moscato-druens naturlige friskhed — ideelt til de varme somre i Valencia, hvor Middelhavets briser samtidig giver perfekte vækstbetingelser.

Viña Cecilia Moscato White er i dag en favorit hos både kvinder og mænd, og serveres på mere end 150 caféer og restauranter i Danmark.

Velegnet til:

  • Velkomstdrink

  • Sommerfester og grillretter

  • Let krydrede retter, fx asiatisk kylling

  • Chokoladedesserter

  • Eller som et køligt glas til ren nydelse

Serveres afkølet ved 5–7 °C for optimal oplevelse.

Udvalgte anerkendelser:

  • Guldmedalje, Mundus Vini

  • 4,1 point på Vivino

Kort fortalt:

  • Frisk og let perlende Moscato

  • 5 % alkohol

  • 75 cl pr. flaske

  • Sælges i kasser á 6 flasker

En vin, der kombinerer sødme, friskhed og mousserende glæde på fornem vis — perfekt til både fest og afslappede stunder.

44,95DKK 69,95DKK (spar 25,00DKK)

VEROSSO Primitivo Negroamaro Salento Vino Rosso IGT *  Super populær italiener til prisen! Vinen byder på en fantastisk saftig aroma af tørret druer med en dejlig blød eftersmag. Den er intens fyldig og behagelig, lavet efter Ripasso metoden. Vinen har en flot dyb mørkerød farve, og en smag af røde bær samt et strejf af lidt vanilje. Aroma af tørrede frugter som solbær og kirsebær. En frugtrig vin med kraft og fylde samt bløde tanniner i eftersmagen.

Velegnet til kylling (lyst kød), ikke for kraftigt oksekød, lam, pastaretter, pizza samt middel kraftige oste eller blot som et glas i utide.

Serveres ved 16 grader.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13,5 % Alkohol.

49,95DKK 85,95DKK (spar 36,00DKK)

NERONE Negroamaro / Primitivo Puglia IGP BIB 3 LTR.  **** i BT - Vinen er lavet på de absolut bedste druer af negroamaro og primitivo. Den har en charmerende frugtagtig, blød og cremet smag med en intens aroma af solmodne hindbær, blommer og krydderier, der ender med en dejlig frisk sødme.

NERONE er en perfekt ledsager til oksekød, svinekød, pastaretter og modne oste eller blot til at drikke for sig selv.

**** i BT - Vinen er lavet på de absolut bedste druer af negroamaro og primitivo..

Dette er Bag-In-Box, men den findes også på vinflaske.

Årgang: 2023

En kasse indeholder 4 boxe - á 300 cl. - 13 % Alkohol.

149,00DKK 169,00DKK (spar 20,00DKK)

Kendall-Jackson Vintner´s Reserve Chardonnay 2023 California har ry for at være en af Californiens absolut bedste Chardonnay vine. Den er produceret af 100 % Chardonnay druer, der er dyrket i Monterey, Santa Barbara, Mendocino, Sonoma og San Luis Obispo County i Californien. Vinen har været lagret ”sur lie” på franske og amerikanske egetræsfade.

***** TOP FRISK CHARDONNAY MED LIDT FAD PRÆG !!
***** Vinavisen - 5 x Stjerner

Det er en harmonisk og frisk hvidvin med en flot farve og en delikat duft af mango, papaya, ananas, citron og lime. Det er en cremet og fyldig vin med en samtidig tør og blød smag af tropiske frugter med et strejf af vanilje og honning samt en lang og behagelig eftersmag.

Vinen er særdeles velegnet til fisk, fjerkræ samt lettere pastaretter. Denne vin bør drikkes, mens den er forholdsvis ung og stadig i besiddelse af sin friske karakter.

***** Vinavisen 5 ***** : Friske abrikoser, ferskner og smørblomster præger duften, mens smagen har fedme og fylde, moden frugt og et touch af rød grape. En meget dejlig hvidvin, der kan nydes, som den er, eller til fx stegt laks.

* 92 Point og "Editors choise" i Wine Enthusiast Magazine

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. - 13,5 % Alkohol.


Kendall-Jackson Vintner’s Reserve serien repræsenterer Kendall-Jacksons engagement og dedikation til Jackson Estate vinene. Disse vine produceres af druer, der er håndplukkede på Jackson Estates egne vinmarker, der er hjertet i hele Kendall-Jacksons vinproduktion. Hver enkelt drue, der er brugt til Vintner’s Reserve serien, er dyrket på vinmarker i de kølige kystområder i Californien. De er alle under kontrol af Kendall-Jacksons dygtige vindyrkningsteam. Det giver winemakerne de bedste betingelser, når de færdige blends skal laves i vineriet. Som Kendall-Jacksons afdøde grundlægger, Jess Jackson, sagde om Vintner’s Reserve serien: ”Vores mål er at lave vine, som du vil nyde første gang, du smager dem - og mange år fremover.”

149,00DKK 229,00DKK (spar 80,00DKK)

VITO Chardonnay Bag in Box 3 ltr. * Nyd denne interessante Chardonnay, let afkølet som aperitif, til sommersalater, fjordrejer eller fiskeretter. Fantastisk hvidvin til prisen.

Her får du en blød og velsmagende hvidvin der er fremstillet af Chardonnay-druen, som indførtes i den sydlige del af Sicilien for en snes år siden. Her kvitterer den for den meget sol med frodighed snarere end elegance. Det er en særdeles effektiv hvidvin med oversøisk inspiration. Den er gylden i farven og med en masse citrus frugter, ananas og honning i næsen. Den er blød og saftig i stilen med lav syre.

***** BT GULD. Kåret til den bedste hvidvin i Bag in Box.

En kolli indeholder 4 boxe á 3 ltr. - Bemærk ved fragt - 3 ltr. svarer til 4 flasker vin.

159,00DKK 179,00DKK (spar 20,00DKK)

Viña Cecilia - Kassekøb 6 flasker

Viña Cecilia Moscato Rosé Mousserende.

Delikat frisk og med lækker Moscato sødme! En sand "Damernes favorit..."

Med Master vinmager Fernando Tarins hjælp har de verdensberømte Muscat druer udviklet sig til denne delikate vin med en meget frisk, lækker frugtsødme og naturligt lavt alkohol. Man kan udmærket forestille sig, hvordan varmen i den spanske sommer kunne drive en vinproducent til at skabe denne ultimative tørstslukker.

Vina Cecilia Moscato Rosé er lige så sprød og frisk som en drue plukket fra vinstokken og med et perlende touch på tungen. I næsen dominerer søde, røde bærfrugter, lime, hvide blomster og en antydning af krydderi. Smagen er fantastisk afbalanceret med en forfriskende sødme.

TEST: * GULD MEDALJE - Mundus Vini

Nyd vinen godt afkølet.

Denne kasse indeholder 6 flasker - 75 cl 5% Alkohol

269,00DKK 420,00DKK (spar 151,00DKK)

Pinot Grigio Mezzacorona Riserva Castel Firmian Trentino 2023

***** Denne Pinot Grigio er nok en af de bedste vi har smagt!

Vinen har en lysegul farve med en kompleks duft af gode, modne frugter med et lille strejf af eg og lidt syre. Smagen er fed, frisk og velafbalanceret, harmonisk og meget elegant.

Pinot Grigio druen har været dyrket i mange år i Valle Del ´Adige, hvor den også er kendt som Ruländer.
Drueklaserne er kobber grå i farven og røber derved også dens tætte relation med druen Pinot Nero, hvorfra den stammer.
Pinot Grigio Millesimato stammer fra druer dyrket på vinmarker i ”Zablani” området, der er særdeles velegnet, til dyrkning af denne drue.
Beliggende nordvest fra Mezzacorona med fugtig jordbund og god dræning, ligner det meget Teroldego Classico området.

Passer fint til lette pastaretter, smagfuld fiskeretter, Italiensk tapas, gris og fjerkræ, samt kødretter med svampe.

Druerne bliver håndplukket og indleveret indenfor 5 timer, hvorefter de presses øjeblikkeligt. Gæring sker ved kontrolleret temperatur på 16 – 18 °.
Den første del af lagringen foregår i rustfrie ståltanke og derefter på egefade.

Serveres ved 8-10 grader.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  13 % Alkohol

129,00DKK 149,00DKK (spar 20,00DKK)

Carson’s Chardonnay - South Eastern Australia 2023

Carson’s Chardonnay byder på friske og indbydende aromaer af fersken, ananas og tropiske frugter. På ganen mødes pære og grønne æbler i perfekt harmoni med noter af fersken og ananas.

Denne Chardonnay har et let syreindhold, der balancerer den modne frugt og giver en blød, afrundet mundfylde med en lang, tilfredsstillende finish.

Detaljer:

  • Alkohol: 12,5 %
  • Vinen leveres i kasser á 6 flasker
  • Ideel til lette retter som kylling, fisk og buffet

Perfekt vin til HoReCa, der kombinerer friskhed med en fremragende pris-kvalitetsforhold!

55,00DKK 99,95DKK (spar 44,95DKK)

Protos Roble Ribera del Duero 2024  ***** Spansk kult Joven vin fra Ribera del Duero.

Forførende næse med pebrede aromaer med noter af blåbær, hindbær, blommer og kanel.
Silkebløde tanniner fra egetræet.
Meget velsammensat.

***** GODT KØB!
***** 92 Point Decanter..

Ribera del Duero Protos Joven Roble har 6 måneders lagring på amerikansk eg, efterfulgt af 6 måneders lagring i flasken, giver en fyldig vin med bouquet af røde bær, kirsebær, rosmarin og strejf af lidt vanilje.

Blød, fyldig, fed, frugtrig og rund vin, med en lang elegant eftersmag og fylde med frugtrige lidt tørre detaljer.

Druesorten er Tempranillo.

Bør serveres ved 15-16 grader.

Denne vin er meget velegnet til spansk Tapas, kylling, vildt, lammekød, kalvekød, grillede bøffer.. Men kan også nydes til faste oste, og mere krydret mad.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl - Alkohol: 15 % Vol

 

Vingården.

Bodegas Protos fra Ribera del Duero i Spanien er en af de ældste vinhuse i Spanien, og har produceret kvalitetsvin i mange generationer.

Navnet Protos, kommer fra det græske ord for "FIRST"

I 1927 følte dristighed og kærlighed en gruppe lokale vinavlere, for at landet opnåede en forening af deres bedste indsats og skabte et vineri, den bedste i Ribera. Et fremtidsprojekt, der ikke kun har nået vores dage intakt, har vokset og formindskes år efter år og har taget sit navn stolt på de højeste internationale niveauer.

Den kvalitet og prestige, som vinproduktionen erhvervede i firserne, førte til et højt anerkendt vinavlsområde til at påtage sig sit eget navn, Ribera del Duero, for at identificere D.O. Control Board, der overvåger kvaliteten af områdets vine.

Projektet fortsætter med at vokse. I byen Anguix (Burgos) har Protos erhvervet en vingård med den nyeste banebrydende teknologi.

Bodegas Protos er en magtfaktor, og når man har været i Spanien, kommer man ikke uden om deres vine.

99,95DKK 149,00DKK (spar 49,05DKK)

PRIMITIVO DI MANDURIA DOP
MASSERIA BORGO DEI TRULLI – ROSELLE 2024

(samme vin – ny etiket og nyt navn)

FULDBLODS Primitivo fra Manduria. Primitivo-druerne til denne vin er omhyggeligt udvalgt fra vinstokke med lavt udbytte beliggende i kommunerne Avetrana og Manduria i provinsen Taranto i det sydlige Puglia.
Vinen markedsføres nu med ny etiket og under navnet Roselle, men vinens stil, indhold og kvalitet er uændret.

 5 X STJERNER i Vinavisen

5 X STJERNER i Vinavisen
Citat:
"Til prisen et rent KUP! Her har vi at gøre med en ualmindelig aromatisk og indtagende rødvin, hvor tilbudsprisen er et rent kup. Duften har friske mørke bær – blandt andet aroniabær – og strejf af korender, mens smagen er åben, rund og blød, fuld af modne bær og med en lang eftersmag, der slutter behageligt tørt og med en tilpas syre. Tilbudsprisen er et kup."

Vinen har en flot mørkelilla farve og en mørk duft af ribs og modne brombær med en let antydning af eg og et strejf af kostald. I munden opleves en eksplosiv, solrig frugtsmag blandet med lette grønne urter og figen, som folder sig ud i en kraftig blommesmag, der varer ved. Finishen er overraskende lang med vedvarende noter af blomme og krydderier.

Server denne Primitivo ved 15–16 grader.

Primitivo di Manduria – Roselle anbefales til vildt, Sashi-oksekød, Freygaard-oksekød, kraftige pastaretter, italienske kødboller samt halvbløde oste.

En kasse indeholder 6 flasker – 75 cl.
14,5 % alkohol

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.

99,95DKK 149,00DKK (spar 49,05DKK)

RIESLING – DARKNY Washington Estate 2021

Darkny Riesling fremstår med en klar og smuk gul farve, og med grønne refleksioner.

* Et brag af en lækker US Riesling som er lidt halvsød..

I vinens bouquet møder man nuancer af friske grønne æbler, citrusfrugter, med moden citron og grapefrugt i højsædet, samt noter af melon.

Førstehåndsindtrykket i smagen byder på en læskende sødme men mødes hurtigt af en frisk naturlig syre, som til sammen giver vinen en lækker harmoni af moden sødlig eksotisk frugt, og en rensende sprød syre.

Denne Riesling er perfekt valg til fiskretter og skaldyr, krydrede madretter fra det asiatiske køkken, Sushi, eller ren nydelse eller aperitif..

Server vinen ved 6 til 8 grader.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  12 % Alkohol

79,95DKK 109,00DKK (spar 29,05DKK)

The Full Fifteen Big Red 2022 - McPherson 

Australiens mest imponerende rødvin til prisen! ⭐⭐⭐⭐⭐

Oplev den nye årgang af den eftertragtede Full Fifteen Big Red, en australsk rødvin der har taget Danmark med storm! Denne vin er et absolut superhit og er nu tilbage på markedet.

Fantastisk værdi for pengene!

Full Fifteen har længe været en favorit blandt danske vinelskere, og med den nye 2022-årgang fortsætter succesen. Denne vin er skabt af den anerkendte vinproducent Andrew McPherson fra New South Wales – Riverina, et af Australiens største vinområder.

En smagsoplevelse ud over det sædvanlige:

  • Rig og fyldig frugt
  • Blide krydderier og et hint af eucalyptus
  • Dybe noter af mørke skovbær, brombær, lakrids, mild peber og let sødlig tobak
  • Perfekt balance mellem frugt, intensitet og sødme

Perfekt til enhver anledning: Full Fifteen er en alsidig vin, der kan nydes til grillet gris, vildt, lam, flæskesteg, krydrede gryderetter, grillet bøf, tapas eller som ren nydelse alene.

Server den ved 16-18 grader for den bedste smagsoplevelse.

Druer og lagring:

  • Druer: Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon og Petit Verdot
  • Lagring: Amerikansk eg, som giver en toastet finish

75 cl, 15% alkohol

Køb en kasse med 12 flasker og oplev denne fantastiske rødvin, der er klar til at blive nydt nu!

75,00DKK 129,00DKK (spar 54,00DKK)

PILLASTRO PRIMITIVO IGP 2022

Pillastro Primitivo IGP – Fyldig og Forførende Rødvin fra Syditalien..

Med smagsnoter af modne mørke frugter som brombær, blomme og kirsebær, samt et strejf af krydderi og en diskret sødme, er Pillastro Primitivo en sand fornøjelse i glasset.

Pillastro Primitivo IGP er en skøn rødvin fra Apulien i Syditalien, kendt for sin intense fylde og rige smag. Denne vin er fremstillet på den klassiske Primitivo-drue, som trives i regionens varme klima og giver en blød, frugtrig vin med masser af god dybde.

* GODT KØB!

***** 4,1 Vivino
***** 4,5 Lathwates... UK

Med smagsnoter af modne mørke frugter som brombær, blomme og kirsebær, samt et strejf af krydderi og en diskret sødme, er Pillastro Primitivo en sand fornøjelse i glasset. Vinen har en rund og balanceret struktur, som gør den ideel til at nyde alene eller som ledsager til måltidet.

En vin, der er elsket for sin kvalitet og tilgængelige pris – ideel til både særlige lejligheder og hverdagsforkælelse.

Vinen er rig på smag, mørk og en fyldig fløjlsblød rødvin.

Det er fra Winemaker - Maestro af Puglia.. Angelo Maci, og hans stolthed og fantastiske vingård - Cantine due Palme, der to gange er blevet kåret som det sydlige Italiens fineste Champion - for den lille avler..
Maci har nu slået sig sammen med sin datter, efter de gamle traditioner, der gør disse vine så rige, karakterfulde og superladede. En rig, kraftfuld italiensk rød og et godt match til ekempelvis krydret tomatpasta retter..

Anbefales til: Perfekt til kraftige kødretter som grillet oksekød, vildt, lammekølle eller en velsmagende pasta med tomatbaseret sauce. Går godt sammen med modne oste.

Serveringstemperatur: 16-18 °C

Lad Pillastro Primitivo tage dig på en smagsrejse til Syditalien med sin charmerende kombination af kraft og elegance. En vin, der er elsket for sin kvalitet og tilgængelige pris – ideel til både særlige lejligheder og hverdagsforkælelse.

En kasse indeholder  - 12 flasker - 75 cl. 13,5 % Alkohol

75,00DKK 119,00DKK (spar 44,00DKK)

Cider Hyldeblomst u/alkohol - Økologisk - Val de France 75 cl. * En fantastisk dejlig cider med hyldeblomstsmag. Den er af høj kvalitet fra Nordfrankrig. Hvis I eller jeres børn er trætte af de søde parfumerede børnechampagner, eller du er gravid, er denne cider bare sagen.

Val De France er en økologisk velsmagende cider, hvor der er kræset for kvaliteten. Cideren fremstilles i Nordfrankrig, og er på rekordtid blevet en storsælger i hele Europa. Den smager frisk af nypressede æbler og aromatisk hyldeblomst, og er let boblende.

Ikke tilsat sukker. 

Æblesorter:  Kermerrien, Douce Coëtligné, Douce Moën, Marie Ménard, Rouget de Do.

 
Cideren er sødlig men samtidig frisk og med blide bobler. Nyd den som aperitif, ved festlige lejligheder, eller blot et glas i utide.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. u/alkohol (Incl. pant).

59,95DKK 69,95DKK (spar 10,00DKK)

Sartori - Marani Bianco Veronese I.G.T 2024  Amarone hvidvinen !! Vinen er produceret på 100 % Garganega druer, der er dyrket på Sartoris egne marker i Veneto området.

Druerne er håndplukket og omhyggeligt udvalgt.

Druer ligger så til tørre i 40 dage - samme metode som man anvender til Amarone vinene og netop derfor kaldes Marani "Den hvide Amarone"

* Den hvide Amarone vin...

Satori Bianco Veronese har været lagret på egetræsfade og resten har været lagret på ståltanke. Vinen er elegant med en intens gul/gylden farve, delikat bouquet af modne frugter og honning, tør, blød og frisk smag samt en lang og behagelig eftersmag.

En harmonisk velafbalanceret hvidvin, som er specielt velegnet til smagfulde pastaretter, fiskeretter samt lagrede oste.

1 kasse indeholder 6 flasker - 75 cl - 13,5 % alkohol.

99,95DKK 129,00DKK (spar 29,05DKK)

LUNA Argenta Appassite Rosso Terre Siciliane IGT 2022 * Fuldblods Sicilianer med saft, kraft, sødlig frugt og stor fyldighed. I duft og smag får man indtrykket af en tætpakket, let-tilgængelig vin, der aromatisk domineres mørke skovbær, boysenbær, mælkechokolade samt et element af tørret figen, der er et vidne om de tørrede druer. Vinen er blid med afrundet fylde og en silkeblød finish med let sødme, hvilket giver en drikkeoplevelse helt uden skarpe kanter.

Velegnet til rødt kød i stegt eller grillet tilstand, men også til boeuf bourguignon og andre simreretter. Vi anbefaler at servere vinen godt under stuetemperatur ved ca. 14-17°.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13,5 % Alkohol.

 
Luna Argenta Appassimento tilføjer den årtusinder lange sicilianske vintradition, et nyt vinøst kapitel med denne vin på delvist tørrede druer, en teknik som især er udbredt i Valpolicellas Amarone og Ripasso-vine. Denne fordyrende proces bidrager i den færdige vin med både koncentration og kompleksitet. Druerne udgøres af øens egen signaturdrue Nero d’Avola med et tilskud af Syrah og Merlot dyrket i alluvial jordbund, med en blanding af kalksten og sand samt et mere humusrigt toplag. Vinifikationen foregår i to tempi på rustfri ståltanke, anden gang med den andel af druerne inkluderet, der er tørret i et ’fruttaia’ eller tørrerum, efterfulgt af få måneders fadlagring. Denne ’vitamin-indsprøjtning ’ giver stor stoflighed, fylde samt en let sødmefuld og silkeblød finish.

 

79,95DKK 97,95DKK (spar 18,00DKK)

AIX rosé Coteaux d´Aix en Provence 2024 - 75 cl. * En topklasse rosé. En af Frankrigs bedste rosevine. En luksus rose i 1. gear, prisvindende vin fra en af regionens største og mest prestigefyldte vingårde, Domaine de la Grande Séouve, der har etableret AIX som måske den endelige, rigtige rosé fra Provence.

* Eric Kurver - The Winemaker og ejer, har lavet den bedste årgang nogen sinde.. 2023 !!
***** 92 Point Falstaff..

Vinen har en flot lys lakse rosa farve. Smagen er levende og sommerlig med god friskhed, og toner af fersken, vilde jordbær og slutter med delikat balance mellem sprød syre og blød, moden sommerfrugt. Fantastik Rose Provence med elegance på topniveau!

***** 92 POINT Falstaff
***** Concours Mondial de Bruxelles
***** GOLD Medal - Mundus Vini
***** GOLD - Gilbert & Gailard
***** 90 POINTS - Wine & Spirits

Vinen er lavet på druer som Grenache, Cinsault og Syrah.

Et fremragende valg til alle omstændigheder og det perfekte match til pindemadder/kanapéer, tapas, asiatisk mad, fisk og skaldyr.

Test af tidligere årgange:
* GOLD MEDALJE - AWC 2020
* 91 Point af Wine Spectator - det førende amerikanske vin magasin. De rangerer AIX rosé i toppen af de bedste rosévine fra Provence. 
* 91 Point af "Falstaff" -  det velkendte tyske vin magasin. Citat: Medium to light salmon coloured, with silver reflexes. Elegant red berries-confit, peaches, a touch of orange zest, a pinch of baby-bananas. A nice acidity, with a mineral character.
* Guldmedalje af "The global rosé masters". Citat: Pretty nose with touch of apple and redcurrant. Lovely palate with refreshing acidity, red currant, raspberry, strawberry and chalk. Delicate and long finish.
* Anbefalet endnu engang af "Decanter World Wine Awards". Citat: Plum and candy nose, crisp, medium-bodied, red fruit, pink grapefruit, green apple and some spice.
* Guldmedalje af International Wine Challenge 2016. Citat: Soft, luscious wine with fresh raspberry fruits and delicate, balanced palate.
* Guldmedalje af International Competition 2017 - Franske vinguide "Gilbert & Gaillard". Citat: Beautiful pale pink color. Fragrant nose combining red fruits and creamy notes. Subtle, delicate, pure on the mouth. Exquisite style. Well balanced. The perfect partner to grilled king prawns.
* 90 Point af Wine Enthusiast - det velkendte internationale vin magasin. Almost the highest score ever given to a rosé wine - This score placed AIX again amongst the best rosé wines in the world!
* Robert Parker og The Wine Advocate skriver: 'Based mostly on grenache, AIX rosé offers classy notes of watermelon, strawberries and flowers in a crisp, medium to light-bodied, lively, pure style. It's hard to resist and is a perfect, chuggable rosé to drink by the pool on a hot summer day.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13 % Alkohol.

149,00DKK 209,00DKK (spar 60,00DKK)

Cotes du Rhone Villages Jardin Secret de CAMILLE 2021

Camille Cotes du Rhone Villages er en yderst velsmagende saftfuld vin, somviser nuancer af det bedste appetitvækkende frugt, krop, eftersmag samt runde tanniner.

En Kraftfuld behagelig næse af let søde røde frugter og krydderier. Smagen er domineret af brombær, let ribs og dejlig syre.

Vinen er dejlig fyldig og tør. Dejlig smag af peber, jorbær og hindbær. Har en dejlig moden bærfrugt, afstemt med en behagelig tør note og en fin syre, der dukker op i den lange eftersmag..

***** 5 Stjerner i Vinavisen - Citat: Camille Cayran er en velkomponeret rødvin på druerne Grenache Noir, Carignan og Syrah. Her er dejlig moden bærfrugt afstemt med en behagelig tør note og en fin syre, der dukker op i den lange eftersmag.

* 4,3 på VIVINO

* 91 Points Decanter

En velkomponeret rødvin på druerne Grenache Noir, Carignan og Syrah.

Druesamsætning: 50% Grenache, 30% Syrah, 20% Carignan.

Serveringstemperatur: 15-16 grader

Velegnet til: Grillet kød, stege, svinekød, charcuteri, kylling samt bløde oste.

En kasse indeholder 6 flasker - 14,5% alkohol  75 cl.

99,95DKK 140,00DKK (spar 40,05DKK)
GRÖHL Riesling Nierstein Roter Hang - Trocken 2022
Riesling fra Weingut Gröhl er i topklasse..

Vinen udviser saftighed, modenhed og flot mineralitet takket være de optimale forhold for Riesling-druen. Vinmarkerne trives på den unikke placering ved Rhinen, hvilket sikrer høj kvalitet.

***** Årets Vinkup ! TOP !!

Vinen har en klar, lys gylden farve, der reflekterer dens friskhed og ungdommelighed. På næsen fremstår vinen med en intens og kompleks aroma. Du kan forvente noter af modne grønne æbler, saftig fersken og citrusfrugter som lime og grapefrugt. Der er også subtile hints af blomster, især hvide blomster, samt en underliggende mineralitet, der stammer fra den unikke jordbund i Roter Hang.
Smagen er præget af en perfekt balance mellem frugtighed og syre. Den starter med en frisk og saftig indledning, hvor smagen af modne æbler og ferskner dominerer. Citrusnoterne giver vinen en livlig syre, mens mineraliteten tilføjer dybde og kompleksitet. Eftersmagen er lang og vedholdende med en ren, krystalklar finish, der efterlader en forfriskende følelse i munden.

Vinen er tør, hvilket betyder, at den har meget lidt restsukker. Den har en elegant og medium fylde med en sprød tekstur, der gør den yderst behagelig at drikke.

Den er ideel til skaldyr og fiskeretter, især når de serveres med lette og friske saucer. Den går også godt sammen med asiatiske retter. pasta , kylling, tapas, buffet eller ren nydelse...

1 kolli indeholder 6 flasker à 75 cl. 12,5 % alkohol.

———

Familien Gröhl har boet i Weinolsheim siden 1625 og er nu i 12. generation, der passer og plejer de ca. 20 hektar vinmarker. Vinavlen er tilpasset naturen og følger principperne om bæredygtighed.

En førsteklasses beliggenhed i bjerglandet og lige ved Rhinfronten, kombineret med et tæt samarbejde med naturen, skaber de bedste betingelser for vinstokkene.

Vinmarkerne i Rheinhessen strækker sig fra "de tusind bakkeres land" til foden af Rhinen, fra Weinolsheim til Dalheim, Oppenheim og Nierstein. Beskyttet af Donnersberg i vest og med nærhed til Rhinen, forskellige skifferlag og frugtbar lerjord, er områderne ideelle for vinavl af høj kvalitet. Dette sikrer terroir-prægede, karakterfulde vine og traditionelle mousserende vine af topkvalitet år efter år.

Niersteiner Riesling “Roter Hang” er indbegrebet af tysk vinkultur. Vinmarkerne trives på den unikke placering ved Rhinen, hvor jordbunden er omkring 280 millioner år gammel og består af rød ler og sandsten.

129,00DKK 169,00DKK (spar 40,00DKK)

Barbera Appassimento Ricossa - Piemonte DOC

Ricossa Barbera Appassimento har en dyb, dramatisk mørkerød farve med lilla tendenser. I duften møder man noter af mørke kirsebær, brombærlikør, viol og marcipan. Smagen følger trop med stor mundfylde, med meget tætte afrundende bæraromaer med en snert af frugtsødme.

* GODT KØB!

De håndhøstede drueklaser lægges allerede i vinmarken, i små beskyttende kasser, og får ved ankomsten til vineriet lov at stå i tørrerum før presningen, hvorved mosten – og i sidste ende også vinen koncentreres. Efter gæringen ligger godt halvdelen af vinen 8 måneder på barriques, mens resten lagres i ståltank.

 Anbefales til grillet oksekød, en simreret med oksekød eller lam, vildt.. eller en stegeret med en kraftig sovs.

Serveres ved 15-16 grader af rummelige vinglas.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  Alkohol: 14 % Vol

79,95DKK 109,00DKK (spar 29,05DKK)

De Courtil Syrah Cabernet Sauvignon 2024 *De Courtil Syrah Cabernet Sauvignon er en virkelig vellykket blanding af druerne Syrah og Cabernet Sauvignon. Aromaerne eksploderer med masser af røde frugter og let krydrede noter i enden.

I munden er vinen smidig, rund og fløjlsagtig med bløde eftertoner, der har en god vedvarende frugtrig og lidt kraftig eftersmag, der passer til det meste..

***** VIRKELIG VALUE FOR MONEY! * GODT KØB!

* Årets Julevin 2025

De Courtil er virkelig en vellykket blanding. Ny denne vin til en god grillbøf, hakkebøf, svinekød, vildt, smagfulde kyllingeretter, sammenkogte retter, bløde oste samt ikke mindst til ren nydelse.

Serveringstemperatur 15-16 grader

Vine dyrkes lidt udenfor Narbonne, i meget kalkholdig jord. Dette kan virkelig smages.

Vincooperativet ligge i det sydlige Frankrig i Narbonne.

En kasse indeholder 6 flasker - Alkohol: 14 % Vol

75,00DKK 99,95DKK (spar 24,95DKK)

Viña Cecilia Moscato Rosé Frizzante 0,0 % Alkoholfri

En alkoholfri mousserende vin, der smager himmelsk — sød, frisk og let perlende!

Viña Cecilia Moscato Rosé 0,0 % Alkoholfri er en moderne og delikat mousserende vin uden alkohol, fremstillet af friske druer, som kun gennemgår en kort skindkontakt og ingen alkoholisk gæring. Det betyder, at vinen aldrig har indeholdt alkohol, men stadig byder på hele Moscato-druens karakteristiske sødme og frugtighed i et elegant frizzante-udtryk.

Smagen er afbalanceret og let perlende med en behagelig frugtsødme, mens aromaen byder på noter af søde bær, lime, hvide blomster og et strejf af krydderi. Resultatet er en forfriskende og livlig rosé, der egner sig perfekt som et alkoholfrit alternativ til velkomst, fest eller bare til ren nydelse.

Serveringsforslag:

  • Som velkomstdrink

  • Til barbecue og let krydrede retter

  • Til tapas, ost eller desserter

  • Eller blot som et læskende glas uden alkohol

Serveres afkølet ved 5–7 °C for den bedste oplevelse.

Kort fortalt:

  • Alkoholfri Moscato Rosé Frizzante (0,0 %)

  • 75 cl pr. flaske

  • Sælges i kasser á 6 flasker

  • Halal-godkendt (Certifikat)

Viña Cecilia Moscato Rosé 0,0 % er beviset på, at alkoholfri vin kan være både smagfuld, frisk og elegant — og et oplagt valg for alle, der ønsker en kvalitetsvin uden alkohol.

 

Vin med halal-certifikat

Halal er det arabiske udtryk, der angiver, at noget er "rent" eller "tilladt" for muslimer - i henhold til islamisk lov.

Vi har den bedste vin på druen moscato, med et halal-certifikat. Det betyder, at vinen virkelig er fuldstændig alkoholfri og ikke indeholder spor af alkohol. Mange andre vine, der sælges som alkoholfri, indeholder ofte stadig noget alkohol (maksimalt 0,5%).

Halal-vin er et relativt nyt koncept. Den hollandske iværksætter Taner Tabak, lancerede den første 100% halal vin på markedet i 2012 (efter to års eksperimenter).

Vi har udvalgt en vin, når det kommer til vin med et halal-certifikat. Kvaliteten af disse 100% alkoholfri vine bliver også bedre. Dette skyldes dels, at vinproducenter er meget mere opmærksomme på høsten af Alkoholfri vin.

For eksempel plukkes druerne tidligere; druesaften indeholder derefter mindre sukker, så der produceres mindre alkohol under gæringen.

49,95DKK 69,95DKK (spar 20,00DKK)

ULTIMA EDIZIONE Quattro Uve - Villa Farnia di Farnese - 4 grapes

Hvis du er til italiensk vin, vil du med sikkerhed falde for denne Ultima Edizione di Farnese . Duften er en lækker og fyldt med frugt af brombær og skovbær som går over i en mere blommet saftig stil efter kort tid i glasset. På samme tid åbner fadstilen sig og peber samt lidt urter kommer til. Smagen er igen præget af forskellige bær toner, lakrids, sort peber samt grønne urter, rosmarin og vanilie fra fad. Ved en god iltning åbner du op for mange flere krydderier og fadet bliver endnu mere dominerende. Helhedsindtrykket er en vin som er fyldig, rund og behagelig hele vejen.

* Et spændende eksperiment, som er lykkedes til fulde. * Fantastisk dygtig Winemaker..

Ultima Edizione er lavet af Filippo Baccalaro som er winemaker hos Farnese.. Han har fået frie hænder til at lege med forkellige druer og fra forskellige regioner. Denne vin er et blend af Montepulciano, Sangiovese, Primitivo og Negroamaro. De fire druer til sammen giver en potent velsmag, der klarer sig godt i glasset til næsten alt spiseligt
Udbyttet er blevet en smagsoplevelse med intensitet og spændende krydderier, mørke frugter samt et lettere præg af fad. En super god vin for pengene..

Dine smagsløg bliver forkælet.. Vinen vil blive en blandt de mest solgte vine, og det er ikke en tilfældighed.

Vinen er så all round at den passer til det meste, lige fra Grillet okse, vildt, pasta retter, burgers, krydret kylling, tapas samt faste italienske oste.

Medalje røver.
Mundus Vini Gold
Vivino´s anmeldere er heller ikke i tvivl.. Ratings Vivino: 4

En kasse indeholder 6 flasker – 14,5 % Alkohol  75 cl.

89,95DKK 129,00DKK (spar 39,05DKK)

GRAVEL & LOAM Sauvignon Blanc - Marlborough 2024

Så er en succes landet .. En målrettet frisk og livlig Sauvignon Blanc! Den tager alle med storm fra første smag...

Gravel & Loam Sauvignon Blanc sprudler af citrussmag og friskslået græs, suppleret af subtile tropiske noter. På ganen bærer den sprøde syre smag af passionsfrugt, guava og et strejf af citrongræs, der afsluttes med et rent, forfriskende præg.

***** GOLD MEDAL - CWSA - Best Value 2025
***** VIVINO - 4,0

Inspireret af de fantastiske landskaber i Marlboroughs Wairau Valley har vi skabt en række vine, der afspejler vores dybe forbindelse til denne bemærkelsesværdige region. Dalen er fyldt med et mangfoldigt plante- og dyreliv og er hjemsted for et rigt økosystem, der trives side om side med vores vinmarker. Her skaber grus- og lerjorden et ideelt fundament for at producere elegante og udtryksfulde vine. Den karakteristiske blanding af skifer og alluvialt grus, suppleret med naturlige aflejringer af ler, kvarts og glimmer, skaber et frit drænende miljø, der får vinstokkene til at grave dybt ned i jorden efter næringsstoffer og fugt, hvilket holder udbyttet lavt og forstærker koncentrationen af ​​smags- og aromastoffer.

Serveres til:
Grillede rejer, østers eller en frisk Cæsarsalat, denne Sauvignon Blanc forstærker lysstyrken i skaldyr og lette retter. Den passer også smukt til stegt kalkun eller grillet asparges og supplerer retter som krabbekager og citrusglaseret laks, hvilket gør den til en alsidig ledsager til en række forskellige måltider.

Høst:
Frugten høstes om morgenen for at bevare sin naturlige syre, og den blev forsigtigt presset, og saften gæret i rustfri ståltanke for at bevare de levende aromaer. Vinen blev derefter finjusteret og filtreret inden aftapning.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  13,5 % Alkohol

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.

79,95DKK 149,00DKK (spar 69,05DKK)

VEROSSO Primitivo Salento IGT Bag-In-Box 3 liter.. Fantastisk saftig aroma af tørret druer med en dejlig blød eftersmag. Vinen er intens fyldig og behagelig, lavet efter Ripasso metoden. Vinen har en flot dyb mørkerød farve, og en smag af røde bær, samt et strejf af lidt vanilje. Aroma af tørrede frugter som solbær og kirsebær. En frugtrig vin med kraft og fylde samt bløde tanniner i eftersmagen. Velegnet til kylling (lyst kød) ikke for kraftigt oksekød, lam, pastaretter, pizza samt middel kraftige oste eller blot som et glas i utide. Serveres ved 16 grader.

En Box - 300 cl. 13,5 % Alkohol.

160,00DKK 185,00DKK (spar 25,00DKK)

VEROSSO Vino Blanco * Verosso Blanco har en dejlig frisk, lidt sødmefuld stil.

Vinen har en flot strågul farve samt en delikat og elegant bouquet med et hint af frisk frugt.
Efter en let presning gærer vinen i rustfrie stålbeholdere ved 17-18 grader i 15-20 dage. Herefter opbevares vinen i specielle ståltanke ved en kontrolleret temperatur på 18-20 grader, indtil den skal på flaske.
Anbefales til frokoster, lettere lyse retter, fjerkræ, til ren nydelse på terassen, som aperitif og til frisk frugt. Bør serveres ved 10 - 12 Grader.

* VinAvisen gav 4 stjerner ud af 5 mulige.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. - 12 % Alkohol.

 

49,95DKK 85,95DKK (spar 36,00DKK)

Cider Granatæble u/alkohol - Økologisk - Val de France 75 cl. er * en fantastisk frisk cider. Nyd den som aperitif, festlige lejligheder, eller et glas i utide. En biologisk dyrket æblejuice med smag - og bobler. Det er cider af høj kvalitet fra Nordfrankrig. Hvis I eller jeres børn er trætte af de søde parfumerede børnechampagner, eller du er gravid, er denne cider bare sagen. 

Æblesorter er Kermerrien, Douce Coëtligné, Douce Moën, Marie Ménard, Rouget de Dol. Den er ikke tilsat sukker.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. u/alkohol (Incl. pant).

59,95DKK 69,95DKK (spar 10,00DKK)

***** 98 Point af Luca Maroni. GOVERNO All Uso Rosso Toscano IGT - Gerone 2023 byder på masser af smagsoplevelser. En lækker bøfvin.

     GODT KØB! ***** MÅSKE DANMARKS BEDSTE GOVERNO..

uddelt af Vinavisen - Til prisen er den ret attraktiv..

Denne Governo All Uso Rosso er en af tidens bedste vinkøb i Italien.

Denne vin er produceret efter en klassisk toscansk metode. Hvis du er fan af de store vine fra Valpolicella, vil du elske denne lækre Governo. En levende vin med dyb rød farve som man genkender af Governo karakter. Der er noter af modne kirsebær, skovbær, grønne urter og krydrede nelliker samt en unik bouquet.

Denne Governo all’Uso Toscano er produceret på Sangiovese-druer og andre lokale druesorter. Druerne behandles efter den traditionelle Governo all’uso Toscano metode, som er en over 700 år gammel toskansk teknik for at behandle vin. Metoden var i mange år gået lidt i glemmebogen og først for nylig har vinbønder i Toskana genopdaget denne metode. I lighed med Ripasso-metoden, som kendes fra Venetos Amaronevine, tørres druerne under Toskanas varme sol i et par uger. De tørrede druer giver en koncentreret juice, som tilfører kompleksitet og fylde til vinen.
Governo-metoden er gunstig for Sangiovese-vinene, som ofte fremstår med en lidt karakteristisk frugtsyre. Governo-metoden fjerner en stor del af Sangiovese-druens syre og giver således en vin med power og lækker fylde.

Toskana er én af Italiens mest innovative og dynamiske vinregioner.

Den glatte smag er den perfekte balance mellem blødhed og syrlighed, der gør det til en ideel ledsager til oksekød grillet, couvettesteg, vildt, kylling, velsmagende pastaretter og stegt kød i almindelighed, kinesiske retter, samt bløde oste.

Bør serveres ved 16-18 grader.

Test:
* 98 Point af Luca Maroni (årgang 2020) 98 Point ud af 99 - TOP!
* 98 Point af Luca Maroni (årgang 2019) 98 Point ud af 99 - og Best Producer 2018.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13,5 % Alkohol.

Governo:
Governo er navnet på en gammel toskansk teknik, der minder om Ripasso-metoden i Valpolicella: Den består i, at man tilsætter druesaft fra senthøstede og delvist tørrede duer til den netop færdig gærede most. Herved opstår en ny gæring i mosten med flere smags- og duftstoffer samt druesødme som resultat. Det er sådan, denne glimrende rødvin er blevet til. Duften er aromatisk og fuld af modne bær. Smagen er rig på frisk og saftig frugt - især solbær og kirsebær. En nydelse fra ende til anden.

75,00DKK 129,00DKK (spar 54,00DKK)

YES YES Riesling Halbtrocken Rheinhessen 2023 - Kassekøb med 6 flasker.

En guddommelig lækker hvidvin – KASSEKØB 6 flasker!  SPAR KR: 200,-

Dejlig tilgængelig og rigtig frisk Riesling..

Riesling YES YES.. Denne velsmagende Riesling kommer fra eftertragtede vinmarker i Rheinhessen regionen, og er kendt for sin sprøde syre og frugtagtige smag. Druen er Riesling, som udtrykker en halvtør karakter.

En ren og rank forfriskende halbtrocken, som man desværre slubrer alt for hurtigt !!

Vinen er fremstillet med omhu, og fokus på at bevare druens naturlige friskhed og frugtighed gennem hele processen, hvilket resulterer i en balanceret og karakterfuld vin.

I glasset præsenterer vinen sig med en flot lys gul farve og grønne refleksioner. I duften får man straks noter af moden abrikos, fersken samt citrusfrugter, ledsaget af en sublim blomstrende noter.

I smagen byder vinen på en forfriskende syre med dejlige frugtnoter. Du finder smag af grønt æble, citron og et strejf af honning. Afslutningen er lang og livlig, hvilket efterlader en behagelig og forfriskende eftersmag.

Server vinen ved 8 til 10 grader.. og nyd vinen til fjerkræ, skaldyr, buffet, asiatiske retter eller blot ren nydelse.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  11 % Alkohol

399,00DKK 599,00DKK (spar 200,00DKK)

Moscato Spumante Felipetti er en fantastisk frisk og sødlig vin..

En herlig frisk mousserende vin på den druesmagende Moscato drue, der med sin udtalte, frugtige sødme ikke alene er velegnet som kold aperitif, men også er fremragende til mange typer desserter, som jordbær desserter og kage.

Duft og smag har dejlige aromaer af Moscato-druen, der er en af meget få druer, som faktisk smager af det samme som både drue og vin. Den let-krydrede muskat-aroma komplementeres af æbleblomst og pære og vinen udviser god balance mellem den iboende sødme og modspillet fra frugt- og kulsyre, som giver god friskhed.
Vi anbefaler at nyde vinen til sommersæsonens friske bær, men vinen er grundet sit indhold af kulsyre også velegnet til de mere fede desserter så som flødeis, hvor kulsyren går ind og renser mundhulen. Vinen vil også fungere som en sødlig aperitif eller en sprudlende 'tørstslukker.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  6,5 % Alkohol


En herlig frisk mousserende vin på den druesmagende Moscato-drue, der med sin udtalte, frugtige sødme ikke alene er velegnet som kold aperitif, men også er fremragende til mange typer desserter. Druerne høstes sent for at opnå et højt sukkerindhold i druerne, hvorefter mosten koldgæres for at sikre maksimal druefriskhed i vinen. Modsat de tørre vine standses gæringen allerede, når alkoholindholdet når 6,5%. Herved bibeholdes en stor del af druernes naturlige sukkerindhold i den færdige vin, som således fremstår sød. Boblerne undfanges senere i en tryktank, hvor vinen hviler inden tapning.

Duft og smag har dejlige aromaer af Moscato-druen, der er en af meget få druer, som faktisk smager af det samme som både drue og vin. Den let-krydrede muskat-aroma komplementeres af æbleblomst og pære og vinen udviser god balance mellem den iboende sødme og modspillet fra frugt- og kulsyre, som giver god friskhed.

Vi anbefaler at nyde vinen til sommersæsonens friske bær, men vinen er grundet sit indhold af kulsyre også velegnet til de mere fede desserter så som flødeis, hvor kulsyren går ind og renser mundhulen. Vinen vil også fungere som en sødlig aperitif eller en sprudlende 'tørstslukker'.

Den optimale serveringstemperatur er 6-8°, hvilket er ensbetydende med et ophold i bunden af køleskabet.

75,00DKK 99,95DKK (spar 24,95DKK)

VEROSSO Primitivo Vino Rosé

* Dejlig sødlig rosé med en interessant struktur.

Vinen har en intens Rosé-farve med violette indslag, en frisk druearoma, der bliver mere kompleks med tiden samt en meget interessant struktur på grund af balancen mellem bløde tanniner og syre.

Anbefales at servere ved 12-14 grader til især fisk og fjerkræ men passer også fint til antipasti og ost.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. - 12 % Alkohol.


Efter en let presning tages drueskallerne øjeblikkeligt fra mosten, for at undgå at vinen bliver farvet rød. Vinen gærer herefter i 15-20 dage ved 17-18 grader i rustfrie stålbeholdere. Herefter opbevares vinen i specielle rustfrie ståltanke ved en kontrolleret temperatur på 18-20 grader, indtil den hældes på flasker.  

49,95DKK 85,95DKK (spar 36,00DKK)

California ZIN Zinfandel – Storkøb 6 flasker      kun 49,84 kr. pr. flaske
En klassisk californisk Zinfandel med masser af charme og value-for-money.

California ZIN Zinfandel er en fyldig og frugtrig rødvin, der byder på nuancer af modne bær, rosiner og et strejf af chokolade. Eftersmagen er rund og behagelig med bløde tanniner og et hint af figen, som gør vinen særdeles imødekommende.

Vinen er fremstillet af druer fra solrige californiske vinmarker og har allerede vundet indpas på flere danske restauranter. Den er alsidig og fungerer både som ledsager til mad og til ren nydelse.

Perfekt til: det danske køkken, pasta, kylling, oksekød eller blot et godt glas i sofaen.
Servering: 15–16 °C
Indhold: 6 flasker à 75 cl | 14,5 % alkohol

Pris ved køb af 6 flasker: kun 49,84 kr. pr. flaske

299,00DKK 594,00DKK (spar 295,00DKK)

Heaven Hill Zinfandel – Lodi, Californien
STORKØB – KASSE MED 6 FLASKER

En klassisk californisk Zinfandel med masser af smag – og rigtig meget vin for pengene.

Heaven Hill Zinfandel er lavet på druer fra det solrige Lodi-område i Californien, som er kendt for sine modne og frugtrige Zinfandel-vine. Resultatet er en fyldig og intens rødvin med flot dybrød farve og en generøs aroma af brombær, ribs og modne mørke bær, ledsaget af fine krydrede noter.

Smagen er rund og saftig med masser af frugt, let sødme og strejf af sort peber. Vinen har en blød, cremet struktur og en lang, behagelig eftersmag, der gør den både let at drikke og svær at modstå.

En alsidig vin der passer perfekt til mange retter – eller bare et godt glas i hyggeligt selskab.

Serveringsforslag
Serveres ved ca. 16-17°C til eksempelvis:

  • Oksekød, kalv eller svinekød

  • Pastaretter

  • Grillretter og buffet

  • Krydrede retter som kinesisk eller thai

  • Oste

Detaljer

  • Område: Lodi, Californien

  • Drue: Zinfandel

  • Alkohol: 14,5 %

  • Indhold: 6 flasker pr. kasse

Prisen er for en hel kasse med 6 flasker.

Et virkelig godt kassekøb for dig, der elsker frugtrig og krydret californisk Zinfandel.

349,00DKK 660,00DKK (spar 311,00DKK)

Weissburgunder er den Tyske betegnelse for den Franske Pinot Blanc. Johannes Hörner producerer en dejlig vin på denne druetype, som bliver blød og syresvag med en lille let antydning af frugtsødme. Smagen er raffineret og cremet med toner af grønne frugter. Skal helst serveres ved 7-9 grader. Vinen er velegnet til asparges, lette og elegante fiskeretter, skaldyr eller krydrede asiatiske retter.

Forældrene Natascha og Axel Hörner var meget stolte, da sønnen Johannes i 2017 gik i luften med sin helt egen nye serie af kvalitetsvine. Familiens vingård ligger i landsbyen Knöringen i Pfalz i det sydvestlige hjørne af Tyskland med grænse til Frankrig (Alsace). Johannes Hörner, der er 4. generation på vingården, producerer sine vine næsten udelukkende med druer fra en lille parcel på familiens ejendom ved navn Hohenrain. På familien Hörners vingård er beplantningen omkring 60 % grønne druer og 40 % blå druer. Den væsentligste grønne drue er ikke overraskende Riesling efterfulgt af Weissburgunder, Grauburgunder og Chardonnay. Familien har en kærlighed til Sauvignon Blanc, som de også eksperimenterer en del med, og som giver nogle friske og spændstige hvidvine. Det er familiens idé at producere let drikkelige vine, men samtidig vine af en god kvalitet med en god massiv frugt, tyngde og eftersmag. Og det lykkes til fulde

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  12,5 % Alkohol.

99,95DKK 140,00DKK (spar 40,05DKK)

Johannes Hörner Grauburgunder Trocken 2023 – Blød, Fyldig og Forfriskende

Denne elegante Grauburgunder (Pinot Gris) fra Johannes Hörner i Pfalz-regionen i Tyskland imponerer med sin balance mellem friskhed og fylde. I glasset fremstår vinen med en lys gylden farve og byder på en lokkende aroma af modne pærer, saftige ferskner, et strejf af citrus og en subtil nøddeagtig undertone.

På ganen er vinen tør og velafbalanceret med en blød, cremet tekstur og en behagelig syre, der gør den frisk og levende. Smagsnoterne af stenfrugter og et hint af mineralitet gør vinen perfekt som ledsager til mange forskellige retter eller som et forfriskende glas i godt selskab.

Serveringsforslag:
Server Johannes Hörner Grauburgunder ved 8-10°C. Vinen passer fremragende til retter med fisk, skaldyr, lyst kød, pastaretter eller cremede oste. Den er også et skønt valg til vegetariske retter med grillet grønt eller svampe.

Producenten:
Johannes Hörner er en anerkendt vinproducent i Pfalz, der med stor passion skaber vine, der forener tradition og moderne vinfremstilling. Grauburgunder Trocken er et strålende eksempel på deres ekspertise og evne til at fremhæve druesortens unikke karakter.

Drikkemoden:
Denne vin er skabt til at blive nydt ung for at få det fulde udbytte af dens frugtige og friske kvaliteter, men kan også lagres i op til 2 år for en mere afrundet smagsprofil.

99,95DKK 140,00DKK (spar 40,05DKK)

ROSE Dumnacus Origines Val de Loire 2025

Rosevin med lettere sødme og super frisk!

* Denne skønne Rose bliver sommerens største Hit...Rosevin med lettere sødme og super frisk!

En rosé, der glider lige ind..

Du mødes af en skinnende lyserød farve, og en aromatisk profil fyldt med røde bær, kirsebær, jordbær og en anelse fersken, afrundet af et let myntede strejf.

Smagen er frisk og frugtig, uden at blive tung eller sukkersød.

En rosé, der glider lige ind – både hos den gæst, der normalt foretrækker tørre vine, og hos den, der gerne vil have mere fylde og sødme i glasset.

Servér den til Grill, sommersalater, kyllingeretter eller til et lækkert frokostbord, smørrebrød eller ren nydelse..

Serveres mellem 6 – 8 grader.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. Alkohol: 8,5 % Vol

69,95DKK 99,95DKK (spar 30,00DKK)

CLEEBOURG Gewürztraminer Prestige Alsace 2020. Gewurztraminer er den mest aromatiske drue i Alsace, og måske den mest aromatiske drue overhoved. Denne aroma finder man til fulde i Cleebourg's vellavede Gewurztraminer, med en nærmest forførende parfume og stilren smag. Vinen er ikke for "sød" i stilen, faktisk er det en af de reneste Gewurztraminer vi har smagt.

Vincooperativet Cleebourg ligge det norlige alsace.

 

En utrolig lækker vin til smagfulde forretter eller bare at nyde hvis man savner fornemmelse af sommer og hyldeblomst.

 

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  13 % Alkohol.
 

60 kilometer nord for Strasbourg ligger Cave de Cléebourg's vinmarker, som dækker næsten 200 hektarer i den nordlige del af Alsace-regionen i Frankrig. Vinproduktionen blev indført i Cléebourg området ved Dominikanske munke fra nabokongens Wissembourg så tidligt som det 9. århundrede. Jordtyperne i området spænder fra sandet til ler og stenet jord. 

Cave de Cléebourg kooperative vincooperative blev grundlagt i maj 1946 og har nu næsten 190 medlemmer med vinmarker, der omgiver landsbyernr Cléebourg, Oberhoffen, Rott, Steinseltz og Riedseltz.

 

De har tilsammen en årlig vinproduktion på 14.000 hektoliter.

 

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.

99,95DKK 119,00DKK (spar 19,05DKK)

CLEEBOURG Pinot Gris Grande Reserve Alsace 2021 * har fedme, friskhed samt mineralitet. Tidligere hed denne drue: Tokay Pinot Gris, og har under dette navn været dyrket i Alsace siden det 16. århundrede, men ifølge en aftale mellem Ungarn (vinstokkens oprindelsesland ifølge en gammel legende) og EU, er det ikke længere tilladt at sælge vine direkte fra produktionsstedet med betegnelsen Tokay. Pinot Gris druen bliver dyrket på ca. 13 % af arealet.

Pinot Gris druen giver nogle robuste og magtfulde vine med en næsten olieagtig konsistens. Farven er smuk dyb gylden gul. Vinen har en bouquet af underskov, svampe og tørrede frugter, abrikos, honning og bivoks. Smagen er let fyldig og mild, en ædel vin med meget format. 

Pinot Gris egner sig perfekt til fjerkræ med kraftigt smagende saucer, risotto og svamperetter,  Foie Gras eller som  en delikat aperitif.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  13 % Alkohol.

Cleebourg Alsace

60 kilometer nord for Strasbourg ligger Cave de Cléebourg's vinmarker, der dækker næsten 200 hektarer i den nordlige del af Alsace-regionen i Frankrig. Vinproduktionen blev indført i Cléebourg området ved Dominikanske munke fra nabokongens Wissembourg så tidligt som det 9. århundrede. Jordtyperne i området spænder fra sandet til ler og stenet jord. 

Cave de Cléebourg kooperative blev grundlagt i maj 1946 og har nu næsten 190 medlemmer med vinmarker, der omgiver landsbyernr Cléebourg, Oberhoffen, Rott, Steinseltz og Riedseltz. 

De har tilsammen en årlig vinproduktion på 14.000 hektoliter.

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.

99,95DKK 119,00DKK (spar 19,05DKK)

Cider Fersken u/alkohol - Økologisk - Val de France 75 cl. * En fantastisk skøn cider med ferskensmag. Den er af høj kvalitet fra Nordfrankrig. Hvis I eller jeres børn er trætte af de søde parfumerede børnechampagner, eller du er gravid, er denne cider bare sagen.

Fersken cideren er produceret af følgende æblesorter: Kermerrien, Douce Coëtligné, Douce Moën, Marie Ménard, Rouget de Dol. Den er ikke tilsat sukker.

Organisk Sparkling Juice Peach, Val de France (Bretagne), Biologisk dyrket æblejuice m/ ferskensmag og bobler!
 
Cideren er sødlig men samtidig frisk og med blide bobler. Nyd den som aperitif, ved festlige lejligheder, eller blot et glas i utide.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. u/alkohol (Incl. pant).

59,95DKK 69,95DKK (spar 10,00DKK)

Johannes Hörner - Sauvignon Blanc Trochen 2025

En fantastisk lækker vin.. som udvikler sig meget med lidt temperatur i glasset. Ca. 8-10 grader.

Denne Sauvignon Blanc er et mesterværk fra Johannes Hörner, der i pris/kvalitetsforhold sætter mange konkurrenter til vægs. Der er virkelig vin for pengene!

Vinen har en indsmigrende aroma, der stiger op af glasset med masser af frisk stikkelsbær og pære. Den hvide Loire drue overbeviser som Pfälzer version med fejlfri frugt, enorm friskhed, aromatisk smag og sprødt bid. Cool og frugtagtig på samme tid, med moden, velintegreret syre/surhed, det giver en meget dyrere Sancerre eller Pouilly-Fumé konkurrence.

En moderne Pfalz-hvidvin uden moderigtigt "flipperi". Nyd denne vidunderlige vin sammen med fisk, hvidt kød og især - når det er tid til asparges, fjerkræ, fisk, svinekød, skaldyr, ost og pasta.

Vinhuset og manden bag !

Johannes Hörner er en yderst talentfuld ung vinproducent, der hurtigt har vendt den familieejede vingård i Knöringen nær Landau til et af de mest interessante producenter i Pfalz. Ud over de klassiske druesorter som Riesling og Pinot Blanc fokuserer Johannes Hörner også på Sauvignon Blanc. 

Forældrene Natascha og Axel Hörner var meget stolte, da sønnen Johannes i 2017 gik i luften med sin helt egen nye serie af kvalitetsvine. Familiens vingård ligger i landsbyen Knöringen i Pfalz i det sydvestlige hjørne af Tyskland med grænse til Frankrig (Alsace). Johannes Hörner, der er 4. generation på vingården, producerer sine vine næsten udelukkende med druer fra en lille parcel på familiens ejendom ved navn Hohenrain. På familien Hörners vingård er beplantningen omkring 60 % grønne druer og 40 % blå druer. Den væsentligste grønne drue er ikke overraskende Riesling efterfulgt af Weissburgunder, Grauburgunder og Chardonnay. Familien har en kærlighed til Sauvignon Blanc, som de også eksperimenterer en del med, og som giver nogle friske og spændstige hvidvine. Det er familiens idé at producere let drikkelige vine, men samtidig vine af en god kvalitet med en god massiv frugt, tyngde og eftersmag. Og det lykkes til fulde

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  12,5 % Alkohol.

99,95DKK 140,00DKK (spar 40,05DKK)

Viña Cecilia White Kassekøb 6 flasker

Viña Cecilia Moscato White Mousserende.

Delikat frisk og med lækker Moscato sødme! En sand "Damernes favorit..."

Med Master vinmager Fernando Tarins hjælp har de verdensberømte Muscat druer udviklet sig til denne delikate vin med en meget frisk, lækker frugtsødme og naturligt lavt alkohol. Man kan udmærket forestille sig, hvordan varmen i den spanske sommer kunne drive en vinproducent til at skabe denne ultimative tørstslukker.

Vina Cecilia Moscato White er lige så sprød og frisk som en drue plukket fra vinstokken og med et perlende touch på tungen. I næsen dominerer søde, røde bærfrugter, lime, hvide blomster og en antydning af krydderi. Smagen er fantastisk afbalanceret med en forfriskende sødme.

Nyd vinen godt afkølet.

Denne kasse indeholder 6 flasker - 75 cl 5% Alkohol

269,00DKK 420,00DKK (spar 151,00DKK)

YES YES Riesling Halbtrocken Rheinhessen 2023  Dejlig tilgængelig Riesling.. Godt køb!

Riesling YES YES.. Denne velsmagende Riesling kommer fra eftertragtede vinmarker i Rheinhessen regionen, og er kendt for sin sprøde syre og frugtagtige smag. Druen er Riesling, som udtrykker en halvtør karakter.

En ren og rank forfriskende halbtrocken, som man desværre slubrer alt for hurtigt !!

* VALUE FOR MONEY..

Vinen er fremstillet med omhu, og fokus på at bevare druens naturlige friskhed og frugtighed gennem hele processen, hvilket resulterer i en balanceret og karakterfuld vin.

I glasset præsenterer vinen sig med en flot lys gul farve og grønne refleksioner. I duften får man straks noter af moden abrikos, fersken samt citrusfrugter, ledsaget af en sublim blomstrende noter.

I smagen byder vinen på en forfriskende syre med dejlige frugtnoter. Du finder smag af grønt æble, citron og et strejf af honning. Afslutningen er lang og livlig, hvilket efterlader en behagelig og forfriskende eftersmag.

Server vinen ved 8 til 10 grader.. og nyd vinen til fjerkræ, skaldyr, buffet, asiatiske retter eller blot ren nydelse.

 

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  11 % Alkohol

75,00DKK 99,95DKK (spar 24,95DKK)

Viña Cecilia Moscato White Frizzante 0,0 % Alkoholfri

Viña Cecilia Moscato White Frizzante 0,0 % – Alkoholfri, frisk & let perlende

En alkoholfri mousserende vin, der smager himmelsk – sød, frisk og livligt perlende!

Viña Cecilia Moscato White 0,0 % er en moderne, delikat frizzante fremstillet af de berømte Moscato-druer, uden nogen form for alkoholisk gæring. Det betyder, at vinen aldrig har indeholdt alkohol, men stadig bevarer Moscato-druens karakteristiske sødme, frugtighed og aromatiske elegance.

Smagen er afbalanceret og let perlende med noter af søde bær, lime og et strejf af krydderi, mens duften byder på friskhed og sprødhed, som var druerne lige plukket fra vinstokken. Resultatet er en forfriskende og livlig vin, der er perfekt som alkoholfrit alternativ til velkomst, fest eller ren nydelse i solen.

Serveringsforslag:

  • Som velkomstdrink

  • Til let krydrede kyllingeretter eller tapas

  • Til frugtbaserede desserter

  • Eller blot som et iskoldt glas på en varm dag

Praktisk info:

  • Alkoholfri Moscato White Frizzante (0,0 %)

  • 75 cl pr. flaske

  • Sælges i kasser á 6 flasker

  • Halal-godkendt

Denne alkoholfrie Moscato White beviser, at vin uden alkohol kan være både smagfuld, elegant og frisk – et oplagt valg for alle, der ønsker et kvalitetsglas uden alkohol.

 

Vin med halal-certifikat

Halal er det arabiske udtryk, der angiver, at noget er "rent" eller "tilladt" for muslimer - i henhold til islamisk lov.

Vi har den bedste vin på druen moscato, med et halal-certifikat. Det betyder, at vinen virkelig er fuldstændig alkoholfri og ikke indeholder spor af alkohol. Mange andre vine, der sælges som alkoholfri, indeholder ofte stadig noget alkohol (maksimalt 0,5%).

Halal-vin er et relativt nyt koncept. Den hollandske iværksætter Taner Tabak, lancerede den første 100% halal vin på markedet i 2012 (efter to års eksperimenter).

Vi har udvalgt en vin, når det kommer til vin med et halal-certifikat. Kvaliteten af disse 100% alkoholfri vine bliver også bedre. Dette skyldes dels, at vinproducenter er meget mere opmærksomme på høsten af Alkoholfri vin.

For eksempel plukkes druerne tidligere; druesaften indeholder derefter mindre sukker, så der produceres mindre alkohol under gæringen.

49,95DKK 69,95DKK (spar 20,00DKK)

Amarone Classico DOCG La Tirela 2021 med 15,5% alkohol. * Lækker Amarone Della Valpolicella til en meget fornuftig pris!

Amarone Classico La Tirela har en ungdommelig dybrød farve, en krydret duft præget af sødmefuld frugt, sorte bær og tørrede blomster samt en vifte af sødt krydrede aromaer. Smagen er særdeles fyldig og krydret med stor krop og massiv mundlængde, samt den karakteristiske snert af bitterhed i finalen – den er uden præg af kogt frugt, som man finder i de billigere Amaroner. Her holder modne, blide tanniner vinens voldsomhed i skak, så en harmonisk balance opstår, og vinen fremstår særdeles drikkevenlig trods sin koncentration. Vinen bør iltes i en rummelig karaffel et par timer inden serveringen.

Amaronen er hentet hos Cantina Valpolicella Di Negrar, der trods sin kooperativstatus med ca. 220 tilknyttede vinavlere stabilt henter topanmeldelser i Italiens vinguider. ’Classico’-Amaronen er fra et strengere geografisk afgrænset område end "DOC"-Amaronen, den kommer altså fra den del af området, der giver de bedste vine grundet jordbundsforhold og klimatiske betingelser, som er grundlaget for en perfekt modning af druerne Corvina Veronese, Corvinone og Rondinella. I det tidlige efterår håndhøstedes druerne til denne Amarone, hvorefter alle klaser blev sorteret og sidenhen lagt til tørre i godt 3 måneder i små kassetter i Cantina di Negrars tørrerum. Den særlige teknik opkoncentrerer sukkerindholdet, mens druerne samtidigt gennemgår en naturlig mikrobiologisk proces i løbet af tørreperioden. I februar året efter blev de rosin-lignende druer presset, gæret og macereret i 30 dage. Sidenhen er vinen lagret 1½ år på små barriques af fransk Allier-eg og store 3000 liters fade, inden vinen afslutningsvis blev flaskemodnet i ½ år inden frigivelsen.

Vi anbefaler at servere vinen lidt under stuetemperatur ved ca. 14-15 grader til de voldsomme kødretter, rødt kød, vildt eller tørre, lagrede ostetyper.

Vinen er fin ledsager til rødt kød, vildt, kraftige kødretter og ost.

Anbefalet serveringstemperatur: 16-18 grader. Det anbefales at trække vinen op en times tid.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  15,5% alkohol.

239,00DKK 289,00DKK (spar 50,00DKK)

Venta del Puerto No. 18 Selection Especial 2019 er en * GULDMEDALJEVIN, der har høstet mange priser igennem tiden..Det er en kraftig, fed og cremet - TOPVIN FRA SPANIEN.

Vinen er lavet på druerne: Cabernet Sauvignon, Tempranillo, Merlot og Syrah, og den har en mellem-dyb, klar rød farve med en mørk kerne. Aromaen er meget kompleks, kraftig og fint udviklet med frugtagtige noter af sorte kirsebær, blommer samt modne toner af honning, grønne blade og en smule læder. Duften er af høj kvalitet, pænt integreret og med let røget ege-karakter.

Smagen er rig med en fløjlsblød tannin og i perfekt balance. Vinen er meget aromatisk, kompleks og pænt udviklet, moden frugt og en lang eftersmag, med elegante antydninger af ristet eg.

Den er modnet i 18 måneder på nye, franske og amerikanske træfade.

Vinen passer perfekt til lidt mere elegante retter med lam, oksekød, vildt, grillet kød, smagfulde tapas samt kraftige oste. Det er helt i top, hvis kødets karakter fremgår tydeligt, sådan at vinen kan fungerer som eksklusivt krydderi.

Skal decanteres før smagning, i ca. 1 time.

Præmier igennem tiden:
* Guldmedalje af Mundus Vini 2015 ved det 17th Grand International Wine Award, Tyskland (2015, 2016) - årgang 2011
* Guldmedalje ved det 19. Berliner Wein Trophy, Tyskland (2015, 2017) - årgang 2011
* Great Gold Medal ved Champions Wine, Alamesa, Spanien (2015)
* Guldmedalje af Concours Mondial de Bruxelles, Belgien (2015)
* Guldmedalje ved AWC Vienna, Østrig (2014)
* Guldmedalje af International Wine Guide, Spanien (2013)
* Guldmedalje AWC Wien, Østrig (2010, 2011, 2012)
* Guldmedalje af Concours International de Vins Mundus, Slovakiet (2009)
* Guldmedalje af Vinos Cuidadosos con el Medio (2009)

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 14,5 % Alkohol.

199,00DKK 219,00DKK (spar 20,00DKK)

VIEJO FEO Chardonnay Reserva Maule Valley 2023 *** Lækker Frisk Chardonnay til den rigtige pris! Etiketten viser en grim mand, der står ved siden af et spejl, der afslører - at det er skønheden indeni der tæller. Hvis du spørger spejlet "Hvem er den skønneste af alle?" så skal du ikke blive overrasket, hvis spejlet viser dig VIEJO FEO - den grimme gamle mand.

Det kræver ikke et magisk spejl for at vide, at det er Viejo Feos friske og behagelige karakter, der gør den så attraktiv. Denne smukke Chardonnay har en sprød gul, grønlig farve. I næsen finder du intense, tropiske aromaer såsom ananas, citrus frugter og bananer. I ganen er vinen intens og frisk med mineralske noter samt et behageligt og velafbalanceret syreindhold.

Vinen er uden fadsmag. Den er en perfekt ledsager til fisk, skaldyr og stærke oste. 

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl.  13 % alkohol.

Sælges kun til HoReCa.

Maule Valley, der ligger 260 km syd for Santiago - Chiles hovedstad, er en region med voksende vinproduktion, der daterer sig helt tilbage til den spanske kolonitid. I dag er der omkring 25.700 hektarer dyrkede vinstokke, opdelt i 9.000 hektarer med hvide druer og 16.000 med røde druer.

Der er forskellige under-zoner i Maule Valley. Denne vin kommer fra deres egen vingård - "Fundo Lagares del Maule", der ligger i Villa Alegre, der er et koldere område nær Andesbjergene, hvor den signifikante temperaturforskel mellem dag og nat giver dem mulighed for at udvikle vine med dyb farve og intense aromaer.

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.

69,95DKK 99,95DKK (spar 30,00DKK)

Piaugier Sablet Rouge - Côtes Du Rhône Villages 2022. En yderst velsmagende kraftfuld og saftfuld Rhone Village i Topklasse.. Denne Cotes du Rhone Villages viser nuancer af det bedste appetitvækkende frugt, krop, eftersmag samt runde tanniner.

Rhone Villages i Top Klasse!

***** 92 Point - DECANTER (2022)

***** 91 Point - James Suckling (2022)

 5 x Stjerner i Vinavisen - Citat: Det er en fortræffelig vin, der har alle de egenskaber, man kan forvente af en top-vin fra Rhône. Den har krydrede noter, som udfolder sig i duft og smag med blandt andet rosmarin og anis, men lige nedenunder lurer frugten, som dukker op i den meget lange eftersmag. Drik vinen til krydrede retter med lam eller til julemaden.

***** SUPERKØB LIGE NU !!

* Nu Øko dyrkert !

Vinen er fremstillet på Syrah og Grenache druer og har et rent udtryk med frisk saftig frugt, fed, cremet med duft af grønne urter, hvid peber samt lakrids. Smagen er fyldig og saftig med god struktur, masser af muskler, charme og finesser.. Et fantastisk glas vin, der har potentiale til at nydes nu, men også at blive gemt lidt i kælderen.

Druesamsætning er håndplukket Granache 80 % og Syrah 20 %. Jordbund er ler, kalksten samt sand, og vinstokke har en alder af 30 år.

TEST/Anmeldelser:

***** Denne Rhone Villages er med i - De 90 Største vine fra Rhonedalen af James Turnbull.

* Dette vinhus viser nuancer af det bedste frugt, krop og eftersmag, som minder om en lille Chateauneuf du Pape..

Vinen anbefales til retter med oksekød, lam, vildt, and, Osso Buco, samt til modne oste.

Serveringstemperatur er 16-18 grader.

En kasse indeholder 12 flasker - 75 cl. 14,5 % alkohol.

Årgang 2021 er Økologisk / Bio (FR-BIO 01)

AB Økologisk landbrug er nu aktuelt !

Vinhus:
Alphonse Vautour, Jean-Marc Autran’s oldefar, fremstillede hans vin i en kælder på toppen af en lille bakke syd for Sablet - kaldet ”Les Briguières”. Der ejede han 6 hektar vinmarker. Vingården blev navngivet ”Ténébi" efter den gamle ejer af huset. Dengang måtte Alphonse gå ned ad bakken med hans muldyr lastet med tønder og vente til vinhandleren kom forbi. Hvis vinhandleren ikke kom, eller ikke ønskede at købe hans vin, måtte han kravle tilbage igen. I 1947 besluttede Alphonse at bygge en ny vingård på vejen nedenfor. Der er Piaugier’s kældre beliggende den dag i dag.

Jean-Marc Autran, Alphonse oldebarn, overtog vingården fra sin far Marc i 1985. Han fik flere vinmarker og med hjælp fra sin kone Sophie, øgede han salget af vin på flaske. Vingården blev hurtigt for lille og de udvidede i 1995, så det er muligt at lagre og opbevare vinene efter de bedst mulige betingelser.

I dag sælges vinene fra Domaine de Piaugier, denne lille familie ejendom, så langt væk som USA, Japan og Brasilien.

119,00DKK 149,00DKK (spar 30,00DKK)

Sorter resultater:

Vi anbefaler