Austrian Empire Navy Reserva 1863 – Barbados, 40 % alkohol
Austrian Empire Navy Spirit Drink Reserva 1863 – Barbados, 40 % alkohol
Denne Spirit Drink produceres i små partier fra specielt udvalgte fade og blendes efterfølgende af Master Blenders fra Den Dominikanske Republik og Barbados. Master Blenderne, som Albert Michler har et langvarigt samarbejde med, skaber et yderst elegant blend, lagret på både amerikanske og franske egetræsfade. Resultatet er en lækker, sød og meget velsmagende Spirit Drink.
Albert Michler Distillery blev etableret i 1863 og navngivet efter destilleriets stifter. Oprindeligt var det et østrigsk foretagende, hvor Albert Michler var storleverandør til hoffet og den kongelige Østrigske-Ungarske flåde under dobbeltmonarkiet. På destilleriet blev der produceret alle former for spiritus – fra likør og gin til Spirit Drinks og forskellige krydderurtebaserede bittertyper.
Efter afslutningen på Anden Verdenskrig ophørte produktionen i Østrig. I dag blendes Michlers produkter i Storbritannien, fortsat med respekt for fortidens historie. De vigtigste produkter er nu gin og Spirit Drinks fra Caribien.
En kasse indeholder 6 flasker – 70 cl, 40 % alkohol.
![]() |
Slagelse VinKompagniMiddelfartvej 2, 4200 Slagelsetlf: 58 56 14 00, mail@slagelsevinkompagni.dkslagelsevinkompagni.dk |
