Slagelse Vinkompagni - MAXIMUM WINE
Forside » Spiritus » Snaps - Brændevin Akvavit » Dild Aquavit / snaps 50 cl. Send en e-mail til Slagelse VinkompagniVis alle produkter  |   
Vingrupper
Argentina
Australien
Californien
Chile
England
Frankrig
Italien
Kina
Mexico
New Zealand
Portugal
Spanien
SPOT TILBUD / VINKUP...
Sydafrika
Tyskland
Østrig
Fragt
Vingrupper
Alkoholfri vin
Dessertvine
Mousserende vine
Portvin
Smagekasse
Spiritus
 · Armagnac / Bas Armagnac/Marc
 · Bitter
 · Brandy
 · Calvados
 · Cigar
 · Cognac
 · Gin
 · Grappa / Eau-de-Vie
 · Likør
 · Rom
 · Snaps - Brændevin Akvavit
 · Spiritus til drinks
 · Spiritus til HoReCa
 · Vodka
 · Whisky
Topvine
Øl
Vingrupper
BagInBox vine
Bøger
Chokolade/Lakrids
Delikatesser m.m.
Gavekort
Gaveløsninger
GAVER - Vin og Delikatesser
Gaveæsker til Vin
Kildevand
Vine med skruelåg
Vintilbehør
Information
Kontakt os / Contacts
Om os
Åbningstider
Vinens historie
Råd om vin
Billeder firma
Pressen skriver
Vinsmagninger
Links
Hjælp os til at blive bedre
B2B eller Firmaordning
Erhverv
HoReCa
Fortrolighed
Gratis kundelogin
Slagelse Vinfestival
Vin & Sundhed
Billeder Aktiviteter/Butik
Opskrifter Vin & mad
Vin - Information
Forhandlere søges
Portvin - Nyttig viden!
Vinrejser
Betingelser & Vilkår
Kontakt os
Nyhedsbrev
Oversigt
Søg
Søg 


Vi sponsorerer
Slagelse Festuge
Slagelse Erhvervsråd
FC Vestsjælland
SBI Slagelse


Køb online
Nørrebro Bryghus


Mallorca - Ferie i TOP!
Luksuslejligheder på Mallorca

Se kontrolrapport

Dild Aquavit / snaps 50 cl.
[999 1918]



NU PR. STK. 199,00 DKK

Antal  


Håndlavet Dild Aquavit fra Esrum Sø Mikrodestilleri.

Dild aquavitten er en ægte aquavit. Tørrede blomsterkroner fra dildplanten har trukket på vinånd, som efterfølgende er destilleret og fraktioneret således, at kun de rene og fine smagstoner af dild er tilbage i aquavitten.
Dilds latinske navn er Anethum med tilnavnet Graveolens, der betyder kraftigt duftende.
Ved nedkøling kan aquavitten blive svagt opaliserende på grund af indholdet af æsteriske olier, som stammer fra dildplanten. Dette er et kvalitetstegn.

Dild Aquavitten anbefales til sild og andre fiskeretter, hvori der indgår dild.
Bør nydes ved stuetemperatur eller blot svagt afkølet for at opnå den fulde aroma.

En kasse indeholder 6 flasker - 50 cl. 40% alkohol




Dild Aquavit skal i henhold den europæiske spiritusforordning indeholde mindst 37,5% vol. spiritus. Dildsmagen skal være naturlig dvs. stamme fra spirituøse udtræk af dildplanten eller fra æteriske olier udvundet fra dildplanten. Tilsætning af kunstige essensolier er forbudt.

Dildplantens latinske navn er Anethum Graveolens. Graveolens betyder kraftigt duftende. Dild Aquavit fra Esrum Sø Mikrodestilleri er fremstillet ved at lade hele dildkroner med modne frø trække i spiritus. Herved fremkommer et gulligt udtræk, med en skarp og let bitter smag. De skarpe og bitre smagsstoffer fjernes ved en såkaldt fraktioneret destillation på et anlæg med en specialudviklet håndlavet kolonne. Ved mikrodestillation er der tradition for, at kun det bedste af destillatet opsamles og anvendes.

For at opnå en Dild Aquvavit, der er venlig at nyde, hverken for mild eller for stærk, fortyndes det farveløse velduftende destillat til 40 % vol. spiritus. Dild Aquavitten er efterfølgende ikke filtreret koldt, og den kan derfor blive svagt opaliserende, hvis den opbevares koldt, på grund af det høje indhold af æteriske olier fra dildplanten.

Dild Aquavit bør nydes ved stuetemperatur eller blot svagt afkølet for at opnå den fulde aroma.


For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.
<<< Bornholmer Julesnaps Akvavit 50 cl.Produkt 2/12Julesnaps 2011 juleakvavit >>>
Anmeldelser
Indkøbskurv
..er tom!
Kundelogin
E-mail-adresse:
Adgangskode:

Klik her for at oprette
et gratis kundelogin.
Besøg os på Facebook
Klik her og bliv fan
Facebook
Vi anbefaler
Château Tour Lèognan 2009 Pessac-Lèognan  TOP Kvalitet.
Château Tour Lèognan 2009 Pessac-Lèognan TOP Kvalitet.
SUPER PRIS Kraftig, fed og lækker fra dette fantastiske vinhus.. Super vin fra Grand Cru Classé ejendommen Château Carbonnieux, der producerer nogle af regionens flotteste vine. Som på de fleste andre klassificerede slotte i Bordeaux, producerer Château Carbonnieux også en 2. vin, dog kun i en mængde af ca. 25.000 fl. årligt. Vinen produceres i både rød og hvid (som det er tilfældet for 1. vinen) og druerne til disse to pragteksemplarer høstes manuelt fra vinstokke med en alder på mere end 30 år. Vinifikationen er traditionel på meget moderne udstyr. Begge vine lagres efterfølgende på franske egefade. 1 kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 14 % alkohol Normalpris kr. 199,-
185,00 DKK
Château Colombier Monpelou 2007 Pauillac Cru Bourgeois Supérieur
Château Colombier Monpelou 2007 Pauillac Cru Bourgeois Supérieur
TOPÅRGANG 2007 Baronesse Philipinne de Rothschild producerer denne fantastiske Cru Bourgeois Supérieur, der virkelig hæver sig et godt stykke over gennemsnittet. Et fantom-køb fra SUPER-kommunen Pauillac! Vinen produceres overvejende på Cabernet Sauvignon (60 %), der er en helt klassisk druesort for området. Endvidere er der anvendt 30 % Merlot, 5 % Cabernet Franc og 5 % Petit Verdot. En kraftig vin med bløde tanniner, stor krop, flot elegance med fylde og kraft i eftersmagen. Det er vine, i den kategori der har gjort Bordeaux til verdens mest anerkendte vinområde. 1 kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13 % alkohol Normalpris pr. flaske kr. 245,-
199,00 DKK