Saison Lambic Pinot Noir- er en sur saison variant på 6,5% alk., brygget i Januar 2009 af Shaun E. Hill. Den har lagret i franske Pinot Noir egefade med Brettanomyces i 4 måneder, og ved tapning blev øllen blandet med Drie Fonteinen Lambic 2007 – personligt udvalgt af bryggeren. Resultatet er en unik sur øl med duft af hestedækken, kostald og jord (!), en smag med præg af eg og citrus, og en let tør, frugtig og bitter krop samt en sprød, krydret eftersmag.
BEMÆRK MEGET BEGRÆNSET ANTAL!!
En kasse indeholder 9 flasker - 37,5 cl. Pant er med i prisen.
Halvandet års utålmodig venten er forbi, for dagen er oprundet, hvor Nørrebro Bryghus afslører hvilke små mirakuløse sjældenheder, der de seneste år har gemt sig i kældre og på lofter!
Der er naturligvis tale ”Limited Release”, et omfattende program af fadlagrede øl, som med lige dele håndværksmæssig snilde og omsorgsfuld kærlighed er blevet til de mest vidunderligt luksuriøse drikke.
Variationen på de 7 premierer vil være stor, men til fælles har de, at de alle har tilbragt kortere eller længere tid på egefade, hvor øllet har udviklet sig forskelligt, alt efter fadenes alder og oprindelsesland, samt deres tidligere indhold. Ydermere har de enkelte øls lagringstid været meget forskellig, og nogle er dem er tilsat vildgær og mælkesyrebakterier for at give yderligere kompleksitet og syrlighed.
Vi præsenterer et par sjældenheder fra den belgiske tradition, nemlig typerne Oud Bruin og Saison, mens den engelsk/amerikanske tradition byder sig til med Barley Wines, Porter og Imperial Stouts. Lagringen er foregået på vinfade (fx. Tempranillo og Merlot) og spiritus (fx. Bourbon og Cognac).
Som navnet ”Limited Release” antyder, så findes disse øl i endog meget begrænset mængde. Typisk eksisterer der ét fad af hver øl, dvs. ca. 250 liter, tappet på 37,5 cl flasker. |