Slagelse Vinkompagni - MAXIMUM WINE
Forside » Italien » Umbrien » CARDETO Pinot Noir IGT 2007 (SuperVin) Send en e-mail til Slagelse VinkompagniVis alle produkter  |   
Vingrupper
Argentina
Australien
Californien
Chile
England
Frankrig
Italien
 · Abruzzo
 · Apulien
 · BagInBox
 · Campagnia
 · Emilia Romagna
 · Friuli
 · Lombardiet
 · Marche
 · Molise
 · Mousserende/Dessert vin
 · Piemonte
 · Piemonte - Barolo
 · Sicilien/Sardinien
 · Toscana/Brunello
 · Trentino-Alto-Adige
 · Umbrien
 · Veneto
 · Veneto - Amarone
 · Veneto - Dessert
Kina
Mexico
New Zealand
Portugal
Spanien
SPOT TILBUD / VINKUP...
Sydafrika
Tyskland
Østrig
Fragt
Vingrupper
Alkoholfri vin
Dessertvine
Mousserende vine
Portvin
Smagekasse
Spiritus
Topvine
Øl
Vingrupper
BagInBox vine
Bøger
Chokolade/Lakrids
Delikatesser m.m.
Gavekort
Gaveløsninger
GAVER - Vin og Delikatesser
Gaveæsker til Vin
Kildevand
Vine med skruelåg
Vintilbehør
Information
Kontakt os / Contacts
Om os
Åbningstider
Vinens historie
Råd om vin
Billeder firma
Pressen skriver
Vinsmagninger
Links
Hjælp os til at blive bedre
B2B eller Firmaordning
Erhverv
HoReCa
Fortrolighed
Gratis kundelogin
Slagelse Vinfestival
Vin & Sundhed
Billeder Aktiviteter/Butik
Opskrifter Vin & mad
Vin - Information
Forhandlere søges
Portvin - Nyttig viden!
Vinrejser
Betingelser & Vilkår
Kontakt os
Nyhedsbrev
Oversigt
Søg
Søg 


Vi sponsorerer
Slagelse Festuge
Slagelse Erhvervsråd
FC Vestsjælland
SBI Slagelse


Køb online
Nørrebro Bryghus


Mallorca - Ferie i TOP!
Luksuslejligheder på Mallorca

Se kontrolrapport

CARDETO Pinot Noir IGT 2007 (SuperVin)
[120 2125]



NU PR. STK. 69,00 DKK

Antal  


PT. UDSOLGT...
CARDETO Pinot Noir IGT. Top Pinot Noir fra Umbria..
Duft og smag har en sympatisk kombination af intensitet, feminin elegance og blød fylde. Rød frugt i form af jordbær og hindbær er dominerende men også skovbær og røde roser ulmer under overfladen. Her er lækker fylde i en blød og rund stil, der er svær ikke at holde af, da der samtidig er tilstrækkelig syre/friskhed til at balancere vinen og fastholde frugten i fokus. Vinen ligger i den frugtige ende af spektret, men har noget mere tyngde end vanligt for Pinot Noir i dette prissegment.
Husk at servere vinen ved 15-16 grader, altså markant under velfærds-Danmarks stuetemperatur.
Cardeto Pinot Noir vil egne sig godt som tilbehør til en kraftig fiske-stegeret, de lyse kødretter, til fuglevildt – især med svampetilbehør, eller som en fløjsblød og læskende undskyldning for at sidde med et glas i sofaen.
Stjerner ud af 4 mulige i VINAVISEN..
En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13,5 % Alkohol


CARDETO Pinot Noir IGT - Umbria


Cardeto Pinot Noir
IGT Umbria

Anmelderroste Cardeto er den lykkelige ejer af blot 5 hektar vinmarker med den skrøbelige Bourgognedrue Pinot Noir, som synes at trives godt i 320 meters højde på en jordbund med vulkanske aflejringer. I det milde umbriske klima stik nord for Rom, får vinen et fyldigere udtryk end i Bourgogne, hvilket vil glæde alle på nær de mest reaktionære Bourgogne-entusiaster. Dette er således ikke en italiensk Bourgogne-efterligning, men en lokal (og meget vellykket) fortolkning af selve Pinot Noir-druen.

En af forklaringerne på denne vinøse succes er Cardetos topmoderne vineri, hvor intet overlades til tilfældighederne, samt at Italiens mest feterede ønolog, Riccardo Cottarella, til udgangen af 2005 var konsulterende vinmager hos Cardeto. Hans signatur på vinen med saftig fylde og bløde, modne tanniner fornemmes tydeligt.
Tidligt i gæringsprocessen fjernes 20% af mosten fra gæringstankene – en åreladning, der giver en mere koncentreret vin, da det relative forhold mellem mosten og de aromarige, fenolholdige drueskaller formindskes.

Duft og smag har en sympatisk kombination af intensitet, feminin elegance og blød fylde. Rød frugt i form af jordbær og hindbær er dominerende men også skovbær og røde roser ulmer under overfladen. Her er lækker fylde i en blød og rund stil, der er svær ikke at holde af, da der samtidig er tilstrækkelig syrefriskhed til at balancere vinen og fastholde frugten i fokus. Vinen ligger i den frugtige ende af spektret, men har noget mere tyngde end vanligt for Pinot Noir i dette prissegment.

Husk at servere vinen ved 15-16 grader, altså markant under velfærds-Danmarks stuetemperatur!

Cardeto Pinot Noir vil egne sig godt som tilbehør til en kraftig fiske-stegeret, de lyse kødretter, til fjervildt – især med svampetilbehør, eller som en fløjsblød og læskende undskyldning for at sidde med et glas i sofaen.

(max.) i vinavisen.dk


For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.
<<< CARDETO NERO della GRECA Sangiovese IGT 2004Produkt 2/4Ruris - Fattoria ColSanto 2002 Umbria >>>
Anmeldelser
Indkøbskurv
..er tom!
Kundelogin
E-mail-adresse:
Adgangskode:

Klik her for at oprette
et gratis kundelogin.
Besøg os på Facebook
Klik her og bliv fan
Facebook
Vi anbefaler
Château Colombier Monpelou 2007 Pauillac Cru Bourgeois Supérieur
Château Colombier Monpelou 2007 Pauillac Cru Bourgeois Supérieur
TOPÅRGANG 2007 Baronesse Philipinne de Rothschild producerer denne fantastiske Cru Bourgeois Supérieur, der virkelig hæver sig et godt stykke over gennemsnittet. Et fantom-køb fra SUPER-kommunen Pauillac! Vinen produceres overvejende på Cabernet Sauvignon (60 %), der er en helt klassisk druesort for området. Endvidere er der anvendt 30 % Merlot, 5 % Cabernet Franc og 5 % Petit Verdot. En kraftig vin med bløde tanniner, stor krop, flot elegance med fylde og kraft i eftersmagen. Det er vine, i den kategori der har gjort Bordeaux til verdens mest anerkendte vinområde. 1 kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13 % alkohol Normalpris pr. flaske kr. 245,-
199,00 DKK
Château Tour Lèognan 2009 Pessac-Lèognan  TOP Kvalitet.
Château Tour Lèognan 2009 Pessac-Lèognan TOP Kvalitet.
SUPER PRIS Kraftig, fed og lækker fra dette fantastiske vinhus.. Super vin fra Grand Cru Classé ejendommen Château Carbonnieux, der producerer nogle af regionens flotteste vine. Som på de fleste andre klassificerede slotte i Bordeaux, producerer Château Carbonnieux også en 2. vin, dog kun i en mængde af ca. 25.000 fl. årligt. Vinen produceres i både rød og hvid (som det er tilfældet for 1. vinen) og druerne til disse to pragteksemplarer høstes manuelt fra vinstokke med en alder på mere end 30 år. Vinifikationen er traditionel på meget moderne udstyr. Begge vine lagres efterfølgende på franske egefade. 1 kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 14 % alkohol Normalpris kr. 199,-
185,00 DKK