Vores mest solgte vin fra dette område.... 
2. Vin til Chateau de Bellefont...
TOP TOP TOP Saint Emilion Grand Cru ...
En stor Saint Emilion med strålende intensitet og dybde i smagen. Marquis de Bellefont leverer virkelig alt det, du ønsker fra denne klassiske appellation.
Vinen har en dyb farve, er elegant og saftig i smagen. Intens duft og smag af røde frugter med meget fine tanniner.
Den er lavet af et mix bestående af Merlot (90 %), og Cabernet Franc (10 %).
Gæringen er foregået i tønder for 100 % af druernes vedkommende. Modningen er sket over en periode på 14-16 måneder.
Vinen anbefales til rødt kød, vildt, faste og fede oste - og kan ligge op til 10 år.
En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13 % Alkohol.
Markedspris pr. flaske kr. 245,-
BELLEFONT-BELCIER ejendommen er meget gammel, og dens historie kan spores tilbage til det 17. århundrede. BELCIER er navnet på en vigtig familie, der tilhører adelen i Bordeaux og Libourne. Mod slutningen af det 18. århundrede grundlagde Grev Louis François de Belcier faktisk vingården, ideelt beliggende på den sydlige skråning af Saint-Émilion - mellem PAVIE og LARCIS-Ducasse. Så i 1803, på denne pragtfulde side, byggede han slottet, som han kaldte BELLEFONT, eller "Belle Fontaine" (Den smukke fontæne) på grund af de mange kilder i nærheden, som rejser sig fra kalkholdige lerskråninger.
Trods vanskelige perioder, holdt Grev Belcier's arvtagere slottet indtil 1871. Umiddelbart efter salget og flere overtagelser, kom slottet i 1889 i hænderne på FAURE familien. Pierre FAURE, en strålende landbrugsingeniør og opfinder til mange dræningsanlæg og andre landbrugsforbedringer, fik bygget de berømte cirkulære kar, som har været intakte, siden de blev introduceret og er i dag en af juvelerne på ejendommen. Hans bror Jean-Louis - professor ved det Lægevidenskabelige Fakultet, er en kendt kirurg på hospitalerne i Paris og Kommandør af Æreslegionen - dedikerede sig selv til denne mission, nøjagtig som sin bror.
Det var på dette tidspunkt, at vingården blev en af de ledende lys i Bordeaux-regionen, de modtager mange priser (The unique Gold Medal awarded by the Ministry for Agriculture to the Bordeaux wines, at the General Agriculture Competition, Paris, 1892). LABUSQUIÈRE familien, som er efterfølgere af FAURE familien, forfulgte BELLEFONT-BELCIER vindyrkningens traditioner, og i 1994 overdrog de vingården til den aktuelle ejere. I dag tilhører BELLEFONT-BELCIER tre associerede medarbejdere, Jacques BERREBI, Alain Laguillaumie og Dominique HEBRARD. Siden 1994 er vingården og dens udhuse blevet væsentligt renoveret med henblik på at hæve ejendommen til status af "Store Klassificerede Årgange af Saint-Émilion". |