Slagelse Vinkompagni - MAXIMUM WINE
Forside » Dessertvine » Sherry » Valdivia Sacromonte - Pedro Ximenez 15 års (75 cl.) Send en e-mail til Slagelse VinkompagniVis alle produkter  |   
Vingrupper
Argentina
Australien
Californien
Chile
England
Frankrig
Italien
Kina
Mexico
New Zealand
Portugal
Spanien
SPOT TILBUD / VINKUP...
Sydafrika
Tyskland
Østrig
Fragt
Vingrupper
Alkoholfri vin
Dessertvine
 · Argentina
 · Australien
 · Chile
 · Cypern
 · Frankrig
 · Italien
 · Madeira
 · Sherry
 · Spanien
 · Tyskland
Mousserende vine
Portvin
Smagekasse
Spiritus
Topvine
Øl
Vingrupper
BagInBox vine
Bøger
Chokolade/Lakrids
Delikatesser m.m.
Gavekort
Gaveløsninger
GAVER - Vin og Delikatesser
Gaveæsker til Vin
Kildevand
Vine med skruelåg
Vintilbehør
Information
Kontakt os / Contacts
Om os
Åbningstider
Vinens historie
Råd om vin
Billeder firma
Pressen skriver
Vinsmagninger
Links
Hjælp os til at blive bedre
B2B eller Firmaordning
Erhverv
HoReCa
Fortrolighed
Gratis kundelogin
Slagelse Vinfestival
Vin & Sundhed
Billeder Aktiviteter/Butik
Opskrifter Vin & mad
Vin - Information
Forhandlere søges
Portvin - Nyttig viden!
Vinrejser
Betingelser & Vilkår
Kontakt os
Nyhedsbrev
Oversigt
Søg
Søg 


Vi sponsorerer
Slagelse Festuge
Slagelse Erhvervsråd
FC Vestsjælland
SBI Slagelse


Køb online
Nørrebro Bryghus


Mallorca - Ferie i TOP!
Luksuslejligheder på Mallorca

Se kontrolrapport

Valdivia Sacromonte - Pedro Ximenez 15 års (75 cl.)
[800 1321]



NU PR. STK. 195,00 DKK

Antal  


15 års lagret Pedro Ximenez giver den fede sherry mere elegant fylde og langt flere nuancer end den almindelige udgave...

Farven er tæt, uigennemsigtig og meget mørk Cubamahogni. Sherryen har en stor intens aromatisk bouquet med noter af rosiner, tørrede figner, sveskeblommemarmelade og honning, sammen med duften af ristet brød og nymalet kaffe. Smagen er fed, cremet, superkoncentreret og meget sød med en elegant, aromatisk og behagelig lang eftersmag.

Den koncentrerede fedme og sødme gør denne vin til det perfekte bud til klassiske søde deserter, med karamel og mørke frugter men den kan også anbefales til kraftige fede blåskimmeloste, eller andre modne lidt sødmefulde oste.

Bør serveres ved forskellige temperaturer. Til deserter gerne 16-18 grader. Ved oste kan den med fordel køles lidt ned. Kan også drikkes som longdrink med isterninger på en varm sommerdag.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 15% Alkohol
Normalpris pr. flaske kr. 225,-



Bodegas Valdivia er et af de nyeste sherry-huse som har haft utrolig succes. Vi har netop været en tur nede hos Valdivia for at se deres produktion og hele firmaet bag en perlerække af sherryer, hvor der er noget for enhver smag. Specielt laver man en PX, som både i den originale 7 års version, men også i deres top linie ”Sacremonte” på 15 år, er verdensklasse.


<<< Valdivia Sacromonte - Pedro Ximenez 15 års (50 cl.)Produkt 11/11Gobernador Oloroso Seco (tør Oloroso) >>>
Anmeldelser
Indkøbskurv
..er tom!
Kundelogin
E-mail-adresse:
Adgangskode:

Klik her for at oprette
et gratis kundelogin.
Besøg os på Facebook
Klik her og bliv fan
Facebook
Vi anbefaler
Château Colombier Monpelou 2007 Pauillac Cru Bourgeois Supérieur
Château Colombier Monpelou 2007 Pauillac Cru Bourgeois Supérieur
TOPÅRGANG 2007 Baronesse Philipinne de Rothschild producerer denne fantastiske Cru Bourgeois Supérieur, der virkelig hæver sig et godt stykke over gennemsnittet. Et fantom-køb fra SUPER-kommunen Pauillac! Vinen produceres overvejende på Cabernet Sauvignon (60 %), der er en helt klassisk druesort for området. Endvidere er der anvendt 30 % Merlot, 5 % Cabernet Franc og 5 % Petit Verdot. En kraftig vin med bløde tanniner, stor krop, flot elegance med fylde og kraft i eftersmagen. Det er vine, i den kategori der har gjort Bordeaux til verdens mest anerkendte vinområde. 1 kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13 % alkohol Normalpris pr. flaske kr. 245,-
199,00 DKK
Château Tour Lèognan 2009 Pessac-Lèognan  TOP Kvalitet.
Château Tour Lèognan 2009 Pessac-Lèognan TOP Kvalitet.
SUPER PRIS Kraftig, fed og lækker fra dette fantastiske vinhus.. Super vin fra Grand Cru Classé ejendommen Château Carbonnieux, der producerer nogle af regionens flotteste vine. Som på de fleste andre klassificerede slotte i Bordeaux, producerer Château Carbonnieux også en 2. vin, dog kun i en mængde af ca. 25.000 fl. årligt. Vinen produceres i både rød og hvid (som det er tilfældet for 1. vinen) og druerne til disse to pragteksemplarer høstes manuelt fra vinstokke med en alder på mere end 30 år. Vinifikationen er traditionel på meget moderne udstyr. Begge vine lagres efterfølgende på franske egefade. 1 kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 14 % alkohol Normalpris kr. 199,-
185,00 DKK