 |
| Ron Zacapa Centenario 23 år verdens bedste Rom |
|
Ron Zacapa.. Bemærk 70 cl. - Denne Rom er ubetinget en rom som du aldrig glemmer. Denne rom vil ryste din opfattelse af hvad rom er, og dit forhold til rom vil være ændret fra det sekund.. Verdens bedste Rom - 6 år i træk.. Sådan.
5 x     ud af 5 mulige - Test ved drikrom.dk
Citat: Duft: Let blomsteragtig, med vanille og honning elementer.
Smag: "Det føles som om der er fest i min mund". Først breder der sig en behagelig sød smag, så fyldig og rund at man forbløffes. Derefter overvældes man af karamel, honning, sirup og modne frugter, før smagen langsomt aftager og efterlader dig sukkende efter endnu en "rom-rus" af dimensioner.
Konklusion: I Guatemala fremstilles Zacapa rom. 23 år har denne rom ventet på at blive nydt, og det er den uden tvivl værd at vente på. Det er sjældent møder man en så intens og koncentreret smagsoplevelse på flaske, og nuancerne er utallige. Zacapa Centenario er en uovertruffen rom, og det er absolut ikke uden grund at den har ligget helt i toppen, ved kåringen på den "Internationale Rum Festival" de sidste 6 år. Test:
 Testvinder i Rom smagning i Frederiksborg Amts avis.
En kasse indeholder 6 flasker. 70 cl. - 40 % Alkohol
Markedspris kr. 595,00 |
| 545,00 DKK |
|
|