SUPER VIN TIL EN SUPER PRIS fra Vinhuset Neblina. Et af verdens bedst egnede klimaer til dyrkning af vin. Denne dejlige Chardonnay fremtræder med tropiske frugter, og med meget bløde nuancer. Den er frisk og lækker, og lige til at nyde. Klassisk Chile vin, udelukkende produceret på Chardonnay druen. Vinene fra Neblina er blandt de bedste Chile vine i prisklassen. Du får alt, hvad du forventer, og mere til.
Neblina Chardonnay fremtræder med en smuk strågul farve. Bouqueten har et dejligt præg af melon, fersken samt duftrige æbler. Smagen er halvtør med en behagelig frisk frugt.
Behagelig ledsager til lyst kød, fjerkræ, fisk, skaldyr, salater samt lette frokostretter. Udgør også en fortræffelig aperitif.
Bør nydes ved ca. 8° C.
En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13 % Alkohol
Normalpris pr. flaske kr. 75,-
Central Valley – Chile / Neblina er en del af Cono-Sur gruppen...
Neblina Chardonnay kommer fra det spændende vinland Chile, hvor der har været dyrket vin siden 1500-tallet. Vinen er produceret på den klassiske drue Chardonnay i en af Verdens bedste dyrkningsklimaer!
Kombinationen af moderne vinavl og avanceret fremstillingsteknik har resulteret i en vin med dybde og stil.
Skøn Chardonnay fra medaljevindende vingård i Chile. Vingården menes at være den 1. karbon neutrale vingård i Chile og anses for at være en af Chiles fineste vingårde.
Vinmager er den kendte Adolfo Hurtado, der hele 4 gange har vundet prisen Winemaker of the Year - senest i år 2008. Adolfo Hurtado svæver til miljøvenlige vækst - og fremstillingsmetoder, hvorfor mange af hans vine er certificeret som organisk vin. |